بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 24 ژانویه 2020, 01:55
پاسخ به موضوع  [ 9 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 شاخص بورس کالا 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
در بحران مالی در بازارهای مالی و کالایی دنیا، شاخص بورس های کالایی معتبر نقش به سزایی در تصمیم گیری فعالان اقتصادی و دولتمردان و تولیدکنندگان داشته اند، به گونه ای که بسیاری از تولیدکنندگان فلزی دنیا با استفاده از شاخص بورس هایی همچون Lme و شیکاگو برنامه ریزی مطلوبی را در راستای گذر از بحران داشتند. اما با گذشت بیش از چهار سال از فعالیت بورس های کالایی در ایران و در دومین سال فعالیت شرکت بورس کالا، هنوز شاخصی برای فعالیت این بورس طراحی نشده است، این در حالی است که در چند ماه اخیر یکی از مدیران بورس کالا خبر از توافق مدیران برای طراحی شاخص بورس کالا داده بود اما تاکنون خبری از طراحی شاخص نشده است.

برخی کارگزاران معتقدند در صورت طراحی بورس کالا با توجه به رکود معاملات، سقوط معاملات بورس نمایانگر می شود.
این در حالی است که قیمت ها و میزان عرضه و تقاضا در بورس کالا به طور مستقیم در اقتصاد ایران تاثیرگذار است، در حالی که قیمت سهام یک شرکت فاقد چنین تاثیری است ولی همواره شاخص بورس اوراق بهادار به عنوان دماسنج اقتصاد کشور مطرح است. در صورت طراحی شاخص بورس کالا به دلیل اینکه در بورس کالا انواع و اقسام کالا اعم از محصولات کشاورزی، پتروشیمی، فلزی و... معامله می شود، شاخص این بورس نمایانگر وضعیت اقتصادی کشور است. در چنین شرایطی کارشناسان معتقدند بیش از فعالان اقتصادی، دولتمردان نیازمند استفاده از اطلاعات شفاف بورس کالا هستند.
دکتر چیذری استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس درخصوص ضرورت طراحی شاخص بورس کالا به «سرمایه» گفت: «در بازار سنتی کشاورزی شاهد سه گونه قیمت فروش تولیدکننده، عمده فروش و خرده فروش هستیم. از تفاوت قیمت ها حاشیه سود بازار به دست می آید که از طریق کارشناسان بررسی می شود مثلاً بازار گندم تا چه میزان کارآمد است. در ایران نیز براساس قیمت های سه گانه ذکرشده وزارت جهاد کشاورزی با استفاده از این شاخص سنتی پی به شرایط بازار کالای خاص می برد.»
وی افزود: «اما در بازار منسجم و قانونمند بورس های کالایی ، می توان با استفاده از تعیین شاخص پی به کارآمدی و تاثیرگذاری معاملات بورس در اقتصاد کشور برد.» وی ادامه داد: «شاخص بورس کالا نشان دهنده وضعیت معاملات و قیمت کالاها است و باید هرچه سریع تر شاخص کل بورس کالا طراحی شود.»
چیذری با اشاره به ضرورت تعیین شاخص برای بورس کالا در رابطه با مولفه های طراحی شاخص اظهار داشت: «قیمت کشف شده براساس داد و ستد رقابتی کالا و قیمت کالای تسویه شده می تواند در طراحی شاخص بورس کالا موثر باشد.»
وی در توضیح قیمت کالای تسویه شده گفت: «به عنوان مثال کالای خاصی مثل ذرت با کیفیت خاص به یک قیمت داد و ستد شده است اما به دلیل تفاوت تحویل (مثلاً در بندر امام یا فارس) هزینه حمل و نقل نیز بدان افزوده می شود.»
معاون سابق برنامه ریزی بورس کالای کشاورزی در رابطه با مولفه های طراحی شاخص بورس گفت: «نکته دیگر اینکه بالاترین و کمترین قیمت پیشنهادی هنگام داد و ستد کالا نیز می تواند در تعیین محدوده قیمتی یک کالا در بورس تاثیرگذار باشد.»
چیذری در رابطه با شرایط کنونی بورس کشاورزی و طراحی شاخص اظهار داشت: «معاملات رینگ کشاورزی بورس چندان نیست که بخواهیم برای آن شاخص طراحی کنیم، به خصوص اینکه معاملات کشاورزی تاثیری بر اقتصاد کشاورزی کشور ندارد اما معاملات سایر رینگ ها در حد قابل قبولی هستند که کارشناسان در رابطه با مولفه های تعیین فرمول صاحب نظرند.»
وی با اشاره به اولویت رینگ کشاورزی گفت: «در ابتدا باید راهکارهای افزایش حجم معاملات کشاورزی بورس اجرا شود تا معاملات کشاورزی بورس سهم بیشتری در سهم کل معاملات بازار کشاورزی به دست بیاورد سپس برای رینگ کشاورزی شاخص تعیین شود.»

● تاثیر شاخص بورس کالا در تعیین تعرفه های بازرگانی
محمدرضا رهبر کارگزار بورس کالا نیز در خصوص ضرورت طراحی شاخص بورس کالا گفت: «مولفه های شاخص بورس کالا نمایانگر وضعیت اقتصاد است و براساس شاخص نوسانات وضعیت اقتصادی سنجیده می شود.» وی افزود: «شاخص بورس می تواند پنجره اقتصادی باشد که نوسانات بازار را نشان دهد.» وی با بیان اینکه توسعه بورس کالا و نیاز فعالان اقتصادی و تصمیم سازان اقتصاد کشور به داشتن اطلاعات شفاف بورس کالاست، اظهار داشت: «می توان در کنار شاخص کل بورس کالا، برای رینگ های بورس شاخص های متمایز تعیین کرد و حتی برای کالاهایی همانند فولاد، قیر، ذرت و مس نیز شاخص تعیین کرد تا تصمیم گیران اقتصاد کشور چشم انداز بهتری را برای اقتصاد کشور متصور شوند.»
رهبر با اشاره به تاثیرگذاری معاملات فولاد و مس و قیر بر بازار کالاهای ذکرشده، خاطرنشان کرد: «در شرایطی که بین مسوولان کشوری برای افزایش یا کاهش تعرفه های بازرگانی کالایی همچون فولاد اختلاف نظر است، می توان با ایجاد شاخص معاملات فولاد، مسوولان را یاری کرد.»

● طراحی شاخص بورس کالا ساده است
دکتر حسین پور کارشناس بورس کالا در رابطه با مولفه های حقیقی بورس کالا گفت: «با وجود آنکه فرمول های متعددی در طراحی شاخص های بورس می توان نام برد اما موارد مشترک و اصلی در تمام فرمول ها در چهار نکته خلاصه شده است. حجم ریالی قیمت بازار و قیمت یک یک محصولات، تعداد معاملات به تفکیک و کالاها و در کل معاملات بورس، حجم (وزن) معاملات بازار و یکایک محصولات از جمله آن است.» وی با اشاره به ضرورت طراحی هرچه سریع تر شاخص بورس کالا گفت: «خوشبختانه معاملات محصولات همچون تیر آهن، میلگرد و مس و ذرت در حال حاضر در بازار این کالاها تاثیرگذار شده است و ضرورت دارد در کنار طراحی شاخص کل بورس کالا، برای این کالاها نیز شاخص طراحی شود.» وی در پایان خاطرنشان کرد: «طراحی شاخص بورس کالا فرمول ساده ای دارد و نباید طراحی آن بیش از این زمان ببرد.»


08 فوریه 2009, 17:30
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
تعلل بورس کالا در طراحی شاخص


از آنجا که شاخص در بورس ها به عنوان دماسنج بازار، افت و خیز معاملات را نشان می دهد تعیین چنین دماسنجی برای بورس کالا همچون دیگر بورس ها از الزاماتی است که فعالان بازار و سرمایه گذاران براساس آن زمان ورود به بازار را تشخیص داده و تولیدکنندگان و عرضه کنندگان نیز براساس آن برنامه ریزی کنند. این شاخص می تواند در شمای کلی اقتصاد کشور نیز موثر بوده و میزان نیاز داخل، توانایی تولید کارخانجات و حتی زمانی که بحث تشکیل بورس بین الملل مطرح است میزان مبادلات خارجی و ورود و خروج ارز را نشان داده و می تواند در کنار استانداردهای کیفی، سطح کیفیت تولیدات داخلی را با نمونه های خارجی قیاس کرده و آن را ارتقا بخشد. این در حالی است که کمیته بررسی طراحی شاخص در بورس کالا تشکیل شده است تا با بررسی همه جانبه شاخص و حتی به زعم کارشناسان، شاخص های مورد نیاز تالار نقره ای را با تنوع ابزار مشتقه تعیین کند. براساس این گزارش با توجه به اینکه نوع فعالیت در بورس کالای ایران با بورس دیگر کشورها متفاوت است تعیین شاخص برای آن نیز بسیار پیچیده بوده و به نوعی تنوع محصولات این کار را با مشکل مواجه می کند. در بورس های دنیا شاخص های متفاوتی برای نوع فعالیت، حجم معاملات یا نوسان قیمت تعیین می شود که بهترین مثال در این باره، بورس کالای لندن (LME) است که تعیین شاخص در آن بسیار ساده است زیرا تنها کالاهای پایه ای در آن مبادله می شوند در حالی که در بورس کالای ایران به ویژه در ماه های اخیر محصولات جدید پتروشیمی و شیمیایی وارد بورس می شود و همین امر، تعیین شاخص را پیچیده می کند.
یکی از اقدامات در این زمینه تعیین شاخصی ساده برای کالاها با توجه به حجم معاملات و مبنای ارزش گذاری ریالی یا دلاری به صورت جداگانه است اما مشکل در جایی است که چنین شاخصی بیانگر وضعیت کل بازار نیست زیرا در ماه های اخیر محصولات پتروشیمی زیادی وارد بورس شده و اگر شاخص خوبی از قیمت نداشته باشیم حجم معاملات را به دقت نشان نمی دهد. این شاخص باید شرایط تصمیم گیری را برای فعالان بازار (عرضه کنندگان و تولید کنندگان) فراهم کند تا بدانند چه زمانی برای ورود به بازار و انجام معامله مناسب است. همچنین این شاخص در مشاوره ای که کارگزاران به مشتریان و خریداران می دهند موثر واقع می شود حتی سیاستگذاران کلان کشور نیز می توانند از این شاخص استفاده کنند که به عنوان مثال تعیین تعرفه های مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده چه تاثیری بر بازار کالاها دارد.

تفاوت بورس کالا و اوراق بهادار

البته نباید از نظر دور داشت به دلیل تفاوت اصلی معاملات در دو بورس کالا و اوراق بهادار نمی توان همان شاخصی را که در سال های اخیر در بورس اوراق بهادار مورد استفاده است برای بورس کالا نیز به کار برد. زیرا در آنجا سهام معامله شده و یک شاخص کلی بیانگر وضعیت بازار است اما در اینجا کالاها در گروه های مختلف با ماهیت متفاوت معامله می شوند که دقت بیشتر و پیچیدگی کار را نشان می دهد.
حتی در برخی گروه ها چون فولاد، کالاها به صورت سبد معامله می شوند در حالی که این روند در بورس شرکت ها وجود ندارد. همچنین معاملات در آنجا مستمر بوده و در زمان مشخصی انجام می شود اما در بورس کالا کارخانجات و شرکت های تولیدی در روزهای مشخصی محصولات خود را عرضه می کنند. شاخص در بورس اوراق بهادار براساس قیمت سهام و حجم معاملات شکل می گیرد اما در بورس کالا یا باید شاخصی برای هر یک از کالاهای موجود در گروه ها تعیین کرد یا در صورت تعیین یک شاخص برای مجموع سبد درصد هر یک از کالاها را در سبد اعلام کرد. از سوی دیگر تنوع و پیچیدگی موجود در بورس کالا در اوراق بهادار مشاهده نمی شود و نوع معاملات نسیه، سلف و نقدی در کنار معاملات آتی در مقابل معامله صرفاً نقدی سهام بر مشکلات کار می افزاید.

نوع شاخص چگونه باشد

می توان یک شاخص کل داشت تا نمای کلی از بورس کالا ارائه دهد و در کنار آن برای محصولات مختلف شاخص دیگری ارائه داد اما نباید در تنوع کالاها به صورت جزئی وارد شد زیرا مفهوم شاخص که دید کلی به بازار است از بین می رود. به عنوان مثال می توان شاخصی برای هر یک از گروه ها تعیین کرد. مهم ترین نکته آن که حداقل باید برای معاملات نقدی و سلف شاخصی جداگانه تعیین کرد. زیرا معاملات نقدی؛ شرایط روزانه بازار و معاملات سلف؛ میزان حرکت بازار نسبت به آینده را نشان می دهد. اختلاف دیگر بورس کالای کشور با سایر بورس ها در این است که زمان قراردادهای سلف در بازارهای بین المللی روشن بوده و بیشتر معاملات کاغذی است اما در بورس کالای ایران استانداردی برای این زمان وجود ندارد و معاملات به صورت فیزیکی بوده و حتی منجر به تحویل کالا نیز می شود. امید است با نگاه همه جانبه به تمام مسائل پیش رو بتوان هرچه سریع تر شاخصی مفید و همه جانبه برای بورس کالا تعیین کرد تا با نمایش واقعیت معاملات براساس ارقام علاوه بر ارزیابی وضعیت موجود، برای آینده نیز پیش بینی کرده و راهبرد توسعه ای در نظر گرفت.

ایسنا


28 فوریه 2009, 10:04
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
شاخص بورس كالا در دست بررسي

به اعتقاد فعالان بازار جاي خالي اين شاخص به خصوص با شدت گرفتن دايره نوسان در سال جاري بيشتر احساس مي‌شود. طراحي و تدوين شاخص در بورس كالا، پذيرش محصولات جديد و زمان راه‌اندازي بورس بين‌المللي كيش از جمله مواردي بود كه روز گذشته صالح‌آبادي رييس سازمان بورس و اوراق بهادار در كنفرانس مطبوعاتي خود در جمع خبرنگاران اظهاراتي در اين خصوص داشته است.
وي در خصوص طراحي شاخص‌هاي جديد گفت: بر اساس دستورالعمل شوراي‌عالي بورس، طراحي شاخص براي بورس كالا و سهام شناور آزاد در دست بررسي است. دو شركت بورس كالا و اوراق بهادار نيز شاخص‌هاي مورد نظر خود را پيشنهاد كردند كه بايد اين شاخص‌ها در كميته مورد نظر تاييد شده و به شوراي‌عالي بورس ارسال شود.
صالح‌آبادي همچنين در مورد راه‌اندازي بورس نفت گفت: مطالعاتي براي راه‌اندازي اين بورس با همكاري وزارت نفت و شركت بورس كالا از كشورهاي چين، هند و ژاپن در حال انجام است كه بايد نتايج بررسي آنها به جمع‌بندي برسد، زيرا بورس نفت مشتق است و پرريسك‌ترين ابزار مالي نيز فيوچرز است كه بايد تمامي جزئيات آن به دقت بررسي شود.
وي با اشاره به حضور بخش عمده محصولات پتروشيمي در رينگ مبادلاتي بورس كالا گفت: تاكنون 20 جلسه هيات پذيرش بورس كالا در سال جاري برگزار شده است كه از همين‌رو تقريبا تمام محصولات پتروشيمي نيز وارد بورس كالا شده است.وي به جلسه هيات پذيرش بورس كالا اشاره كرد و گفت: سه محصول جديد اوره، آمونياك و نيكل نيز وارد بورس كالا شدند. رييس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: هيات پذيرش بورس كالاي ايران امسال انس طلا، سكه طلا و مس را در فيوچرز مورد پذيرش قرار داد.


11 مارس 2009, 17:58
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
آغاز فعالیت آزمایشی شاخص بورس کالامحاسبه شاخص بورس کالا به طور آزمایشی آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه، پس از طراحی اولیه شاخص بورس کالا توسط مدیریت تحقیقات بورس کالای ایران،‌ این شاخص جهت بررسی به کمیته شاخص ارایه وفعالیت آزمایشی آن آغاز شد .

رییس اداره امور بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان مطلب بالا گفت:" اشکالاتی در شاخص پیشنهادی مطرح بود، که در حال حاضر اشکالات پیشین شاخص بورس کالا برطرف و فعالیت آزمایشی شاخص برای حداقل سه ماه آغاز شده است."

محمودرضا خواجه نصیری، در خصوص زمان اعلام عمومی و رسمی شاخص بورس کالا ابراز داشت:" راه اندازی رسمی شاخص بستگی به زمان اعلام نتیجه بورس کالا به کمیته شاخص دارد، اما انتظار می رود که سال آینده شاهد محاسبه رسمی شاخص باشیم."

رییس اداره امور بورس ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه کمیته شاخص بر فرم و نحوه محاسبه شاخص نظارت می کند، افزود:"‌ شاخص بورس کالا مبتنی بر گروه های کالایی طراحی شده است و بر اساس حجم مبادلات به صورت گذشته نگر و وزنی محاسبه می شود که وزن ها مبنای محاسبه شاخص و ضرایب خواهد بود و هدف این است که وضعیت مبادلات و قیمت‌ها در بورس کالا مشخص شود."

وی سال پایه را از زمان آغاز به کار شاخص دانست و در پاسخ به این سوال که آیا شاخص بورس کالا و اوراق بهادار با یکدیگر متفاوتند گفت:" در بورس کالا به طور مرتب حجم مبادلات در دسته های گروه کالایی و وزن آنها بر اساس مبادلات انجام شده درحال تغییر است بنابراین بازگشت به گذشته منطقی نیست. به علاوه در بورس کالا موردی به نام سرمایه که مبنای محاسبه شاخص باشد وجود ندارد در نتیجه مبنای محاسبه حجم مبادلات خواهد بود."


20 دسامبر 2009, 16:46
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
چگونگی نحوه محاسبه شاخص بورس کالا

شاخص مفهوم چکیده ای است که برای اندازه گیری تغییر در یک مجموعه متغیر های مرتبط در طول زمان یا برای مقایسه سطوح کلی این متغیر ها در بین کشور ها یا نواحی مختلف به کار می رود .

هدف از ارایه این شاخص ها بررسی میزان و جهت حرکت متغیر های اقتصادی و ارزیابی عملکرد بخش های مختلف اقتصاد است.در اکثر بازار های سرمایه دنیا از شاخص بورس برای اهداف کلی ارزیابی میزان و جهت حرکت بازار و همچنین اندازه گیری بازدهی بازار و تغییرات قیمت آن استفاده می شود .

شاخص ها در بورس کالایی نیز به عنوان یکی از مهمترین معیارهای سنجش عملکرد از اهمیت ویژه ای برخوردارند. شاخص های بورس کالا اطلاعات مفیدی را پیرامون وضعیت معاملات در بازار در اختیار تحلیل گران قرار می دهند .

به عبارت دیگر این شاخص ها وضعیت بازار را از لحاظ رکود و رونق نشان داده و از روند شاخص ها و ارتباط دادن به سایر متغیر های اقتصادی میتوان روند آینده بازار را پیش بینی کرد ؛ همچنین با استفاده از شاخص ها می توان تغییرات گروهی چند پدیده همانند روند رشد قیمت یا معاملات دو یا چند گروه کالا را باهم مقایسه کرد .

مدیریت مطالعات اقتصادی ، برنامه ریزی و آموزش شرکت بورس کالای ایران طراحی شاخص های قیمتی را از بهمن ماه سال 1386 آغاز نموده است . در گام نخست پس از بررسی نظرات افراد صاحبنظر در زمینه طراحی شاخص ها ، با یکی از افراد خبره در این خصوص قراردادی به عنوان مشاور منعقد گردید و تیم مطالعاتی کار خود را از بهمن ماه 1386 آغاز نمود .

در گام بعد پس از آماده شدن نسخه مقدماتی پروژه در خردادماه 1387 ، نظر خواهی ها و بررسی پروژه هم از منظر کارشناسان داخلی بورس کالای ایران و هم از نظر کارشناسان خارج از بورس کالا به شرح زیر به انجام رسید :

1- ارایه نتایج حاصل از طراحی و محاسبه شاخص ها ی قیمت بورس کالای ایران در جلسه مدیران و کارشناسان شرکت و اعمال اصلاحات لازم در این شاخص ها

2- ارسال نتایج حاصل از طراحی و محاسبه شاخص های قیمت برای صاحبنظران خارج از بورس اعم از دانشگاهی و کارشناسان مجرب بازار سرمایه و فعالان بورس کالای ایران ( کارگزاران و معامله گران ) و اعمال نقطه نظرات سازنده آنان در این شاخص ها

3- ارایه نتایج حاصل از پروژه به هیأت مدیره محترم شرکت بورس کالای ایران جهت تصمیم گیری در خصوص آن

4- پیشنهاد برخی تغییرات بر روی شاخص های محاسبه شده توسط هیأت مدیره بورس کالای ایران و اعمال این پیشنهادات توسط گروه بررسی شاخص ها در بورس کالای ایران

سپس نتایج حاصل از طراحی و محاسبه شاخصهای قیمتی به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال گردید که بدین ترتیب کمیته ای تحخصصی متشکل از 7 نفر تحت عنوان کمیته شاخص در سازمان بورس و اوراق بهادار تشکیل گردید:

* بررسی همبستگی بین شاخص های نقدی محاسبه شده در بورس کالا و قیمت نقدی کالاهای مورد نظر در بورس کالای لندن LME
* بررسی تطبیقی شاخص های گروه های گوناگون به صورت میانگین متحرک 5 و 10 روزه

* بررسی تطبیقی شاخص های گروه های گوناگون با دو نوع اعمال محدودیت متفاوت

* تصویب بکار بردن وزن ها بر اساس دو سال گذشته

* تصویب بازنگری سالانه وزن ها

* تصویب اعمال محدودیت ها برای ورود کالاها در شاخص بر اساس کالاهایی به صورت تجمعی نزولی حداقل 90 درصد ارزش معاملات گروه را دارا هستند .

* تصویب اینکه شاخص های مختلف گروه های کالا محاسبه شود اما تنها تعداد محدودی از آنها منتشر شود .

سپس با توجه به تصمیمات کمیته و انجام محاسبات تغییرات مد نظر آن طی 10 جلسه برگزار شده ، گزارشی تحت عنوان " گزارش شاخص های گروه های کالای ایران " به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال گردید .

به موازات برگزاری جلسات مربوط به کمیته شاخص ، مدیریت مطالعات اقتصادی ، برنامه ریزی و آموزش با همکاری مدیریت ICT شرکت نسبت به طراحی و آماده سازی نرم افزاد محاسبه شاخص نیز اقدام نمود که در حال حاضر نرم افزار مزبور در حال محاسبه آزمایشی شاخص جهت مشخص نمودن مشکلات نرم افزار و تصحیح و تکمیل آن با ارایه نسخه های جدید می باشد .

با توجه به موارد مطروحه فوق شاخص های قیمتی شرکت بورس کالای ایران پس از اعلام نظر قطعی سازمان بورس و اوراق بهادار و شورای عالی بورس در تمامی سطوح و تمامی کالاهای مورد معامله در بورس کالای ایران قابلیت محاسبه و انتشار دراد .


06 فوریه 2010, 17:20
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 9 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 4 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد