بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 29 مارس 2020, 18:06




پاسخ به موضوع  [ 53 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  بعدی
 اخبار معاملات آهن در تالار بورس کالا 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
چهارشنبه گذشته (23/11/87) در بورس كالاي ايران در رينگ فولاد، 5 سبد از محصولات ذوب‌آهن اصفهان عرضه شد كه با قيمت ثابت معامله شد كارگزاران اين وضعيت را پس از روز پرهياهوي بورس در روز يكشنبه هفته جاري، فروكش‌ كردن هيجان خريد تعبير مي‌كنند.

در اين روز سبد تيرآهن 16 و 18 و ميلگرد 20-A3 اين شركت با نرخ 666 تومان، سبد ميلگرد 32 تا 8-A3 با قيمت 530 تومان و سبد ميلگرد 22 و 18-A3 نيز با قيمت 535 تومان فروش رفت.
در اين روز همچنين سبد ميلگرد 20 تا 14-A3 و ميلگرد 16-A2 نيز به ترتيب 540 و 535 تومان معامله شد. سبد ميلگردهاي فولاد آذربايجان مجددا عرضه شد اما فروش نرفت. اين شركت ديروز سبد ميلگرد 25 تا 14-A3 خود را 540 تومان عرضه كرد كه خريداران قيمت 485 تومان را براي آن‌ پيشنهاد دادند. ميلگرد28 -A3 اين شركت هم با قيمت 540 تومان عرضه شد اما پيشنهادي از سوي خريداران مطرح نشد.

بازار به شرايط هفته قبل بازگشت
خريدهاي ديروز در بورس پروژه‌اي بوده و از بازار درخواست خريدي وجود نداشت و اين در حالي بود كه روز يكشنبه ميلگردهاي ذوب‌آهن با فشار و هجوم شديد خريداران مواجه شده بود.
يكي از كارگزاران بورس وجود اين وضعيت و وارد نشدن خريداران به ميدان رقابت را فروكش كردن هيجان ناشي از افت قيمت ميلگرد عنوان كرد كه در روز يكشنبه از سوي ذوب‌آهن اصفهان اعمال شده بود. به گفته يكي از كارگزاران بورس، روز يكشنبه برخي خريداران با توجه به اينكه به يكباره نرخ ميلگرد كاهش پيدا كرده بود، با اين تحليل كه اين رقم، پايين‌ترين قيمت ممكن و قابل تصور براي اين كالا است دچار هيجان آني شدند، اما با گذشت چند روز و عدم تحرك در بازار به اين نتيجه رسيده‌اند كه قيمت ميلگرد بازهم امكان كاهش دارد. وي اين تحليل و پيش‌بيني كه قيمت‌ها امكان افت بيشتر دارد را ناشي از ورود كالاهاي وارداتي و وفور محصول ذكر كرد و گفت: در حال حاضر ميلگرد چيني و تركيه با قيمت‌هايي پيشنهاد مي‌شود كه با در نظر گرفتن هزينه حمل‌ونقل و حتي كارمزدهاي بورس، براي خريداران ارزان‌تر تمام مي‌شود. در كنار اين مساله، مورد ديگري نيز وجود دارد و آن عرضه مجدد محصولات شركت بازرگاني دولتي است. برخي فعالان بازار آهن با اشاره به عرضه ميلگردهاي اين شركت معتقدند يكي از دلايل متوقف شدن هيجان خريد در روز چهارشنبه نگراني از عرضه مجدد كالاهاي اين شركت است.

فلسفه عرضه محصولات وارداتي در بورس
يكي از فعالان بازار با اشاره به فلسفه عرضه محصولات وارداتي در بورس مي‌افزايد: بازرگاني دولتي زماني قرار بر اين شد كه كالاي خود را در بورس عرضه كند كه بازار با رشد شديد قيمت‌ها مواجه شده بود و به تنظيم بازار احتياج داشتيم، اما در حال حاضر كه محصولات توليد داخل هم در بورس فروش نمي‌رود، اين عرضه‌ها خريداران را در شرايط خاصي قرار مي‌دهد.
وي معتقد است، بحث تيرآهن از ميلگرد متفاوت است. به گفته وي، رشد قيمت تيرآهن در شرايط فعلي تا حدودي قابل قبول است، چراكه تمام حساسيت بازار و انرژي آن به سمت اين كالا متمركز شده است.


13 فوریه 2009, 14:54
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
قفل ترديد بازار تيرآهن شكست

ديروز در بورس كالاي ايران بيش از 92هزار تن انواع تيرآهن داخلي و وارداتي معامله شد كه با توجه به بالا بودن حجم تقاضا براي تيرآهن 14 تا 18 ذوب‌آهن ميانگين نرخ اين كالا در بورس با 34 تومان رشد همراه شد.

به گفته فعالان بازار در پي رشد نرخ اين كالا، قيمت‌هاي بازار آزاد هم روز گذشته تحت تاثير قرار گرفت، به طوري كه نرخ اين كالا كه از هفته گذشته روند نزولي آرامي را شروع كرده بود، پس از معاملات روز گذشته در بورس تا حدودي رشد كرد.
اين در حالي بود كه به گفته كارگزاران تا قبل از معاملات ذوب‌آهن در بورس، بسياري از خريداران نسبت به خريد تيرآهن ترديد داشتند و نسبت به اينكه خريد داشته باشند يا نه مطمئن نبودند.
يكي از كارگزاران در اين خصوص مي‌گويد، افت شديد قيمت‌هاي بيلت خاوردور در لندن كه روز جمعه منتشر شد و نزديك به 100دلار بود، موجي از نگراني را در بازار ايجاد كرد. نرخ اين كالا در مقايسه با قيمت بيلت مديترانه اگرچه تاثير زيادي در بازار ايران نمي‌گذارد، اما خريداران نگران تاثير اين خبر بر بازار و همچنين سرايت آن به بازار بيلت منطقه بودند. از اين‌رو تا روز قبل از عرضه ذوب‌آهن در بورس نسبت به اينكه خريد داشته باشند يا نه نگران بودند. اما بعد از شروع عرضه‌ها، ذوب‌آهن پردرخواست‌ترين كالاي خود (14 تا 18) را كه 156هزار تن تقاضا داشت به طور كامل پاسخ نداد، اين مساله باعث شد تا پس از رقابت خريداران، قيمت كالا افزايش پيدا كند.
اين كارگزار بورس معتقد است، رشد نرخ اين كالا، مشتري‌هاي ديگر را به خريد ترغيب كرد. به گفته وي، پيش از اين يكي از دلايل ترديد اوليه خريداران اين بود كه از يك‌سو كاهش قيمت بيلت را ديده بودند و از سوي ديگر احساس مي‌كردند با عرضه انبوه تيرآهن در بورس احتمال اينكه بازار اين كالا هم مثل ميلگرد با كالاي انبوه مواجه شود و نرخ آن كاهش يابد وجود دارد، اما در نهايت ديدند كه اين اتفاق نيافتاد.

اولين عرضه سال 88
يكي ديگر از كارگزاران بورس نيز درخصوص دلايل بالا بودن تقاضا در بازار معتقد است، عدم پاسخگويي كامل به درخواست بازار از سوي عرضه‌كننده تا حدودي باعث انگيزه بيشتر خريداران شد. وي در اين خصوص توضيح داد: ذوب‌آهن اولين عرضه محصولات تيرآهن براي سال 88 را در بورس عرضه كرد با توجه به اينكه بازار نسبت به تيرآهن در سال آينده نگاه مثبتي دارد، طبيعي است كه نسبت به آن انگيزه بيشتري دارد، اما مهم‌ترين نكته اين بود كه ذوب‌آهن در عرضه‌هاي اصلي خود به تمامي درخواست خريد بازار پاسخ نداد، اين مساله باعث شد تا خريداران رغبت بيشتري به خريد پيدا كنند، اگر تمام تقاضا پاسخ داده مي‌شد اين اتفاق نمي‌افتاد؛ همان‌طور كه در مورد برخي عرضه‌ها افتاد و اعلام اينكه امكان پاسخگويي به بازار وجود دارد از سوي عرضه‌كننده، خريداران را در ترديد انداخت. وي معتقد است بازار از اينكه اتفاقي كه در مورد ميلگرد افتاده در مورد تيرآهن هم بيافتد، نگران بوده و نسبت به عرضه انبوه كالا حساس است.
سود تجار در‌حال‌حاضر فقط در معامله تيرآهن است به همين دليل سعي مي‌كنند بازار را محدود نگه دارند.

ميلگرد هنوز تثبيت نشده
ديروز در حالي كه تيرآهن‌هاي چيني هم با استقبال بازار مواجه شد، اما ميلگرد همچنان محدود به معامله‌هاي پروژه‌اي شد و ميلگردهاي چيني هم معامله نشد.
ديروز سبد ميلگرد 25 تا 10-3 A چين با نرخ 495 تومان عرضه شد، اما فروش نرفت. علاوه بر اين سبد ميلگرد 10 تا 32-3 A چيني هم با نرخ 505 تومان عرضه شد كه آن هم فروش نرفت.
سبد ميلگرد 25 تا 14-3 A فولاد آذربايجان هم كه با نرخ 520 تومان عرضه شده بود، معامله نشد.

گروه ملي به رينگ برگشت
ديروز گروه ملي پس از چند ماه غيبت در بورس، 2 سبد كالاي ميلگرد عرضه كرد كه سبد ميلگرد 28 تا 10-3 A با نرخ 530تومان و ميلگرد 16 تا 10-3 A نيز با نرخ 510 تومان به ترتيب 1260 و 720 تن معامله شد.
در اين روز از ميلگردهاي ذوب‌آهن يك سبد تيرآهن 14 تا 18 و ميلگرد 25 تا 12-A3 با نرخ 575 تومان، 440 تن معامله شد. سبد ميلگرد 20 تا 8-A3 و نيز 16 و 18 آن با نرخ 585 تومان 460 تن فروش رفت.
ميلگرد شاخه و طول كوتاه 2-A2 اين شركت نيز با نرخ 583 تومان، 240 تن فروش رفت.

تقاضا براي تيرآهن چيني هم بالا بود
ديروز علاوه بر تيرآهن داخلي، تيرآهن چيني هم تقاضاي بالايي داشت. به گفته يكي از كارگزاران تيرآهن‌هاي چيني در صورتي كه تا سايز 16 عرضه شوند، تقاضاي خوبي در بازار خواهند داشت. به گفته وي، تيرآهن‌هاي 16 به بالا از آنجا كه در ساخت برج و ساختمان‌هاي بلند قابل مصرف نيستند، قطعا تقاضاي خوبي نخواهند داشت. ديروز علاوه بر چيني‌هاي شركت بازرگاني دولتي، تيرآهن 30 (كالاي مشتري) هم با نرخ 770 تومان عرضه شد كه فروش نرفت. خريداران نرخ اين كالا را بالاتر از ميانگين بازار مي‌دانستند. در اين روز تيرآهن 14 تا 18 چين 595 تومان، 440 تن فروش رفت. تيرآهن 22 هم با نرخ 580 تومان، 1100 تن معامله شد.
تيرآهن 14 و 16 ذوب‌آهن هم با نرخ 658 تومان 660 تن فروش رفت. تيرآهن كوتاه، 14 و 16 و 18 هم با نرخ 555 تومان، 4400 تن فروش رفت.
سبد تيرآهن 14 تا 18 ذوب‌آهن هم با نرخ 6548 ريال 81هزار و 400 تن فروش رفت.

دنیای اقتصاد


02 مارس 2009, 12:02
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
ديروز هجوم تجار براي خريد محصولات ذوب‌آهن اصفهان باعث شد تا نرخ سبدهاي مخلوط ميلگرد و تيرآهن اين شركت در تالار بورس كالا رشد كند كه بالاترين نرخ ثبت شده براي اين كالاها 619 تومان بود.

تقاضاي خريداران، ذوب‌‌آهن را مجبور كرد تا حجم عرضه خود را در آخرين روز از عرضه عمومي اين شركت در سال‌جاري افزايش دهد، به طوري كه در برخي عرضه‌ها حجم عرضه 5 تا 10 برابر رشد كرد. در نتيجه به‌رغم اينكه اغلب فعالان بازار و كارگزاران هنوز توجيه منطقي و مستدلي را براي تقاضاي چند صد تني بازار نمي‌ديدند و معتقدند اين اشتياق ناشي از هيجان كاذب در بازار تيرآهن است، ديروز ذوب‌آهن مجموعا 152هزار تن محصول در بورس فروخت كه با توجه به شرايط حاكم بر بازار در چند ماه اخير، اين فروش براي بازار قابل توجه و عجيب بود.
دلايل رشد تقاضا
ديروز عوامل متعددي از سوي فعالان بازار به عنوان دلايل رشد تقاضاي بازار عنوان مي‌شد كه از مهم‌ترين آنها مي‌توان به عرضه محصولات به صورت سلف 2 ماه (ارديبهشت‌ماه سال 88)، مصوبه اخير دولت در خصوص لزوم پروژه‌هاي عمراني به خريد كالا از فولادسازان داخلي و انتظار افزايش نرخ تورم در سال آينده و رشد قيمت‌ها اشاره كرد. يكي از خريداران با اشاره به اخباري كه در خصوص تغيير نرخ سود بانكي در سال آينده در روزهاي اخير منتشر شده، افزود: بعضي از تجار به اين نتيجه رسيده‌اند كه در صورت اجراي اين طرح، اقتصاد ايران با تورم زيادي در سال آينده مواجه مي‌شود كه يكي از نتايج آن رشد قيمت‌ها در سال آينده است. از اين‌رو تصميم گرفته‌اند تا نقدينگي خود را در روزهاي پاياني سال به كالا تبديل كنند.


نگاه سنتي بازار آهن
يكي از خريداران، نگاه و عملكرد سنتي تجار به بازار را يكي ديگر از عوامل رشد تقاضا در بازار عنوان مي‌كند. به عقيده وي، بسياري از تجار سال‌جاري را با زيان زيادي پشت‌سر گذاشته‌اند، اما علت اينكه در شرايط فعلي اقدام به خريد مي‌كنند نگاه سنتي آنها به پايان سال است. وي معتقد است، تجار در بازار آهن ايران به صورت سنتي به اين مساله اعتقاد دارند كه سال جديد را نبايد با نقدينگي بالايي آغاز كنند، بلكه بايد با تبديل پول به كالا در پايان سال از حداقل سود موجود در اين بازه زماني استفاده كنند.


تاثير تورم سال آينده بر تصميم تجار
با توجه به اينكه عمده خريداران در اين روز تجار و اعضاي اتحاديه آهن‌فروشان بودند و از سوي ديگر ذوب‌آهن بيش از برنامه ماهانه خود فروخت، مي‌توان نتيجه گرفت كه بازار حداقل تا ارديبهشت‌ماه سال آينده در اختيار تجار قرار گرفته است. يكي از كارگزاران بورس با اشاره به اين مساله خاطرنشان كرد: با توجه به اينكه تيرآهن محور اصلي خريدهاي تجار بوده، به جرات مي‌توان گفت كه سبدهاي ميلگرد و تيرآهن ذوب‌آهن به دليل اينكه تيرآهن‌هاي مورد نظر بازار در آنها وجود داشت با استقبال خريداران مواجه شد و اگر ميلگرد به تنهايي عرضه مي‌شد، تقاضاي چنداني براي آنها وجود نداشت. وي با اشاره به اينكه علاوه بر سودده بودن خريد تيرآهن در شرايط فعلي، تجاري كه امروز از كالاهاي ذوب‌آهن خريد كردند تا 2 ماه آينده سياست‌گذاري در بازار اين كالا را به دست خواهند گرفت، افزود: تجار مطمئن بودند اگر حجم بالايي از كالا را در آخرين روز از عرضه‌هاي عمومي ذوب‌آهن خريد كنند تا چند ماه امكان مانور در بازار را به دست خواهند گرفت، از اين رو وارد بازار شدند؛ ضمن اينكه تعدادي ديگر از خريداران به تبع حضور آهن‌فروشان عمده و اصلي وارد بازار شدند در حالي‌كه بسياري از آنها توجيه مشخصي از اين اقدام نداشتند.


مصوبه دولت بازار را تكان داد
ديروز برخي فعالان بازار معتقد بودند، مصوبه اخير دولت در خصوص الزام پروژه‌هاي عمراني نسبت به خريد كالا از فولادسازان داخلي، عامل رشد تقاضا بوده است. يكي از خريداران در اين خصوص گفت: يكي از پيش‌بيني‌هاي تجار اين است كه در صورت به راه افتادن پروژه‌هاي عمراني دولت در سال آينده، به واسطه اين مصوبه تقاضاي دولتي در بازار افزايش پيدا مي‌كند؛ از اين رو از اين فرصت استفاده كرده و كالا خريداري كردند. اما از سوي ديگر با توجه به ركودي كه در ساخت‌وسازهاي عمومي و همچنين پروژه‌هاي عمراني وجود دارد، فعالان بازار معتقدند اغلب خريدهايي كه اين مدت از سوي تجار در بورس انجام گرفته تا كليد خوردن طرح‌هاي عمراني در سال آينده، در انبارهاي تجار دپو شود.
يكي از كارگزاران در اين خصوص گفت: 150هزار تن كالا در حال حاضر به نظر نمي‌رسد كه زمينه استفاده داشته باشد، اما تجار به اين نتيجه رسيده‌اند كه خريد تيرآهن بهترين فرصت براي پوشش دادن زيان‌هاي سال 87 آنها است. ضمن اينكه در حال حاضر تنها تيرآهن سايز 14 و 16 وارداتي كه عموما از تركيه، ازبكستان و عربستان عرضه مي‌شوند توان رقابت با تيرآهن‌هاي ذوب‌آهن را دارند و ديگر كالاهاي وارداتي انگيزه خريد در بازار ايجاد نمي‌كنند.


فشار روي خريداران جزء بازار
ديروز با توجه به اينكه ميانگين قيمت تيرآهن رشد كرد برخي كارگزاران معتقد بودند اين رشد قيمت‌ها در شرايط فعلي تنها به ضرر مصرف‌كنندگان خرد و افرادي است كه با پارتي‌هاي كم‌تر نياز خود را از طريق بورس تامين مي‌كنند. به گفته آنها، هرچند ديروز بعد از مدت‌ها پارتي‌هاي 440توماني در بورس عرضه شد، اما رشد قيمت‌ها باعث شد تا خريداران كوچك و خرد نيز از تبعات آن مصون نمانند.


كاهش نرخ ميلگرد فولاد آذربايجان
ديروز رشد تقاضا براي سبدهاي تيرآهن و ميلگرد ذوب‌آهن بالا بود تا جايي كه عرضه‌كننده و ناظر تالار تصميم گرفتند يكي از عرضه‌هاي اين شركت را كه سبد ميلگرد 20 تا 14-A3 و تيرآهن 14 تا 18 بود را عرضه نكنند. ديروز پس از اينكه يكي از عرضه‌هاي اين سبد
(در 3 بعد عرضه شده بود) به بالاي 600تومان رشد كرد پيشنهاد شد تا جهت جلوگيري از رشد بيشتر قيمت‌ها، يكي از 2 سبد باقيمانده ميلگرد A3 و تيرآهن 14 تا 18 اين شركت عرضه نشود، اما در نهايت اين پيشنهاد پس از بررسي‌هاي ناظر تالار و اظهارات خريداران منتفي شد و هر دو عرضه انجام شد.
ديروز در حالي كه نرخ محصولات ذوب‌آهن رشد كرد، اما ميلگرد فولاد آذربايجان كاهش يافت. اين شركت كه در ابتدا نرخ 520تومان را براي سبد ميلگرد 32 تا 16-A3 خود پيشنهاد داده بود، پس از چند هفته در پي اصرار و پا فشاري يك خريدار نرخ خود را به 500 تومان كاهش داد. يكي از كارگزاران بورس درخصوص عدم‌فروش محصولات فولاد آذربايجان در اين مدت گفت: در حال حاضر ميلگرد در بازار تقاضاي زيادي ندارد، اما شركت‌هايي همچون فولاد آذربايجان كه گفته مي‌شود به صورت كارمزدي كار مي‌كنند نمي‌توانند انعطاف زيادي نسبت به تغيير قيمت در بورس داشته باشند. وي خاطرنشان ساخت: براي مثال كالايي را كه با تجار به صورت كارمزدي قرارداد بسته‌اند و با نرخ 500 به فروش مي‌رسانند، نمي‌توانند ارزان‌تر در بورس عرضه كنند. به عقيده اين فعال بورس، يكي از دلايلي كه برخي شركت‌ها طي چند ماه اخير، از عرضه كالاهاي خود در بورس خودداري كرده‌اند همين مساله بوده است.


قراضه فولادي، 295تومان فروش رفت
ديروز قراضه فولادي فولاد آذربايجان با نرخ 280تومان عرضه شد كه به دليل تقاضاي بيشتر از عرضه، نرخ اين كالا به 295تومان رشد كرد و 200تن معامله شد. سبد ميلگرد 20 تا 14-A3 و تيرآهن 14 تا 18 ذوب‌آهن در 3 سبد مجزا عرضه شد كه يكي از آنها 26هزار و 400تن با نرخ 612تومان معامله‌شد و ديگر سبد اين شركت 619تومان، 10هزار و 560تن معامله شد. سبد سوم با همين مشخصات با نرخ 602تومان، 105هزار و 600تن فروش رفت. سبد ميلگرد 32 تا 16-A3 اين شركت 250تن با نرخ 535تومان معامله شد. سبد ميلگرد 25 و 20-A3 نيز 200تن با رقم 535تومان معامله شد. سبد ميلگرد كوتاه 14 تا 28-A3ا، 1940تن با نرخ 410تومان به ثبت رسيد. سبد ميلگرد و تير طول كوتاه 2200تن با نرخ 500تومان معامله شد. قراضه فولادي (ضايعات نوردي) فولاد آذربايجان 250تن با نرخ 380تومان معامله شد. ميلگرد 16 و 14-A3 ذوب‌آهن نيز 440تن با نرخ 537تومان معامله شد. ميلگرد 16-A3 اين شركت نيز با قيمت 535تومان، 500تن معامله شد.


09 مارس 2009, 09:38
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
روز گذشته عرضه ميلگرد سلف (تحويل فروردين) در بورس و هجوم تجار براي خريد آن باعث شد تا ميانگين قيمت اين كالا پس از چند ماه تثبيت و سقوط، تا 5تومان رشد كند.

ذوب آهن اصفهان كه ديروز عرضه‌هاي پروژه‌اي خود را عرضه كرده بود و طبق برنامه انتظار ورود ديگر خريداران وجود نداشت با تغيير در شرايط تحويل سبد ميلگرد A3 -16 خود از فوري به سلف فروردين ماه، توجه خريداران و بازار را به خود جلب كرد در نتيجه نرخ آن از 5350 به 5400ريال افزايش يافت.
ميلگرد A2 -8 نيز از 5350 به 5403ريال رشد كرد.يكي از خريداران دولتي محصولات ذوب آهن كه گفته مي‌شد ارتش بود ديروز به دليل عدم انجام مراحل مقدماتي خريد از بورس، موفق به خريد كالا نشد.با توجه به اين كه تسويه معاملاتي كه شنبه هفته آينده در بورس انجام مي‌شود به سال بعد موكول خواهد شد، احتمال اين كه اين خريد عمده به سال آينده موكول شود بيشتر است.


علت رشد قيمت ميلگرد
فعالان بازار معتقدند با توجه به اينكه ذوب‌آهن طي معاملات يكشنبه هفته جاري بخش قابل توجهي از محصولات خود را براي سلف ارديبهشت‌ماه عرضه كرده تجار پيش‌بيني مي‌كنند در فروردين‌ماه بازار با كمبود كالاي اين شركت مواجه شود. از اين‌رو مطمئن هستند با خريد ميلگرد سلف فروردين و عرضه آن در اين زمان در بازار سود خواهند برد. ديروز هرچند اين تحليل تا حدودي در تصميم خريداران اثر گذاشت اما فروش نرفتن ميلگرد 32 تا 8-A3 ذوب‌آهن و عدم استقبال از ميلگرد گروه ملي و آذربايجان، ترديد بازار نسبت به بازار اين كالا را نشان مي‌داد. ضمن اينكه انتشار اخبار مربوط به كاهش قيمت بيلت در بازارهاي جهاني و حراج شمش فولاد در منطقه توسط تجار نيز اين ترديد را تشديد كرده است.


مقاومت ذوب‌آهن در برابر كاهش نرخ
ديروز پس از آنكه ذوب‌آهن سبد ميلگرد 8 تا 32-A3 را با نرخ 535 تومان عرضه كرد، براي اين كالا 182هزار تن تقاضا ثبت شد.خريداران نرخ 520 تومان را براي اين كالا پيشنهاد كردند، اما ذوب‌آهن اعلام كرد بازار را جواب مي‌دهد اما كاهش نرخ ندارد. در نهايت خريداران عقب‌نشيني كرده و نهايتا با توجه به عدم رضايت خريداران از نرخ 535 تومان اين كالا فروش نرفت.علت اصلي مقاومت عرضه‌كننده از سوي فعالان بازار حمايت از خريداراني مطرح شد كه در روز يكشنبه هفته جاري حجم قابل توجهي از ميلگرد را در سبدهاي مخلوط تيرآهن و ميلگرد با اين نرخ خريده بودند.به گفته كارگزاران، كاهش 15 توماني نرخ ميلگرد در آخرين روزهاي معاملاتي بورس كالا، براي خريداراني كه سلف دو ماهه خريد كرده‌اند ضرر زيادي به دنبال خواهد داشت. از اين رو قيمت آن از سوي عرضه‌كننده‌ كاهش پيدا نكرد.


خريدن بهتر از نخريدن
به رغم اينكه بازار نسبت به خريد ميلگرد با نرخ 535تومان كه طي چند هفته قبل در بورس كالا تثبيت شده، ترديد داشت اما به عقيده برخي فعالان بازار خريدهاي روز يكشنبه اين نگراني را در بازار به وجود آورده كه قيمت‌ها در فروردين و ارديبهشت رشد كند. يكي از فعالان بازار اظهار داشت: انتظار افزايش تورم در سال آينده و گسترش اين شايعه در بازار طي چند روز اخير و از سوي ديگر خريد عمده كالا با تناژ بالا از سوي تجار باعث شده تا برخي خريداران نسبت به اينكه بازار در اختيار عده محدودي قرار بگيرد نگران شوند. وي عامل رشد تقاضاي ميلگرد و ثبت 182هزار تن درخواست خريد براي سبد ميلگرد 32 تا 8-A3 و همچنين رشد قيمت دو كالاي ديگر اين شركت را همين تحليل عنوان كرد. به گفته وي، اين تحليل باعث شده تا در حال حاضر برخي مشتري‌هاي بورس خريدن را بر نخريدن ترجيح بدهند اما با توجه به اينكه از يك طرف با توجه به كاهش نرخ بيلت احتمال اينكه قيمت‌ها باز هم با كاهش مواجه شود را نيز مي‌دهند، تلاش مي‌كنند تا كالاي ارزان‌تري را در اين چند روز باقيمانده در سال خريداري كرده و از اين طريق از ضررهاي احتمالي جلوگيري كنند.


تيرآهن طول بلند گروه ملي خريدار نداشت
ديروز گروه ملي تيرآهن طول بلند 14 خود را با نرخ 625تومان عرضه كرد، اما خريداران 605تومان را پيشنهاد دادند. در نتيجه در پي عدم توافق خريدار و فروشنده اين كالا فروش نرفت.تيرآهن 30 چيني (كالاي مشتري) نيز مجددا روي تابلو آمد و با نرخ 750تومان عرضه شد كه فروش نرفت.ديروز سبد مخلوط تيرآهن و ميلگرد گروه ملي با نرخ 550تومان عرضه شد اما فروش نرفت.در اين روز سبد ميلگرد 25 تا 10 A3- ذوب‌آهن 660 تن با نرخ 535تومان، سبد ميلگرد 25 تا 12 A3-، با نرخ 438تومان مجموعا 800تن فروش رفت. سبد ميلگرد 25 تا 14 A3- ذوب آهن 500تومان عرضه شد كه تقاضا نداشت. سبد ميلگرد 32 تا 8 A3- اين شركت هم با نرخ 535 تومان عرضه شد كه معامله نشد. سبد ميلگرد 25 تا 7 A2- و 28 و 12 A3- اين شركت نيز با نرخ 535تومان، 230تن فروش رفت. ميلگرد 8 A2- اين شركت 1000تن با نرخ 5403 ريال و ميلگرد 16 A3- نيز 5400ريال، 800تن معامله شد.


شمش روسيه، 514 تومان
ديروز در بورس كالا شمش روسيه با نرخ 514 تومان عرضه شد كه خريداران نرخ 405 را پيشنهاد دادند و نهايتا در پي عدم موافقت خريدار و فروشنده، كالا فروش نرفت.
ديروز ورق گرم 8 تا 30 فولاد كاويان 200تن با نرخ 7400ريال معامله شد.


13 مارس 2009, 19:11
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
از هفته گذشته تاكنون نرخ تيرآهن در بازار غيررسمي از رشدي حدود 3درصدي برخوردار بود به گونه‌اي كه در اين مدت ميانگين هر كيلو تيرآهن از 799 تومان به مبلغ 821تومان رسيد. همچنين طي يكشنبه هفته گذشته در پي رشد تقاضا در بورس كالا، نرخ تيرآهن پس از يك دوره روند آرام و نزولي، با رشد 34توماني همراه بود.
يك فعال بازار در اين خصوص به دنياي‌اقتصاد گفت: رشد قيمت تيرآهن به علت بازارسازي‌هاي صورت گرفته از سوي ذوب‌آهن اصفهان است.
وي با بيان اينكه هم‌اكنون تيرآهن وارداتي در بازار موجود نيست، افزود: زيرا واردات اين محصول توجيه اقتصادي ندارد.
اين فعال بازار با اشاره به اينكه مصوبه هيات‌دولت مبني بر تامين آهن مورد نياز پروژه‌هاي عمراني از محل توليدات داخل به جاي محصولات وارداتي تاثيري بر رشد قيمت تيرآهن ندارد، تصريح كرد: اين مصوبه بيشتر جنبه تبليغاتي داشته و واقعي نيست.
وي خاطرنشان كرد: خريداراني كه نسبت به خريد و دپوي تيرآهن قبل از پايان سال 87 اقدام كرده‌اند، تا بتوانند آهن مورد نياز پروژه‌هاي عمراني را در سال 88 تامين كنند، متضرر خواهند بود، زيرا مصوبه ياد شده عملي نخواهد شد.
وي با بيان اين كه ذوب آهن با بازارسازي نسبت به بالا نگه داشتن قيمت‌‌ها اقدام مي‌‌كند گفت، اما پيش‌بيني مي‌شود در سال آينده با كاهش نرخ آهن رو‌به‌رو شويم.اين فعال بازار در خصوص عامل اصلي رشد قيمت تيرآهن طي روزهاي اخير گفت: عرضه قطره چكاني ذوب آهن اصفهان و بحث ريل ملي اين شركت به ميزان 600هزار تن از عوامل اساسي رشد نرخ اين محصول محسوب مي‌شود.
وي افزود: در مجموع به علت نبود تقاضاي واقعي كه منجر به مصرف واقعي شود، پيش‌بيني مي‌شود طي سال آينده روند نرخ آهن نزولي خواهد بود.
اين فعال بازار با اشاره به كاهش حدود 30 تا 36درصدي حجم بودجه‌هاي عمراني در سال 88، تصريح كرد: عمده مصرف آهن در كشور مربوط به پروژه‌هاي عمراني است، از اين رو طي 2 تا 3 ماه نخست سال آينده به علت عدم جذب بودجه‌هاي عمراني اتفاق خاصي در بازار آهن رخ نخواهد داد.
وي گفت: از سويي ديگر به علت نبود نقدينگي و ركود در بخش انبوه‌سازي تقاضايي در بازار آهن وجود ندارد كه اين امر نيز به كاهش تقاضا و روند نزولي قيمت‌ها منجر مي‌شود.
اين فعال بازار آهن با اشاره به پيش‌بيني نرخ شمش فولاد تا 300دلار در آينده، افزود: ميلگرد به نرخ 450تومان دور از انتظار نيست.
دنياي‌اقتصاد


13 مارس 2009, 19:25
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 53 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 97 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد