بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 13 دسامبر 2018, 06:28
پاسخ به موضوع  [ 40 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  بعدی
 پیش بینی قیمت ، آینده بازار آهن و فولاد 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
براساس پيش‌بيني فعالان بازار قيمت شمش فولاد افزايش مي‌يابد. رشد نرخ شمش فولاد طي هفته‌هاي نخست سال 88 در بازارهاي جهاني حاكي از تداوم رشد آن در آينده است.

به گزارش خبرنگار دنياي اقتصاد، همانگونه كه فعالان بازار طي روزهاي پاياني سال 87 پيش‌بيني كرده بودند، بازار شمش در سال 88 نسبت به سال 87 از وضعيت بهتري برخوردار خواهد شد.
براساس اين گزارش، شمش فولاد و محصولات فولادي در سال 87 از نوسان شديدي برخوردار شده بود،‌ به گونه‌اي كه نرخ اين محصول از كيلويي حدود 1200تومان به حدود 360تومان سقوط كرد كه از افت 70درصدي برخوردار شد.
همان گونه كه فعالان بازار، سال 88 را براي بازار شمش مثبت ارزيابي كرده بودند، قيمت اين ماده اوليه فولاد طي تعطيلات نوروزي در بازارهاي جهاني با رشد مواجه شد.
در مدت يادشده، هر تن شمش فولاد با رشد 50 تا 60دلار به 390 تا 400دلار رسيد و اين امر موجب افزايش 20توماني هر كيلو شمش طي هفته گذشته در بازار داخل نيز شد.
هم‌اكنون هر كيلو شمش فولاد سايز 150×150 به نرخ 390تومان و شمش 100×100 به قيمت 410تومان عرضه مي‌شود. در عين حال، شمش فولاد سايز 125×125 در بازار با كمبود مواجه شده از اين رو نرخي براي آن اعلام نشده است.
براساس پيش‌بيني فعالان بازار، در صورت تداوم رشد قيمت شمش فولاد در بازارهاي جهاني شاهد افزايش نرخ آن در بازار داخل نيز خواهيم بود.
اين فعالان تعطيلي كارخانه‌هاي توليدكننده شمش در بازارهاي جهاني و كمبود شمش را عامل اصلي رشد نرخ آن اعلام كردند و معتقدند اين امر افزايش قيمت‌ها را به دنبال خواهد داشت.

دنياي اقتصاد


11 آوریل 2009, 08:49
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
در چند روز گذشته بازارهای جهانی نوسانات متناوبی را گذراند. امید به رونق مجدد بازارها افزایش یافته اما این رونق، رونق واقعی در بسیاری از بازارها از جمله بازار فولاد بالاخص در روزهای آینده نيست.

در چند ماه گذشته و بالاخص پس از روی کارآمدن اوباما، بازار مسیر آرام رشد را پیموده و پس از ثبت کاهشی مثال زدنی مسیر افزایش را می‌پیمایند. در این مدت برآیند قیمت‌ها در غالب بازارها از جمله بازارهای مالی و واقعی مسیر صعودی داشته است.
نفت پس از تجربه قیمت نزدیک به 35‌دلار و پیش‌بینی نفت 25‌دلاری در محدوده 50‌دلار بر هر بشکه در حال معامله است كه با توجه به وقايع دو ماه گذشته این قیمت یک رشد چشمگیر تلقی مي‌شود. اوپک با کاهش عرضه متوالی خود توانست از سقوط آزاد نفت بالاخص سبد نفتی این سازمان کاسته و حتی در مقاطعی قیمت این سبد نفتی را از نفت WTI نیز بالاتر ببرد. پس از آخرین اجلاس این سازمان و توافق بر عدم کاهش تولید همچنین افزایش امید به روند ترمیم اقتصاد جهانی و نتیجه اجلاس گروه 20 قیمت نفت افزایش یافت. در ماه‌های گذشته و افزایش قیمت نفت در کنار تورم جهانی و دولتی بودن بسیاری از صنایع و چاه‌های استخراج نفت در جهان و افزایش چشمگیر قیمت فلزات پایه و فولاد، سرمایه‌گذاری مورد نیاز با توجه به روند رو به رشد تقاضا بالاخص از جانب کشورهای در حال توسعه و هند و چین صورت نگرفت. هم‌اکنون عمر چاه‌های نفت در جهان بالاست و هرچه از عمر یک چاه نفت می‌گذرد میزان نفت تولیدی کاهش یافته و هزینه تولید نیز به نسبت قبل افزایش می‌یابد. این مطلب به کرات توسط تحلیلگران و موسسات معتبر فعال در بازار انرژی یادآوری شده است. شرایط بنیادی بازار حکایت از روند آرام تضعیف عرضه در بازارهای بین‌المللی به مرور زمان دارد. با توجه به کاهش شدید تقاضا در بازار در شرایط فعلی این مطلب نمود خود را از دست داده است. فعالان بازار به این امر واقف بوده و گزارش دولت آمریکا مبنی‌بر افزایش تولید نفت در این کشور باعث شد که قیمت نفت به کمترین میزان از آوریل تاکنون برسد. هنوز ذخایر نفت در آسیا کم بوده و اخبار ضد و نقیضی مبنی‌بر کاهش و افزایش آن از برخی رسانه‌ها منتشر شده است. به تبع نفت بسیاری از فلزات پایه بالاخص مس که رابطه تنگاتنگی با این حامل انرژی و نوسانات اقتصاد جهانی دارد، مسیر صعودی در پیش گرفت و رکورد بالای 4300‌دلار را با توجه به قیمت نزدیک به 2800‌دلار ثبت کرد. دیگر فلزات نیز تقریبا همین روند را طی كردند. این شرایط و تغییر در حجم تولید و موجودی انبارها و دیگر موارد برآیند قیمت این کالای بورسی را افزایش داد. دیگر فلزات پایه نیز به تبع از این شرایط مسیر آرام افزایش قیمت را تجربه كرده و مسیر صعودی در پیش گرفتند.اگر به بحران کنونی یا Credit Crisis یا بحران اعتبار نظری بیفکنیم در اولین نگاه متوجه بی اعتمادی فعالان بازار به بازارها و نهادهای مالی و اعتباری خواهیم شد. با روی کارآمدن اوباما و به گزارش چندین منبع خبری، امید مردم آمریکا به بهبود شرایط اقتصادی کشورشان افزایش یافته است. کاهش نرخ بهره و طرح‌های نجات دولت نیز تاکنون موثر بوده و اعتماد اندک اندک به بازارها در حال بازگشت است. این در حالی است که بسیاری از بانک‌ها و موسسات مالی و بیمه‌ها یا ورشکسته شده یا در حال ورشکستگی هستند. جنرال‌موتورز و کرایسلر که روزی نماد ثروت جهان غرب بوده‌اند در شرف ورشکستگی بوده و شایعات بسیاری در این خصوص بر سر زبان‌ها است. نرخ بیکاری در آمریکا به 8‌درصد رسیده است. به عبارت دیگر شرایط اقتصادی این کشور به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد جهان با 25‌درصد تولید ناخالص ملی جهان و مقصر اصلی رکود فعلی نشان دهنده یک پارادوکس مطلق است؛ افزایش امید و اعتماد به بازارها و کاهش بسیاری از فاکتورهای اقتصادی.
به هر حال شاهد روند صعودی قیمت نفت، ترمیم نسبی بازارهای مالی و اوراق بهادار، بهبود اعتماد از دست رفته جهانی به اقتصاد هستیم که امید به بازیابی رونق اقتصادی را افزایش می‌دهد.
اما واقعیت این است که تا روند واقعی سرمایه‌گذاری و تولید و همچنین مصرف و چرخش واقعی پول در بخش‌های ذکر شده به وقوع نپیوندد، رونق به بازارهای جهانی باز نگشته است.
فولاد از آن دسته موادی است که به این بخش یعنی سرمایه‌گذاری واقعی در بازارهای جهانی و تولید باز می‌گردد. به جرات می‌توان گفت که هیچ پروژه‌ای در جهان وجود خارجی ندارد که به آهن و مشتقات آن نیاز نداشته باشد. این کالا و بالاخص هزینه تولید آن ارتباط مستقیم با قیمت نفت و حجم تقاضای آن وابستگی جدی به شرایط واقعی اقتصاد جهانی و رونق بازارهای آن دارد. منحنی عرضه و تقاضا و همچنین میزان سرمایه‌گذاری بر این کالا در دوره‌های مختلف نشان‌دهنده بخش‌های مهمی از اقتصاد جهانی است. در گذشته و در اوج دوران رونق اقتصادی حجم تقاضا بر عرضه فزونی گرفته و قیمت‌ها را در مرزهای دور از دسترسی قرار داد و سرمایه‌های بسیاری با توجه به نیاز هند و چین و کشورهای در حال توسعه به سمت این بازار حرکت کرد. هم‌اکنون ضعف تقاضا و دیگر موارد دخیل قیمت‌ها را شدیدا کاهش داده و نشانه‌هایی از کاهش بیشتر قیمت‌ها رخنمایی می‌کند. چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده فولاد در جهان همچون نمودار تمام نمای بازار این کالای استراتژیک ایفای نقش می‌کند. هم‌اکنون بازار فولاد چین روزهای مطلوبی را سپری نمی‌کند. غالب فعالان بازار از کم بودن تقاضا گله‌مندند. شرکت‌های بزرگ فولاد سازی قیمت ماهانه محصولاتشان را بالاخص برای محصولات تخت کاهش داده‌اند. بازار داخلی چین نیز به تبع از این شرایط با کاهش قیمت مواجه شده است. دولت چین برای کمک به تجار و تولیدکنندگان خود عوارض صادراتی فولاد را تعدیل و تسریع هر چه بیشتر روند صادرات را در دستور کار خود دارد. برخی شنیده‌ها حکایت از منتفی شدن عوارض صادراتی در خصوص برخی محصولات تخت می‌كند. بائو استیل برای ماه جاری قیمت محصولات تخت خود را کاهش و‌ ووهان استیل برای ماه مه نیز تخفیف را لحاظ خواهد کرد.
برآیند شرایط بازار چین بالاخص تا اواسط ماه مه میلادی حکایت از رشد محسوسی نكرده و رکود و گاها کاهش قیمت‌ها دور از ذهن نیست.
در خصوص دیگر کشورها وضعیت کمی تفاوت دارد. بیلت و اسلب صادراتی کشورهای مشترک المنافع تحویل در بنادر خاورمیانه و غرب آسیا هر دو با افزایش قیمت مواجه شده است. این کشورهای غالبا نفت‌خیز با اندک تغییری در قیمت نفت تحت‌تاثیر قرار گرفته و بهبود و نزول را تجربه مي‌كنند. می‌توان به روند آرام بهبود قیمت‌ها و اقتصاد این کشورها به میزان کمی امیدوار بود.
بازار هند نیز شرایط مشابهی را تجربه می‌کند. آخرین خبرها حکایت از افزایش 16‌دلاری قیمت بیلت و همچنین افزایش تقاضا و افزایش قیمت 60‌دلار در هر تن بریکت گرم آهن را می‌نماید.
کشورهای ذکر شده یا به عبارت دیگر علت اصلی افزایش تقاضا و رونق شدید در بازار مواد اولیه و فولاد مسیر آرام رو به رشدی را تجربه می‌کنند. موارد فوق جهش معنی‌داری را حکایت نکرده، ولی برآیندی با شیبی آرام رو به رشد را نوید می‌دهد.با توجه به نیاز کشورمان به انواع مصنوعات فولادی و حجم واردات این کالاها شرایط ذکر شده در بازار داخل نیز موثر بوده و با توجه به فاصله زمانی موجود در تجارت کشورمان با کشورهای ذکر شده به همراه فاصله زمانی حال حاضر تا خودنمایی بیشتر اوضاع در دو ماه آینده بازارها به مسیر کنونی خود ادامه خواهند داد. این در حالی‌ است که اتفاق خاص دیگری اعم از تزریق نقدینگی یا تغییر در تعرفه واردات یا مالیات در داخل کشور رخ ندهد.تحلیل شرایط آتی که تقریبا پس از سپری شدن دهمین انتخابات ریاست‌جمهوری و اتمام کش و قوس‌های این رویداد مهم خواهد بود، نیاز به تحلیل و تفسیر بیشتری دارد.

محمد حسين بابالو


13 آوریل 2009, 09:49
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
پیش بینی کاهش قیمت ها در بورس کالا

در آستانه موج جدید واردات میلگرد و تیرآهن عرب و ترک و چینی (وسایر کشورها) در روزهای گذشته قیمت تیرآهن و میلگرد در بازار غیررسمی تا پنج درصد کاهش را متحمل شد.به گفته کارشناسان و تولیدکنندگان ادامه واردات آهن آلات ارزان قیمت به داخل کشور، باعث تداوم روند نزولی قیمت ها در بورس و بازار خواهد شد، به ویژه آنکه هم اکنون به دلیل ضعف تقاضا، تولیدکنندگان داخلی، پایین تر از ظرفیت تولید، فعالیت می کنند.
واردات آهن آلات به کشور در حالی صورت می گیرد که به واسطه رکود بخش مسکن و تعطیلی اکثر پروژه های دولتی، حجم تقاضا در بازار با کاهش قابل ملاحظه ای مواجه شده است. با وجود گذشت دو هفته از آغاز فعالیت های اقتصادی و فعالیت بورس کالا، ذوب آهن اصفهان به دلیل ضعف تقاضا، عرضه قابل ملاحظه ای در تالار نداشته است.ذوب آهن اصفهان و سایر تولیدکنندگان عمده فولاد نیز در اوایل بهار گذشته به دلیل حساسیت های دولتی مبنی بر عدم افزایش قیمت محصولات عرضه خود را از دومین ماه آغاز کردند اما به گفته فعالان بازار عرضه محدود تولیدکنندگان فولاد در بازار به دلیل تداوم رکود بخش مسکن و تعطیلی پروژه های دولتی است.سال گذشته قیمت محصولات آهنی روند صعودی داشت با این حال ذوب آهن اصفهان برای مدیریت بازار، عرضه های خود را دیرهنگام آغاز کرد. به عنوان نمونه اولین عرضه ذوب آهن اصفهان در سال گذشته هفدهم اردیبهشت ماه سال گذشته صورت گرفت که 50 هزار تن عرضه به قیمت 920 تومان صورت داد که تقاضای موجود 514 هزار تن در تالار ثبت شد. این محصول در بیست و پنجم اردیبهشت ماه به قیمت 935 تومان عرضه شد. روند صعودی قیمت ها در بهار سال گذشته به گونه ای بود که عرضه پنج هزار تنی سبد مخلوط تیرآهن و میلگرد در اوایل خرداد 87، 960 تومان عرضه شد که به دلیل تقاضای 111 هزار تنی، ذوب آهن با افزایش عرضه، محصول خود را با چهار نرخ متفاوت از 960 تومان به 972 تومان به فروش رساند. رشد تقاضا در بازار باعث شد با وجود آنکه این محصول در 21 خرداد 965 تومان عرضه شد، قیمت این محصول به 1000 تومان برسد.اما در سال جدید به دلیل ضعف تقاضا، قیمت میلگرد به 535 تومان و تیرآهن (14-16-18) به 720 الی 750 تومان رسید.یک کارشناس با اشاره به تحولات بازار طی هفته های گذشته گفت: «در بازار غیررسمی تیرآهن تحرکاتی صورت گرفته است اما بازار میلگرد همچنان در رکود است و ضعف تقاضا در بازار میلگرد باعث تداوم کاهش قیمت میلگرد شده است که همین باعث تاثیر منفی بر بازار تیرآهن نیز شده است.»وی افزود: «در حال حاضر بسیاری از واحدهای تولید میلگرد با کمتر از 30 درصد ظرفیت فعالیت می کنند و واردات آهن آلات بسیار ارزان قیمت، به جز ورشکستگی این واحدها نتیجه ای نخواهد داشت.»
این کارشناس با اشاره به واردات آهن آلات جدید به داخل کشور گفت: «عرضه این محصولات در بازار و بورس کالا باعث انباشت محصولات داخلی در انبارها خواهد شد.»

روزنامه سرمایه


20 آوریل 2009, 11:07
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
به پیش‌بینی ريیس شرکت فولاد جی‌اف‌ای استیل در ژاپن، حداقل 3 تا 5 سال زمان لازم است تا تقاضای فولاد بهبود یابد.
این مقام اظهار داشت: «این رکود تا مدتی ادامه خواهد یافت. اگر بهبودی در اقتصاد آمریکا به تاخیر افتد، بهبود تقاضای فولاد بیش از 5 سال زمان خواهد برد.» وی افزود: «رشد تقاضای فولاد در چین قطره‌ای از دریا بوده و نمی‌تواند تاثیر زیادی بر تقاضای جهانی داشته باشد.»
وزیر اقتصاد، صنایع و بازرگانی ژاپن اعلام کرد که کارخانجات فولاد در ژاپن احتمالا تولید خود را در دوره آوریل تا ژوئن حدود 43‌درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش داده و به 83/17‌میلیون تن خواهند رساند.


21 آوریل 2009, 10:41
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
ناامیدی یوروفر از بازار فولاد در سال 2009

بنا به تحلیل اتحادیه تولید‌کنندگان فولاد اروپا (یوروفر)، تقاضای فولاد اتحادیه اروپا در سال 2009 تا 17‌درصد نسبت به سال قبل کاهش خواهد یافت.
در سال 2010 نیز تقاضا در سطح پایینی باقی خواهد ماند. بنا به گزارش این اتحادیه، مصرف فولاد در نیمه اول سال 2009 بیش از 20‌درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش خواهد یافت.
به گزارش یوروفر، سیاست کاهش موجودی حاکی از شدت کاهش مصرف ظاهری است. در فصل آخر سال 2008 مصرف ظاهری 23‌درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن پایین آمد. این رقم در فصل اول سال 2009 به حدود 45‌درصد رسید و پیش‌بینی می‌شود که در فصل دوم امسال نیز به 40‌درصد برسد. پیش‌بینی می‌شود مصرف ظاهری فولاد در سال جاری نسبت به سال 2008 حدود 29‌درصد کاهش یابد. با توجه به روند کاهش موجودی، احتمالا در اوایل سال 2010 تحرکی در بازار وجود نخواهد داشت. برآورد می‌شود در سال 2009 واردات از کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا تا 24‌درصد تنزل یابد. در این میان روسیه، ترکیه، تایوان، هند و کره جنوبی سهم بازار چین را خواهند گرفت. صادرات این اتحادیه در سال 2009 تا 25‌درصد افت خواهد کرد.


28 آوریل 2009, 08:04
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 40 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 6 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد