بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 23 می 2019, 05:30
پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 تابلو دوم یا تابلوی فرعی در بورس کالا 
نویسنده پیام

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
تابلو دوم‌، طرحی بی اثردر فقدان ابزار مشتقه در بورس کالا

چندی است سخن از به کارگیری تابلو دوم در بورس کالا مطرح شده که هر چند ممکن است تصمیمي‌در مورد آن اتخاذ نشده باشد، اما تاملی بر‌اين ايده خالی از فایده نیست‌.

اما چرا تابلو دوم؟‌
اين تابلو که به نظر مي‌رسد سابقه‌اي دربورس‌های کالایی معتبر جهانی ندارد، در بورس اوراق بهادار امری مسبوق به سابقه است.براین اساس، تابلو دوم دراین بورس محدود به عرضه سهام شرکت‌هایی دربورس است که شرایط تابلو اول را نداشته یا دادوستد آنها کند یا سودآوری آن محل تردید است. در‌اين صورت‌اين شرکت‌ها به سوی تابلو فرعی رانده مي‌شوند تا درصورت تداوم چنین وضعیتی به سوی درب خروج راهنمایی گردند یا دوباره باکسب شرایط لازم به تابلو اصلی بازگردند.
امابنابه چه ضرورت و اهدافی سخن از تابلو دوم دربورس کالا مطرح است؟ رفع تنگناها و ضرورت توسعه بازار یا کسب درآمدهای جدید؟
واقعیت آن است که بورس دراین زمینه بادو مشکل روبه‌رو است. نخست فهرستی از سیاهه کالاهایی که نام آنها در فایل‌های اتاق پایاپای سنگینی کرده، اما عملا معامله‌اي در مورد آنها صورت نمي‌گیرد‌. ‌اين کالاها عمدتا مربوط به تالار بورس کشاورزی است. همان بخشی از بورس که عملا مغفول واقع گردیده و میزان اندک معاملات آن حکایت از مشکلات ساختاری آن دارد.
اما معضل دوم بورس که احتمالا موجب شده مسولان در اندیشه راه اندازی چنین تابلویی باشند با همان موضوع اول در ارتباط است و آن یافتن راه هایی برای توسعه بورس و کسب درآمد جدید است‌.
واقعیت آن است که با خروج تدریجی واحدهای بزرگ پتروشیمي‌ و فلزی در اثر اجرای اصل 44 و خصوصی سازی ‌اين واحدها آنها به احتمال زیاد از یارانه‌ها و حمایت‌های دولتی بی‌بهره شده و بیم آن مي‌رود که ترجیح دهند برای منافع بیشتر یا هر مصلحت دیگر از گردونه عرضه در بورس کالا خارج شوند‌.


اما فارغ از این که انگیزه طراحان برای ‌اين رویکرد چیست؟
باید دید آيا تابلو دوم که تعریف روشنی از آن ارائه نشده مي‌تواند سود بخش باشد.

بی‌تردید بورس در شرایطی مي‌تواند به عنوان میزان الحراره اقتصاد کشور عمل نماید که از دخالت‌های غیر واقعی اقتصادی رها شود، در ‌اين صورت بورس در شرایط اقتصاد آزاد جهانی مي‌تواند در حوزه کشف قیمت کالاهای اساسی نقش کلیدی داشته باشد.
در ‌اين صورت‌ اين پرسش وجود دارد كه آیا بورس کارکرد تنظیم بازار و اصلاح شبکه توزیع را نیز باید بر عهده گیرد؟
در جایی که سخن از عرضه پیاز و سیب زمینی و مرغ در ‌اين تابلو است مطمئنا پاسخ منفی است. بورس کالا مي‌تواند به کشف قیمت آن هم در اقلام و نهاده های عمده‌اي که تولید یا واردات آن به صورت انبوه در کشور صورت مي‌گیرد همت نماید و بر بازار تاثیر مثبت و راهبردی داشته باشد، اما بورس نمي‌‌تواند و نباید وارد حوزه اصناف شده و در شبکه توزیع بازاری که به عهده صنوف یا میادین بار است به امید بهبود سازوکار توزیع یا کسب درآمد وارد شود. ‌اين البته دل مشغولی بورس‌هایی است که بخش اعظم تبادلات در آنها فیزیکی بوده و از ظرفیت اصلی بورس یعنی تبادل مکرر اوراق متکی بر ابزار مشتقه بی‌بهره اند.
به نظر مي‌رسد موضوع مهمي‌ که از نظر قانون گذار مغفول نمانده، اما در مقام اجرا از آن خبری نیست بازار فرا بورس است. ‌اين بازارحلقه واسطی است که مي‌تواند بین صنوف و بورس کالا واقع شود و خدمات زیادی را برای عرضه موفق اقلام بورس پذیر به‌اين بازار نوین ارائه دهد.


در گذشته نویسنده ‌اين سطور مباحث مفصلی را در اهمیت بازار فرا بورس که امروزه در بخش اوراق بهادار فعال شده، اما در بورس کالا به دلیل مشکلات آن فراموش شده، ارائه کرده است.
اما همانگونه که در آن مقالات یادآوری شده جزئیات قانون فرابورس عمدتا ناظر بر اوراق بهادار است و برای اجرا در بخش کالا به ویژه در شرایط موسسین و ناظرین نیازمند اصلاحاتی است.
در بازار مقدماتی فرابورس ، کالا به وسیله صنوف مربوطه استاندارد، بسته بندی و درصورت لزوم انبار مي‌شود و با قبض انبار، آماده عرضه به صورت حراج حضوری مي‌شود. این قبض‌ها به عنوان اوراق بهادار‌، قابل عرضه و خرید و فروش مکرر در بورس است‌.
اما روی دوم سکه عدم رونق بورس به دلیل به کار نگرفتن ابزارهای دادوستد در این نوع بازار سرمایه است‌.
از انواع ابزارهای مشتقه‌اي چون معاملات آتی، اختیار معامله، سوآپ و مشتقات OTC تنها در مورد طلا‌، قرارداد آتی به کار گرفته شده و هنوز معلوم نیست چرا‌ اين بخش از ظرفیت‌های بازار سرمایه به کار گرفته نمي‌شود. همچنین برای معاملات مکرر قبض انبارهایی که کالای آن موجود و از نظر شرعی نیز تکرار خرید و فروش اوراق آن بلامانع است‌، برنامه‌اي وجود ندارد‌. برای نمونه اکنون قبض انبارهای چای بورس هند در بورس های رسمي ‌امارات و انگلیس معامله مي‌شود.
بدیهی است چنانچه مدیران بورس کالا در‌اين زمینه مشکلی دارند بهتر است آن را به بحث گذارند؛ چرا که به سرانجام رساندن ‌اين ظرفیت بازار سرمایه از موضوع تابلو دوم به مراتب اولی تر است.
از سویی دیگربه نظر مي‌رسد تابلو دوم به ویژه دراقلام کشاورزی همان مفهوم فرابورس را دنبال کرد وچنانچه شرکت بورس کالا احساس مي‌کند اقلام پذیرفته شده عملا قابل عرضه در تالار نیست‌، بهتر است به‌جای تابلو دوم با حذف آن یا سپردنش به دست بازار فرا بورس به کمک اتحادیه ها و صنوف مربوطه اقدام نماید تا آنها نقش بازار اولیه را برای ورود به بورس بازی کنند.


اما از نظر برخی، نگاه بدبینانه اي نیز در مورد تابلو دوم وجود دارد که ذکر آن خالی از فایده نیست.
بر مبنای ‌اين دیدگاه، طرح تابلو دوم برای سرگرم کردن اکثریت کارگزاران بیکار بخش کشاورزی بیان شده که با گذشت دو سال از ادغام دو بورس و اعتراض مکرر در مورد علت عدم مجوز فعالیت در سایر حوزه‌های کالایی، سازمان بورس و اوراق بهادار به صورت غیرقانونی‌، اصرار به حفظ وضع موجود دارد.

اما فارغ از‌ اين بدگمانی‌، ‌اين پرسش جدی وجود دارد كه اگر کارخانه‌های فلز و پتروشیمی ‌بزرگ دولتی از طریق اجرای اصل 44 خصوصی شده و اجباری به عرضه کالا در بورس نداشته باشند آيا ‌اين تالارها نیز به سرنوشت تالار کشاورزی دچار نمي‌شوند؟
به عبارت دیگر بخشی از موفقیت بورس کالا به دلیل همین حمایت‌ها و به دنبال آن انحصارات در نحوه عرضه بوده که بعضا دردسر ساز نیز شده است. بدیهی است در صورت قطع عرضه از‌اين طریق مشکلات عظیمي سر برون مي‌آورد که گردش کار در بورس را مختل مي‌سازد.


در‌اين صورت راه اساسی در رونق مستمر و درون زای بورس کالا چیست؟
به نظر نگارنده دو عامل اساسی بیش از همه اهمیت دارد:

1 - استفاده از ابزارهای داد و ستد معمول در بورسهای جهان از قبیل ابزار و اوراق مشتقه
2 - راه اندازی فرا بورس های کالایی به کمک صنوف و اتحادیه ها که بی تردید دستاوردهای آن به عنوان مقدمه فعالیت در بورس رسمي‌ کالا قابل استفاده است‌.

حمیدرضا شوشتریان


28 سپتامبر 2009, 19:43
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد