تالار بورس کالا
http://www.boursekala.com/talar/

بورس برق
http://www.boursekala.com/talar/viewtopic.php?f=124&t=4505
صفحه 1 از 1

نویسنده:  shahraki [ 25 دسامبر 2010, 15:22 ]
موضوع پست:  بورس برق

بورس برق از دیروز تا امروز

شفافیت بیشتر اطلاعات و قیمت‌ها، کشف سریعتر قیمت، نوسان قیمت بر اساس واقعیت‌های بازار و صنعت، امکان نظارت بیشتر بر معاملات و ردیابی تخلفات، پوشش ریسک، تأمین بازار عادلانه و بیطرف و بالا رفتن سطح اعتماد بخش خصوصی و زمینه سازی برای حضور این بخش در صنعت برق، سهولت پیوستن به بازارهای منطقه ای و جهانی و برقراری امکان مبادلات یکجانبه، دو طرفه و چندگانه با کشورهای منطقه از علل مهم و مزایا و ضرورت راه اندازی بورس برق در کشور محسوب می شود.

بازار معاملات بورس برق ایران مشتمل بر بازار فیزیکی و بازار مالی است. کالاهای قابل معامله در بازار فیزیکی شامل قراردادهای ساعتی، مبادله برق برای یک بازه یک ساعته از شبانه‌روز معین و قراردادهای بلوکی، مبادله برق برای یک بازه چند ساعته پیوسته از شبانه‌روز است.

در زمان حاضر موافقت های اصولی در بخش های متعدد برای راه اندازی این بورس در کشور اخذ شده است که از آن جمله می توان به اخذ مجوز فعالیت رسمی، تاسیس شرکت سهامی عام بورس برق ایران و راه اندازی و عملیاتی کردن بورس برق ایران اشاره کرد.

تدوین گزارش توجیهی راه اندازی بورس برق و ارسال آن به وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان بورس و اوراق بهادار، معرفی نفر خبره بورس برق به معاون رییس جمهوری جهت تایید در هیات دولت، برگزاری نشست های مشترک با اعضای شورای عالی بورس و سازمان بورس و اوراق بهادار و بازدید از بازار برق ایران و اخذ موافقت اصولی راه اندازی بورس برق ایران از شورای عالی بورس و اوراق بهادار و ابلاغ آن در 26 خردادماه سال 87 از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار از دیگر فعالیت های انجام گرفته است.

همچنین زمینه اخذ مجوز فعالیت رسمی بورس برق، پیش نویس اساسنامه شرکت بورس برق، پیش نویس آیین نامه معاملات شرکت بورس برق، پیش نویس اساسنامه کارگزاران شرکت بورس برق، طرح تجاری بورس برق ایران، طرح عملیاتی بورس برق ایران و گزارش توجیهی تشکیل کمیته نظارت بر بورس برق تهیه شده است.

همچنین به سوالات سازمان بورس در خصوص راه اندازی بورس پاسخگویی شده و تفاهمنامه ای با مشاور دارای صلاحیت جهت اخذ مجوز رسمی فعالیت شرکت بورس برق ایران امضا شده است.

براین اساس کل سرمایه مورد نیاز شرکت بورس برق به میزان 200 میلیارد ریال تعیین شده است که گروه های سهامدار را 40 درصد فعالان صنعت برق (گروه نخست)، 40 درصد نهادهای مالی (گروه دوم) و 20 درصد اشخاصی که جزو گروه نخست یا دوم نیستند، شامل می شوند.

در عین حال برای راه اندازی این بورس در کشور محدودیت هایی هم وجود دارد.براین اساس مطابق قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه سال 1384، هیچ سهامدار حقیقی یا حقوقی نمی تواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم بیش از5/2 درصد از سهام شرکت بورس را در مالکیت داشته باشد.

این در حالی است که شرکت‌های توزیع نیروی برق در استان ها مطابق ماده 61 اساسنامه خود، اجازه مشارکت در سایر شرکت‌ها و حتی قبول سهام سایر شرکت‌ها به صورت هبه، صلح معوض و غیرمعوض و یا عقود دیگر را ندارند.

البته وزارت نیرو مطابق ماده واحده قانون استقلال شرکت های توزیع مصوب 20 اسفندماه سال 84 مجلس شورای اسلامی، می تواند اصلاحات لازم را در اساسنامه شرکت های توزیع اعمال کند.

شرکت مدیریت شبکه برق ایران مطابق تبصره بند 14 ماده 7 اسناسنامه خود و شرکت های برق منطقه ای مطابق تبصره 11 ماده 7 اساسنامه خود مجاز به سرمایه‌گذاری در سایر شرکت‌ها نیستند.

از سویی دیگر برای هر چه زودتر راه اندازی بورس برق در کشور به بسترهایی چون ایجاد بستر معاملاتی لازم با راه اندازی بازار معاملات دو جانبه، برگزاری مناقصه "مطالعه، طراحی و اجرای بورس برق ایران"، تعیین شرح خدمات و مستندات ارزیابی فنی پروژه، برگزاری مناقصه و ارزیابی مشاوران نیازمندیم که باید گفت برای راه اندازی این بورس ایجاد این بسترها اجتناب ناپذیر است و باید هر چه زودتر این راه ها را برای رسیدن به این مهم فراهم کرد.
رضا ریاحی
معاون بازار برق شرکت مدیریت شبکه ایران

صفحه 1 از 1 همه زمانها به صورت UTC + 3:30 hours تنظیم شده.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/