بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 05 آوریل 2020, 15:38
پاسخ به موضوع  [ 19 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4  بعدی
 اخبار و تحلیل مقاطع در بازار ایران و جهان در هفته قبل 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 17 می 2009, 05:24
پست ها: 90
مقاطع

قیمت مقاطع در هفته گذشته در اکثر نقاط دنیا رو به افزایش بود. علت اصلی آن افزایش قیمت مواد اولیه بخصوص قراضه و بیلت است.

در ترکیه قیمت میله گرد تا 40 دلار افزایش یافت و به 550 دلار فوب رسید، ترک ها در جستجوی بازار تا امریکای لاتین هم رفته اند.

در ژاپن قیمت انواع مقاطع تحویل فوریه 33 دلار بالا رفت . این افزایش قیمت شامل تیرآهن، ناودانی، مفتول و میله گرد است.

در خاور دور قیمت پایه تیرآهن 30 دلار بالا رفت بخصوص در تایوان و تایلند ولی خریدار نیست.

در شمال افریقا میله گرد 20 دلار هر تن افزایش یافت و در مجموع تمام مقاطع روند صعودی داشته اند تنها در شمال اروپا پیش بینی میشود مقاطع تا 30 یورو هر تن بالا برود ولی تقاضای نهائی کم است.مقاطع در ایران

روند رو به صعود قیمت مقاطع در ایران هفته گذشته ادامه یافت . علیرغم بعضی دیدگاههای منفی در اوایل هفته سردرگمی در بازار کاملا مشهود بود. اکثر تجار به این نتیجه رسیده اند که قیمت ها به سطح یک ماه قبل باز نمی گردد. بهمین دلیل یا به خرید روی آورده اند یا سعی می کنند موجودی خود را حفظ کنند تنها نگرانی از عملکرد بعضی بنکدارهاست که ممکن است بعلت ریسک و بدهی خریدهای خود را که در قیمت پائین انجام داده اند روانه بازار کنند. دو عامل در شرایط فعلی بازار موثر است اول: رفتار عرضه کننده ها بخصوص ذوب آهن دوم: شرایط جهانی.

افزایش قیمت ها چه در داخل یا خارج از علت های اصلی بالا رفتن قیمت ها در هفته قبل بود ضمن آنکه گزارشاتی که راجع به افزایش قیمت آهن آلات پس از طرح تعدیل اقتصادی مطرح شده بود بسیاری از تجار را به فکر فرو برد . از روز دوشنبه عملا بازار حالت عدم فروش به خود گرفت تا روز چهارشنبه که قیمت ها دیگر مشخص نبود و اکثر تجار از ارائه قیمت خودداری میکردند، دو دیدگاه برای این هفته در بازار وجود دارد دیدگاه اول معتقد است که قیمت ها ثابت می ماند. دیدگاه دوم فکر می کند که قیمت ها تا 5 درصد کاهش خواهد یافت. هر دو متفق القول هستند که تقاضای نهائی ضعیف است و هر دو از فاصله زمانی 15 بهمن تا 15 اسفند نگرانند چون احتمال میدهند کارخانه های داخلی برای پوشش هزینه ها و نقدینگی پایان سال خود قیمت ها را پائین بیاورند یا شرایط فروش را سهل تر کنند. باید صبر کرد و جریان بازار را در این هفته دید .
مرکز خدمات فولاد ایران


23 ژانویه 2010, 15:35
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
قیمت مقاطع در هفته قبل رشد خیلی محدودی داشت در شمال اروپا میله گرد 4 یورو نسبت به هفته قبل بالا رفت و به 370 تا 380 یورو هر تن رسید. قیمت مقاطع بخصوص میله گرد سی ای اس 500 دلار فوب بنادر دریای سیاه عرضه شد. روسها هنوزاز تعطیلات سال نوفارغ نشده اند افزایش قیمت قراضه هم آنها را در بلاتکلیفی برده است. خریدهای ایران و شمال افریقا ظرفیت های کارخانه ها را تا اواسط ماه مارس پر کرده آنها هم طبق عادت و از روی ترس از افزایش قیمت مواد اولیه بدنبال بالا بردن قیمت ها هستند ولی بازار قوی نیست و تقاضا هم برای حفظ موجودی انبارهاست. انتظار می رود با بالا رفتن قیمت بیلت در ماه آینده قیمت مقاطع هم تا 15 درصد افزایش یابد در خاوردور میله گرد با 10 دلار افزایش قیمت روبرو شد ولی خریدارها تمایلی به معامله ندارند. این در حالی است که قیمت میله گرد در چین رو به کاهش گذاشته است و در خلال هفته قبل تا 30 دلار هر تن پائین آمد. البته با توجه به نزدیکی سال نو چین و نیاز بعضی تجار چین به تسویه وام هایشان این مساله قابل پیش بینی بود. در امریکا کارخانه ها با افزایشی که 10 روز قبل در قیمت محصولاتشان دادند بازار آرام بود. در کل بازار مقاطع به سقف خودش نزدیک میشود مگر اینکه بعد از فوریه با افزایش بیشتر قیمت مواد اولیه روبرو شویم و یا تقاضای آنها با گرم شدن هوا افزایش یابد.


مقاطع در ایران

بدنبال انتظار بازار، قیمت مقاطع روز شنبه بالا رفت میله گرد با 15 تا 20 تومان افزایش قیمت در هر کیلو به 650 تا 660 تومان هر کیلو رسید. نبشی 20 تا 40 تومان، ناودانی 10 تا 15 تومان، تیرآهن هم تقریبا ثابت بود. روز یکشنبه این روند ادامه پیدا کرد، تیرآهن 15 تا 30 تومان هر کیلو گران شد و میله گرد 20 تومان. ولی از روز دوشنبه قیمت ها برگشت و روز سه شنبه بازار کاملا ساکت شد نبشی تا 15 تومان تا آخر هفته پائین آمد تیرآهن 10 تا 15 تومان ، ناودانی هم 5 تومان هر کیلو افت قیمت داشت تا آخر هفته بخشی از افزایش قیمت اول هفته تعدیل شد که طبیعی هم بود ولی بازار کاملا راکد بدون معامله بود. اکثر تجار نمی دانند که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد . واردات مقاطع در سه ماه اخیر بسیار محدود بوده کارخانه های تولیدکننده نبشی و ناودانی یا تعطیل شده اند یا تولیدشان به حداقل رسیده ست. ذوب آهن هم با عرضه کالا بصورت اعتبار اسنادی، فشار نقدینگی از خرید را برداشته و عملا مقاطع در ایران توان جانشینی معاملاتی با نوع وارداتی را پیدا کرده. این در حالی است که هنوز قیمت خرید مقاطع در ایران ارزانتر از نوع خارجی است تیرآهن وارداتی در قیمت 620 دلار، میله گرد 530 دلار، ناودانی 620 دلار هر تن تحویل بنادر ایران پیشنهاد میشود. اگر تعطیلی بازار چین و افت قیمت در آن کشور بازارهای سی آی اس را تحت تاثیر قرار ندهد بازار با ثبات باقی می ماند مشروط بر آنکه ذوب آهن برای تامین نقدینگی تعادل بازار را بهم نزند. گفته می شود در دو هفته اخیر وزارت مسکن قراردادهائی را برای ساخت مسکن مهر به بعضی شرکت های ساختمانی تحویل داده. با فعال شدن این بخش و افزایش مصرف مقاطع می توان به روزهای بعد خوش بین بود.
مرکز خدمات فولاد


01 فوریه 2010, 11:31
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
در هفته گذشته قیمت مقاطع تحت تاثیر افزایش قیمت مواد اولیه افزایش پیدا کرد. به علت تعطیلات در خاوردور تقاضای مقاطع در این منطقه عملا محدود شده است قیمت میله گرد در دبی به 550 دلار هر تن رسید. اما تولیدکنندگان داخلی نگران آن هستند که با افزایش بیشترقیمت، ترک ها به سمت بازار دبی هجوم بیاورند در حال حاضر ترک ها میله گرد خود را 525 تا 540 دلار هر تن سی اف آر دبی عرضه می کنند. در بازار ترکیه وضعیت مقاطع بخصوص میله گرد بسیار خراب است . بعضی از کارخانه ها در حال حاضر با دو شیفت کاری کار می کنند و ادامه این وضع باعث تعطیل شدن بعضی از کارخانه ها در این کشور خواهد شد همین امر می تواند به تقاضای قراضه و بیلت لطمه بزند. بازار مقاطع در مصر رونق دارد اما مصریها هم نگران رقابت ترک ها هستند در اروپا قیمت میله گرد حدود 3 درصد افزایش پیدا کرد و به 526 دلار هر تن رسید. در عربستان کارخانه ها سعی می کنند قیمت میله گرد را افزایش دهند ولی دولت این کشور به دنبال ثبات قیمتها است. در امریکا سرمای هوا به تقاضای مقاطع به شدت لطمه زده است اما فشار افزایش قیمت قراضه باعث حفظ قیمت آن شده است.

مقاطع در ایران

قیمت مقاطع در ایران همچنان سیر صعودی داشت علیرغم اینکه نیمی از هفته تعطیل بود اما از روز سه شنبه قیمت میله گرد رو به افزایش نهاد. در پایان هفته متوسط قیمت میله گرد در بازار به 750 تومان رسید. ناودانی کمتر از 750 تومان و نبشی کمتر از 680 تومان هر کیلو پیشنهاد نشد این در حالی است که تیرآهن هم برای سایزهای 14، 16 و 18 در اصفهان به 790 تومان هر کیلو رسید . واردات میله گرد از آبان به بعد به صفر نزدیک شده است و همین طور تیرآهن از 121 هزار تن در تیرماه به 40 هزار تن در دی و بهمن رسیده است. واردات نبشی و ناودانی نیز بر همین سیاق به صفر رسیده است اما در بورس حجم معاملات میله گرد و تیرآهن نسبت به ماههای قبل افزایش بسیاری داشته در بهمن ماه جمع عرضه تیرآهن و میله گرد به بیش از 240 هزار تن رسیده است البته این رقم در دی ماه بیش از 280 هزار تن بوده است. تحویل اکثر این کالاها در اسفند ماه می باشد این در حالی است که بیشترین حجم فروش توسط ذوب آهن در بورس فلزات از طریق اعتبار اسنادی بوده بنابراین فشار نقدینگی بسیار کمتری بر تجار وارد شده است. گفته می شود که مسکن مهر در ماههای آینده بسیار فعال خواهد شد و طرح های عمرانی در اول سال آینده افزایش می یابد از سوی دیگر تفکر غالب در بازار این است که در سال آینده قیمت ها بالا خواهد رفت. علت آن حذف سوبسیدها و احتمال افزایش قیمت دلار و یا حقوق گمرکی وارداتی می باشد بهمین دلیل اکثر تجار به دنبال حفظ موجودی انبار هستند. در این میان نگرانی هایی از انباشت موجودی در گوشه و کنار بازار دیده می شود. محموله های میله گرد در تناژهای 5 هزار تن در قیمت 630 تا 650 تومان در هفته گذشته معامله شد. پیشنهادهای محدودی از طرف فروشندگان خارجی بخصوص امارات برای فروش میله گرد به قیمت 540 تا 550 دلار تحویل بنادر جنوبی ایران وجود دارد. با توجه به تعطیلات خاوردور و افزایش قیمت مقاطع در ایران فروشنده های خارجی بازار ایران را منطقه مطلوبی برای فروش کالای خود می بینند نگرانی اصلی تجار بزرگ از ترکیدن حباب قیمت ها در هفته های پایانی سال است که کارخانه ها و یا بعضی از تجار نیاز به پول دارند و احتمالا کالاهای خود را که ماههای قبل از ذوب آهن با نرخ های پایین خریداری کرده اند و تناژ آنهم کم نیست به بازار عرضه خواهند کرد. این روند ممکن است به سلب اعتماد و ترس از بازار بیانجامد که روند سقوط قیمت ها را تشدید خواهد کرد در این میان ذوب آهن اصفهان بعنوان صحنه گردان اصلی بزرگترین نقش را در کنترل بازار دارد اگر این کارخانه روند عرضه را مهار نماید طبعا ثبات بازار بیشتر خواهد بود.
مرکز خدمات فولاد ایران


20 فوریه 2010, 17:57
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
در اروپا از اوایل هفته قیمت مقاطع به علت بالا رفتن قیمت مواد اولیه تا 30 یورو افزایش یافت ولی معاملات بسیار محدود بود. ولی در اواخر هفته قیمت ها به علت نبود تقاضا 25 یورو کاهش یافت. در ترکیه بازار مقاطع همچنان با رکود روبروست در اواسط هفته بازار ترک ها بخاطر درخواست های میله گرد از ایران تکان خورد. ترک ها میله گرد را تحویل مرز سرو 500 دلار نقدی در تناژهای کم و 540 دلار تحویل بندرامام ده هزار تن عرضه کردند. در امریکا قیمت مقاطع ثابت ماند ولی در چین بعد از تعطیلات 3 تا 5 دلار افزایش یافت البته معاملات بسیار محدود است. در خاوردور تقاضای مقاطع همچنان پائین است به همین دلیل قیمت ها نسبت به هفته قبل تغییری نداشت و ثابت ماند.
مقاطع در ایران
بازار مقاطع هفته پر آشوبی را پشت سر گذاشت. اوایل هفته صحبت ها امیدوارکننده بود و قیمت ها رو به افزایش، بورس پرکار ولی تجار آگاه نگران روند قیمت ها. در اواسط هفته پس از صحبت های مراجع دولتی قیمت ها به شدت کاهش یافت و بازار متوقف شد. میله گرد تولید داخل روز شنبه 780 تومان و نبشی تا مرز 800 رسیده بود. ناودانی هم به طور متوسط 830 تومان معامله می شد ولی قیمت ها رو به بالا بود. روز یکشنبه میله گرد به مرز 900 تومان رسید تیرآهن هم همین طور. برای نبشی و ناودانی قیمت اعلام نمی شد. تجار نگران تعدادشان زیادتر شده بود، اکثر آنها معتقد بودند که این حباب قیمت هاست و باید بترکد که نتیجه آن ورشکستگی آنهائی است که در بورس کالاها را بیشتر از 710 تومان خریده اند. چرا که با نرخ روز بیلت، میله گرد نمی بایست از این قیمت بالاتر برود. در این میان فروشنده های خارجی دست به کار شدند و پیشنهادهای فروش از مبادی ورودی مختلف در قیمت های متفاوت داده شد. حداکثر قیمت میله گرد پیشنهادی 540 دلار سی اف آر بنادر ایران بود که قیمت تمام شده میله گرد را با احتساب مالیات ارزش افزوده و دیگر هزینه ها حداکثر به 650 تومان در بندرامام می رساند. سوال این بود که چرا خریدار با 810 تومان در بورس کالا را معامله کرده است؟ این اضطراب روز دوشنبه اثر گذاشت و قیمت مقاطع پائین آمد میله گرد 20 تومان ارزان شد و به 850 تومان رسید اما معامله ای نبود تیرآهن هر شاخه 3 تا 9 هزار تومان افت کرد. روز سه شنبه با دخالت دولت قیمت ها به شدت پائین آمد تا روز پنج شنبه که فروشنده ها دست از معامله کشیدند. قیمت میله گرد به 640 تومان و تیرآهن در اصفهان 740 تومان، نبشی به 710 و ناودانی به طور متوسط به 730 تومان رسید ولی باز هم معامله ای در بازار نبود.
روند قیمت ها از دو هفته قبل شکل غیر منطقی به خود گرفته بود. رفتار دولت و بورس در این دو هفته بسیار بحث انگیز بود اعلام اینکه خریدار باید تمام وجه خرید کالا در بورس را بصورت پیش پرداخت بپردازد باعث رکود معاملات در بورس خواهد شد بخصوص در ماه پایانی سال. نتیجه فراز و نشیب یک ماه اخیر از دست رفتن سرمایه عده ای از تجار است و بی اعتمادی به عملکرد مسئولان مربوطه. این سیاست ها و بی سیاستی ها خودشان را در اردیبهشت سال آینده نشان خواهند داد ولی بزرگترین بازنده در این میان صنعت فولاد کشور است که در سال 88 زیان بسیار سنگینی را متحمل شده است و امیدی هم برای سال آینده ندارد. در خانه اگر کس است یک حرف بس است.
مرکز خدمات فولاد ایران


28 فوریه 2010, 20:58
مشخصات شخصی

عضو: 24 جولای 2010, 10:21
پست ها: 160
هفته قبل مقاطع در جنوب اروپا با کاهش قیمت روبرو بود. در جنوب اروپا کاهش تقاضا قیمت ها را 10 یورو پایین آورد و به 510 تا 530 یورو رساند. در ژاپن، توکیواستیل قیمت را 3/5 درصد تنزل داد و علت آنرا ارزان شدن مواد اولیه و کاهش قیمت جهانی عنوان کرد. در شمال اروپا قیمت میله گرد و تیرآهن 10 تا 20 یورو کاهش یافت ولی ترک ها بعلت آنکه مواد اولیه را گرانتر خریدند قیمت مقاطع را تا 35 دلار هر تن بالاتر بردند.

در چین بعلت کاهش تقاضا، با اینکه کارخانه ها تولید را کم کرده اند قیمت میله گرد 15 دلار هر تن تنزل کرد. در امارات قیمت میله گرد 26 دلار هر تن پایین آمد.

در کل بعلت تعطیلات در اکثر کشورها بازار مقاطع با رکود روبروست. همه به سپتامبر امیدوارند که فعالیت ها شروع می شود .

مقاطع در ایران

مقاطع در ایران در هفته گذشته به شدت بالا رفت و قیمت به پیک خود در خلال 4 ماه اخیر رسید. علت این امر آن بود که قیمت ها در دو ماه قبل روند نزولی داشت و به کف خود رسیده بود ولی تقاضا نبود. از اول تیرماه با اختصاص بودجه برای مسکن مهر، تقاضای مقاطع بخصوص میله گرد افزایش یافت، روند تحویل کالا از ذوب آهن اصفهان همراه با کاهش عرضه از طرف کارخانه های خصوصی به جریان صعودی قیمت ها کمک کرد.

متوسط قیمت میله گرد روز چهارشنبه در بازار ایران به 745 تومان رسید. قیمت تیرآهن هم در اصفهان از مرز 700 تومان گذشت.

اکثر دست اندرکاران معتقدند که این قیمت ها در هفته آینده دستخوش تغییر خواهد شد و با رسیدن ماه رمضان کمی افت خواهد کرد چون تقاضا پایین خواهد آمد.


24 جولای 2010, 11:29
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 19 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 125 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد