بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 07 دسامبر 2019, 15:17
پاسخ به موضوع  [ 18 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4  بعدی
 اخبار عمومی بورس کالا 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
برنامه‌هاي 10 گانه شركت بورس كالا تشريح شد

پنجمين نشست ماهانه اعضاي کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار با حضور علي اکبر هاشميان مديرعامل شرکت بورس کالا، احمد رضايي مدير معاملات آتي و حسين خزلي خرازي دبير کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار و کليه کارگزاران بورس و اوراق بهادار برگزار شد

در ابتداي اين نشست، "علي اکبر هاشميان" ـ مدير عامل شرکت بورس کالا ـ به تشريح فعاليت‌هاي بورس کالا از آغاز تاکنون پرداخت و با اشاره به رشد، سود آوري و توسعه روز افزون آن بازار گفت: تقويت فعاليت در حوزه‌هاي معاملاتي فلزات، پتروشيمي، کشاورزي و آتي از مهمترين برنامه‌هاي شرکت بورس کالا است.

وي در ادامه، ارزان کردن تضامين، ايجاد صندوق تضمين کارگزاران، تقويت معاملات آتي، پذيرش کالاهاي جديد، ايجاد امضاي الکترونيک، استفاده از شبکه ساتنا براي نقل و انتقال لحظه‌اي وجوه، اجرايي کردن معاملات سلف موازي، تقويت فعاليت در حوزه معاملات بين المللي، انتقال شرکت بورس کالا به ساختمان جديد از اوايل سال جديد و انجام معاملات نفت خام در بورس کالا را از مهمترين برنامه‌هاي آينده شرکت بورس کالا ذکر کرد.

بر اساس اين گزارش، احمد رضايي ـ مدير معاملات آتي بورس کالا ـ نيز در ادامه اين نشست بر لزوم تقويت توسعه معاملات آتي در بورس کالا تاکيد کرد و افزود: کارگزاراني که داراي مجوز معاملات آتي در بورس کالا هستند بايستي بيشتر از زمان فعلي در انجام معاملات آتي حضور يابند.

حسين خزلي خرازي ـ دبير کل کانون کارگزاران بورس ـ نيز در اين نشست به تشريح برنامه‌هاي اجرايي کانون در ماه‌هاي اخير اشاره و اظهار كرد: برگزاري دوره‌هاي آموزشي ( نظير دوره آموزش کارکنان پذيرش شرکتهاي کارگزاري و کارگاه آموزشي يک روزه نحوه حسابداري ماليات بر ارزش افزوده در شرکتهاي کارگزاري) و همچنين آماده کردن بسته جامع آموزشي صنعت کارگزاري، رسيدگي به امور رفاهي پرسنل شرکت‌هاي کارگزاري ( نظير تهيه بيمه هاي مکمل، عمر و پس انداز، حوادث و همچنين زمينه سازي براي ايجاد تعاون مسکن ويژه پرسنل شرکتهاي کارگزاري)، تشکيل کارگروه‌هاي تخصصي و سعي در توسعه صنعت کارگزاري در ابعاد سيستمها و روشها، نيروي انساني و مسايل حقوقي و قضايي اعضاي کانون و در نهايت پي گيري و جمع بندي نتايج کارگروه‌هاي فعال در کانون از جمله مهمترين برنامه هاي اخير کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار بوده است.


07 فوریه 2009, 12:37
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
فولاد، قیر و پلیمر گروه های بدون رقیب بورس کالا هستند که تقریباً هر هفته رتبه های نخستین دادوستد بورس را به خود اختصاص می دهند. حجم عرضه این کالا ها در هفته گذشته 432 هزار و 760 تن (80 درصد کل عرضه) بود در حالی که سهم سه گروه کم عرضه بورس کالا (شکر، کنسانتره فلزات گرانبها و گندم) 36 صدم درصد بود.
با نزدیک شدن به اواخر سال جاری و افزایش تقاضا در بازار فلزات، دادوستد فولاد، مس و آلومینیوم نیز نسبت به هفته های گذشته رشد داشت. سهم دادوستد این سه گروه فلزی از کل دادوستد بورس کالا (209 هزار تن) 68 درصد بود.


عدم افزایش قیمت فولاد در بهار آینده

بخشی از معاملات فولاد بورس کالا به دادوستد مچینگ فولاد مبارکه اختصاص دارد در صورتی که معاملات مچینگ از حجم کل دادوستد فولاد بورس کم شود دادوستد بزرگ ترین گروه معاملاتی بورس کالا به کاهش قابل ملاحظه ای روبه رو خواهد شد. با این حال فولاد بزرگ ترین گروه معاملاتی بورس کالا شناخته می شود.
ذوب آهن اصفهان که در هفته های گذشته میزان عرضه محصولات خود را به شدت کاهش داده بود به دلیل رشد تقاضای محصولات خود، طی هفته اخیر عرضه محصولاتش را در بورس افزایش داد. بنا به روال همیشگی ، اسفندماه هر سال آغاز معاملات فولاد است و بورس کالا نیز طی چهار سال گذشته شاهد رشد دادوستد فولاد از اسفندماه بود. طی سالیان گذشته با افزایش تقاضا، رشد قیمت محصولات فولادی نیز آغاز می شد. اما تحلیلگران بازار معتقدند به دلیل رکود و بحران جهانی و کاهش تقاضای جهانی فولاد، بازار فولاد ایران شاهد رشد تقاضا و داد و ستد خواهد بود ولی قیمت این محصولات با تغییر چندانی مواجه نخواهد شد. گرچه برخی از تحلیلگران معتقدند با احتمال کاهش هزینه های عمرانی در سال آینده، احتمال دارد بازار آهن و فولاد شاهد شکوفایی همانند سال های پیشین نباشد. به گفته یک کارشناس صنعت فولاد در صورت عدم رسیدن دادوستد فولاد به مرزهای معمول سالانه، شرکت هایی نظیر ذوب آهن اصفهان دچار ضررهای فراوان خواهند شد.
ذرت، اکستراکت و مس محصولاتی بودند که بیشترین حجم دادوستد محصولات نسبت به هفته ماقبل را به خود اختصاص دادند.
معاملات ذرت در هفته گذشته سه هزار و 620 تن بود که نسبت به هفته ماقبل با 428 درصد رشد مواجه شد. محصول اکستراکت نیز در هفته گذشته 210 تن دادوستد شد که نسبت به هفته ماقبل 133 درصد رشد داشت. معاملات مس نیز در هفته گذشته با 109 درصد رشد مواجه شد. اما مولیبدن، شیمیایی و جو بیشترین کاهش دادوستد در هفته گذشته را به خود اختصاص دادند.

رشد 26 درصدی حجم معاملات

در هفته گذشته در بورس کالا در مجموع 307 هزار و 361 تن انواع فولاد، مس، آلومینیوم، کنسانتره فلزات گرانبها ، گندم، جو، ذرت، کنجاله دانه های روغنی، قیر، شیمیایی، اکستراکت، پلیمر و روغن به ارزش یک تریلیون و477 میلیارد و 921 میلیون و 578 هزار ریال دادوستد شد.

دادوستد 178 میلیارد ریال قیر

بر اساس این گزارش در هفته گذشته در رینگ محصولات پتروشیمی ،
56 هزار و 400 تن قیر به ارزش 178 میلیارد و چهار میلیون و 520 هزار ریال معامله شد.
همچنین در این هفته دو هزار و 290 تن انواع محصولات شیمیایی به ارزش 10 میلیارد و 921 میلیون و 250 هزار ریال به فروش رفت.
بر اساس این گزارش در گروه محصولات پلیمر نیز 34 هزار و 20 تن پلی اتیلن سبک خطی به ارزش 283 میلیارد و 920 میلیون و 360 هزار ریال دادوستد شد.
شایان ذکر است در هفته مورد بررسی 970 تن روغن پایه و اسلاگ واکس به ارزش 44 میلیارد و 940 میلیون و 550 هزار ریال معامله شد.
در این هفته در گروه محصولات اکستراکت نیز 210 تن از این محصول به ارزش 703 میلیون و 500 هزار ریال داد و ستد شد. براساس این گزارش در هفته گذشته در رینگ داخلی محصولات فرآورده های نفت و پتروشیمی از مجموع 272 هزار و 390 تن عرضه و 148 هزار و 320 تن تقاضا، 109 هزار و 800 تن از این محصولات به ارزش 487 میلیارد و 490 میلیون و 180 هزار ریال معامله شد.

رونق معاملات آلومینیوم

تالار بورس میزبان 192 هزار و 830 تن انواع محصولات فولادی به ارزش یک تریلیون و 83 میلیارد و674 میلیون و 760 هزار ریال بود.
بر اساس این گزارش در هفته ای که گذشت هشت هزار و 620 تن انواع محصولات آلومینیومی به ارزش 145 میلیارد و418 میلیون و 980هزار ریال داد و ستد شد. در گروه محصولات مس، هفت هزار و 760 تن انواع محصولات مس به ارزش 287 میلیارد و179 میلیون و 960 هزار ریال معامله شد. همچنین در هفته مورد بررسی 21 تن کنسانتره فلزات گرانبها به ارزش 14 میلیارد و 503 میلیون و 395 هزار ریال دادوستد شد.
شایان ذکر است در این هفته در رینگ محصولات فلزی نیز جمعاً 283 هزار و 10 تن عرضه و 433 هزار و 672 تن تقاضا در بازار وجود داشت که 132 هزار و 721 تن از این محصولات به ارزش یک تریلیون و 530 میلیارد و 777 میلیون و 95هزار ریال معامله شد.

دادوستد3950 تن ذرت

رینگ کشاورزی نیز میزبان کنجاله ها، ذرت، جو، شکر و سبوس گندم در هفته گذشته بود
در گروه معاملاتی کنجاله 440 تن کنجاله دانه های روغنی به ارزش یک میلیارد و 996 میلیون و 700 هزار ریال معامله شد. همچنین در گروه ذرت ، سه هزار و 950 تن ذرت دانه ای به ارزش هشت میلیارد و 27 میلیون ریال دادوستد شد. براساس این گزارش در هفته مورد بررسی 10 تن گندم نیز در رینگ محصولات کشاورزی به ارزش 20 میلیون و 200 هزار ریال معامله شد. همچنین در هفته گذشته 170 تن جو دامی به ارزش 323 میلیون و 400 هزار ریال داد و ستد شد. شایان ذکر است در این هفته در رینگ محصولات کشاورزی جمعاً چهار هزار و 675 تن عرضه و چهار هزار و 240 تن تقاضا وجود داشت که چهار هزار و 240 تن از این محصولات به ارزش 10 میلیارد و 437 میلیون و 500 هزار ریال به فروش رفت.


08 فوریه 2009, 15:54
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
در سمينار يك روزه آموزشي بورس كالا مطرح شد : بازنگري در دستورالعمل رينگ صادراتي و آيين‌نامه پذيرش

روز گذشته در محل تالار معاملات بورس كالا سمينار آموزش آشنايي اعضاي اتحاديه صادركنندگان فرآورده‌هاي نفت‌و‌گاز و پتروشيمي برگزار شد و طي آن خبر بازنگري در دستورالعمل رينگ صادراتي و آيين‌نامه پذيرش اعلام شد. در ابتداي اين سمينار محمد زنگنه، مدير مطالعات اقتصادي و برنامه‌ريزي آموزشي بورس كالا، درباره نقش اقتصادي بورس‌هاي كالايي و بورس‌هاي جهاني نكاتي را ذكر كرد.
وي گفت: اهميت قيمت‌گذاري در دنيايي كه توليدكنندگان به دنبال سودآوري هستند، حائز اهميت است و بورس‌ها در دنيا به اين مقوله مي‌پردازد.
زنگنه با اشاره به اهميت بازارهاي كارآمد در جهان گفت: بازار كارآمد به بازاري گفته مي‌شود كه در آن هزينه‌ها به حداقل برسد و در كنار آن قيمت‌ها منصفانه و نشان‌دهنده عرضه و تقاضاي واقعي بازار باشد، همچنين فعاليت در بازار براي همه آزاد و تضمين خريد وجود داشته باشد.
او در ادامه گفت: بورس، بازاري است كه تمام اين مسائل در آن رعايت شده و هزينه‌ها و نقدشوندگي بالايي دارد و بورس‌هاي كالايي براي پاسخگويي به اين نيازها شكل گرفته است.وي تصريح كرد: در بررسي‌هاي انجام‌شده و در ميان 20 بورس معتبر دنيا 9 بورس در كشورهاي در حال توسعه شكل گرفته است و همين موضوع از تاثير بورس‌هاي كالايي در شكوفايي اقتصادهاي جهاني خبر مي‌دهد.
بورس كارگزار محور
در ادامه اين جلسه محمود غفاري، مدير تالار معاملات بورس كالا درباره مكانيزم انجام معاملات توضيحاتي داد و گفت: فعالان بازار در عمل با شركت بورس كالا در ارتباط نيستند و در واقع آنها تنها از طريق كارگزار با بورس ارتباط برقرار مي‌كنند و تمام مراحل انجام معامله توسط كارگزار صورت مي‌گيرد.
وي به نقش ناظر بازار در رينگ اشاره كرد و گفت: نقش ناظر در زمان حراج معاملات و در مواقعي كه نرخ پايه براي محصولي بالا در نظر گرفته شود پررنگ‌تر است و ناظر بازار با بررسي‌ها و مطابقت نرخ محصول با قيمت‌هاي جهاني تذكراتي را به فروشنده خواهد داد.
بازنگري در دستور‌العمل معاملات رينگ صادراتي
عباس يعقوبي، مدير اتاق پاياپاي بورس كالا سخنران بعدي اين جلسه بود. وي درباره مكانيزم تسويه و تحويل در بورس كالا توضيحاتي داد. او درباره رينگ صادراتي رينگ پتروشيمي گفت: دستورالعمل رينگ صادراتي در حال تغيير و بازنگري است و جلساتي در همين زمينه در بورس كالا برگزار شده و جزئيات آن به زودي منتشر خواهد شد. نامداري، مدير فني بورس كالا سخنران بعدي اين جلسه بود كه به فرآيند پذيرش كالا در بورس پرداخت و گفت: كالايي در بورس پذيرش مي‌شود كه منطبق بر بازار و تداوم عرضه داشته باشد.
وي گفت: پذيرش از مهم‌ترين فرآيندهاي بورس كالا است و به همين منظور هياتي متشكل از سازمان بورس و بورس كالا در خصوص پذيرش تصميم‌گيري مي‌كنند.
نامداري اظهار داشت: در يك سال فعاليت بازار پتروشيمي بيشترين فشار كاري هيات پذيرش معطوف به پذيرش كالاي پتروشيمي بود و هيات پذيرش تلاش خود را براي پذيرش هر چه سريع‌تر كالاهاي پتروشيمي انجام داد و تا پايان سال گزارش پذيرش كالا را منتشر خواهيم كرد. سپس رضايي مجري طرح معاملات آتي، آينده اين معاملات سخنراني كرد. وي گفت‌: معاملات قرارداد آتي در حال حاضر براي محصول طلا و مفتول انجام مي‌گيرد و با پذيرش كالاي پتروشيمي در حال بررسي قرارداد آتي براي انجام معاملات آتي اين محصولات هستيم.
در پايان سمينار آموزشي بورس كالا جلسه پرسش و پاسخي با مشاركت صادركنندگان و مسوولان بورس برگزار شد، شركت‌كنندگان در اين سمينار سوالاتي را درباره امكان عرضه كالاي غيراستاندارد و درصد عرضه محصول از كل توليد و زمان تسويه معاملات سلف مطرح كردند و به لزوم بازرسي از سوي بورس براي واحدهاي عرضه‌كننده مبتني بر فروش محصولات در بورس و فروش محصولات خارج از بورس با قيمت‌هاي پايين‌تر تاكيد كردند.
نامداري در پاسخ به سوال فروش كالاي غيراستاندارد و درصد عرضه محصولات گفت: كالاهاي پذيرش شده در بورس هر كدام استاندارد توليد خواهد داشت و بر اساس مصوبه هيات دولت عرضه‌كنندگان تمام محصولات خود را مي‌بايست در بورس عرضه كنند.
يعقوبي درباره سوال زمان تسويه حساب معاملات سلف گفت: تعيين زمان‌بندي تسويه حساب معاملات سلف در بورس در حال بررسي است. شركت‌كنندگان در اين جلسه معتقد بودند كه الزام فروش و نظارت بر فروش محصولات پتروشيمي به طور كامل در رينگ بايد صورت گيرد و در پاسخ به اين سوال و درخواست، مسوولان بورس چنين پاسخ دادند كه عرضه‌كنندگان موظف به عرضه كليه محصولات در رينگ هستند و اگر تخلفي از سوي شركت صورت گيرد سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر مي‌بايست با متخلفين برخورد كند و نمايندگان بورس اعلام كردند كه در مورد نحوه عرضه و ميزان عرضه به سازمان بورس گزارش‌هايي را ارائه داديم.
يكي از شركت‌كنندگان باز هم سوال پرسيد؛ عرضه‌كننده‌اي چندين مرتبه اقدام به عرضه محصولات خود با نرخ‌هاي بالا كرد، در مقابل اگر خريداري نداشته باشد، تكليف چيست؟ در پاسخ به اين سوال نامداري گفت: بازنگري در آيين‌نامه پذيرش و نحوه پذيرش و ميزان تعهدات فروش بر اساس حجم فروش محصولات در دستور كار هيات پذيرش قرار گرفته است و در صورت تاييد سازمان بورس تا ابتداي سال آينده آيين‌نامه پذيرش و بازنگري در پذيرش برخي محصولات اعلام مي‌شود.
بنابر اين گزارش، سمينار يك روزه آموزشي از سوي اداره آموزش بورس كالا در حالي برگزار شد كه اين حركت بورس كالا براي ترغيب صادركنندگان و آشنايي فعالان پتروشيمي از مزيت‌هاي بورس به شمار آمده و به گفته مسوولان بورس كالا و برگزاركنندگان، اين سمينارها در آينده نيز تداوم خواهد يافت.

دنیای اقتصاد


22 فوریه 2009, 09:52
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
آزادسازی محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی همزمان با افتتاح فاز نخست بورس نفت باعث تحول بنیادی صنایع پتروشیمی و نفتی شد تا دست عوامل سوداگر سنتی را از بازار این محصولات قطع کند.این در حالی است که اکثر کارشناسان بازار انتظار داشتند محصولات پتروشیمی که از سبد حمایتی دولت خارج شده بود، در بورس کالا پذیرش و کشف نرخ شود اما هم اکنون تنها تعداد محدودی از این محصولات در بورس پذیرفته شده و مابقی محصولات در انتظار تصمیمات هیات پذیرش سازمان بورس اوراق بهادار است، اما اینکه چرا سازمان بورس و اوراق بهادار در اعلام موافقت با ورود محصولات جدید تعلل می کند چندان مورد قبول کارشناسان بازار سرمایه نیست.
محمدرضا رهبر کارشناس بازار سرمایه و عضو هیات پذیرش محصولات درخصوص نحوه پذیرش محصولات در بورس کالا به «سرمایه » گفت: «در اکثر کشورهای دنیا بورس های اوراق و کالایی تحت نظر وزارت اقتصاد و دارایی کشورهای متبوع خود هستند و این وزارتخانه بر نحوه پذیرش محصولات در بورس های کالایی نظارت می کند. در برخی از کشورها نیز چنین نقشی بر عهده بانک مرکزی است.»
وی افزود: «براساس قانون بازار سرمایه وظیفه نظارت بر بورس کالا و پذیرش محصولات در این بورس بر عهده سازمان بورس و اوراق بهادار است که کمیته ای با حضور رئیس هیات مدیره بورس کالا، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، یک نماینده از کانون کارگزاران و مدیرعامل شرکت بورس کالا تشکیل می شود.»
وی درباره حاکمیت ضوابط بر فعالیت کمیته مذکور اظهار داشت: «در حال حاضر محصولات متعدد پتروشیمی در انتظار نظر کمیته مذکور هستند تا از طریق بورس کالا عرضه و کشف نرخ شوند.»
رهبر در پاسخ به دلیل طولانی بودن پروسه اخذ مجوزهای لازم از سوی کمیته پذیرش سازمان بورس افزود: «برای پذیرش محصولات باید استاندارد بودن و شرایط بورسی شدن آن برای اعضای کمیته محرز شود و برخلاف نظر دیگران معتقدند چنین فرآیندی به هیچ عنوان طولانی نیست و در هفته های اخیر نیز خبر پذیرش محصولات جدید از سوی رسانه ها اعلام شده است.»
این کارشناس با تکذیب کارشکنی سازمان بورس در پذیرش محصولات گفت: «برخلاف نظر کسانی که سازمان بورس و اوراق بهادار را در کندی پذیرش محصولات دخیل می دانند معتقدم سازمان نظر مساعدی برای توسعه بورس کالا دارد.»

ضرورت اصلاح آیین نامه ها

این در حالی است که برخی کارگزاران و کارشناسان بازار سرمایه معتقدند افرادی در سازمان بورس حضور دارند که علاقه ای به توسعه بورس کالا ندارند. این کارشناسان با اشاره به رشد قابل توجه بورس کالا نسبت به بورس و اوراق بهادار در چهار ماهه گذشته معتقدند: «با پذیرش محصولات جدید در بورس کالا ارزش معاملات بورس کالا به چند برابر معاملات بورس و اوراق بهادار خواهد رسید.»
یک کارگزار بورس کالا در این خصوص به «سرمایه» گفت: «پذیرش محصولات جدید در بورس کالا یکی از عوامل توسعه کالا و در نتیجه بازار سرمایه ایران است و توسعه بازار سرمایه نتیجه اجرای کامل اصل 44 قانون اساسی است که از سوی مقامات دولتی بر آن تاکید می شود اما متاسفانه به نظر می رسد برخی اعتقادی به توسعه بورس کالا ندارند و به همین دلیل در پذیرش محصولات جدید کارشکنی می کنند.»وی افزود: «پیشنهاد می کنم با اصلاح آیین نامه های مرتبط، نمایندگانی از وزارت اقتصاد و دارایی یا سایر نهادهای اقتصادی و دولتی به عضویت این کمیته درآیند تا پذیرش محصولات در بورس کالا با دید کلان تری صورت گیرد.»

آمادگی پذیرش کالاهای خارج از سبد حمایتی دولت

بورس کالا آمادگی کامل دارد تا کالاهایی که از سبد حمایتی دولت خارج می شوند را پذیرش کند.
مجید سعادتی عضو هیات مدیره بورس کالا با بیان این مطلب به ایلنا گفت: «بورس کالا از نظر پذیرش کالاهای جدید روند روبه رشدی داشته و جلسات هیات پذیرش این بورس به طور منظم و با هماهنگی های سازمان بورس، پذیرش کالاهای جدید را پیگیری می کند.»
وی خاطرنشان کرد: «بورس کالا علاقه مند است تمام کالاهایی را که از سبد حمایتی دولت خارج می شود، پذیرش کرده و به ایجاد تعادل قیمت این کالاها کمک کند.»
سعادتی با اشاره به اینکه «در بورس کالا هم جریان عرضه و تقاضا، قیمت اقلام مورد دادوستد را تعیین می کند»، اظهار داشت: «البته قیمت های جهانی کالا ها هم می تواند تا حد زیادی روی بالا یا پایین آمدن قیمت ها تاثیرگذار باشد.»
عضو هیات مدیره بورس کالا همچنین در مورد سیمان گفت: «در وزارت بازرگانی و وزارت صنایع در مورد تعدیل قیمت سیمان کارهای خوبی صورت گرفته و قیمت این محصول استراتژیک تا حد قابل توجهی تعدیل شده است. در حال حاضر بورس کالا با وجودی که برای عرضه سیمان آمادگی دارد اما باید منتظر بماند تا وزارت بازرگانی و وزارت صنایع و معادن در مورد سیمان به توافق برسند.» وی در همین زمینه افزود: «از آنجا که سیمان یک کالای خاص است و آزادسازی آن هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است، با توجه به روند روبه رشدی که تولید سیمان در کشور دارد، می توان آینده خوبی را برای این صنعت پیش بینی کرد که این موفقیت با عرضه سیمان در بورس کالا تکمیل خواهد شد.»

سرمایه


22 فوریه 2009, 21:00
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
بورس كالاي ايران كه نزديك به 2 سال پيش با ادغام بورس‌هاي كالاي كشاورزي و فلزات تشكيل شد ظاهرا اين روزها به تكاپو افتاده تا شرايط توسعه و ورود به حوزه معاملات بين‌المللي را فراهم آورد.به عبارت ديگر متوليان شركت بورس كالا به صرافت افتاده‌اند راه‌هاي گسترش اين بازار تازه كار را فراهم آورند و پاي اقلام جديد را به تالار نقره‌اي باز كنند، احتمالا به همين دليل هم مديرعامل شركت بورس كالاي ايران در ديدار با اعضاي كانون كارگزاران از برنامه‌هاي جديد شركت متبوع خود به‌خصوص براي توسعه معاملات بين‌المللي خبر داد. حسين خزلي خرازي، دبير كل كانون كارگزاران و عضو هيأت‌مديره بورس كالا در گفت‌وگو با همشهري با استناد به اظهارات علي اكبر هاشميان در جلسه ماهانه كانون گفت: بورس كالا فعاليتي جدي را براي توسعه رينگ صادراتي آغاز كرده و در اين راستا توجه خاصي به ورود نفت خام به تالار كيش و بهره‌برداري از مرحله دوم بورس فراورده‌هاي نفتي مبذول شده است. دبيركل كانون كارگزاران تصريح كرد: به‌جز اين، متوليان بورس كالا در نظر دارند استفاده از ابزارهاي مشتقه در اين بازار را گسترش دهند و از ميان ابزارهاي جديد بيش از همه به معاملات آتي توجه دارند. به گفته او، مديرعامل شركت بورس كالا وعده داده نرم‌افزارهاي معاملاتي به‌نحوي تقويت و ارتقا يابد كه كارگزاران بتوانند از هر نقطه جهان نسبت به خريد و فروش از طريق قراردادهاي آتي اقدام كنند. خرازي ادامه داد: از آنجا كه بورس فراورده‌هاي نفتي تا اطلاع ثانوي تحت تكفل شركت بورس كالا قرار دارد، هيأت‌مديره و مديرعامل اين شركت درصدد هستند زمينه‌هاي لازم براي خريد و فروش محصولات دست اول نفتي و به‌خصوص نفت خام در تالار كيش فراهم شود؛ چون در حال حاضر معاملات در بورس موسوم به نفت، به خريد و فروش فراورده‌هايي نظير محصولات پتروشيمي منحصر مي‌شود. او تاكيد كرد: بورس كالا در نظر دارد نفت خام هر چه سريع‌تر وارد رينگ معاملاتي بورس فراورده‌هاي نفتي شود، به همين علت هم كارگروه بورس نفت متشكل از نمايندگان بورس و وزارتخانه‌هاي نفت، اقتصاد و امور خارجه با تشكيل جلساتي موضوع فروش نفت خام را به‌دقت پيگيري مي‌كنند. خرازي يادآورشد: معامله نفت خام در بازاري رقابتي به جز زمينه‌سازي‌ داخلي، به رايزني‌هاي بين‌المللي و مذاكره با توليدكنندگان و صادركنندگان منطقه‌اي و جهاني نياز دارد. دبيركل كانون كارگزاران در ادامه اعلام كرد: علاوه بر همه آنچه گفته شد مطالعات تطبيقي با 5 بورس كالايي معتبر جهاني در حال انجام است تا راهكارهاي توسعه و رشد بورس كالاي ايران تعيين و مورد استفاده قرار گيرد. او با اتكا به گزارش مديرعامل شركت بورس كالا گفت: به‌نظر مي‌رسد در صورت تمايل صادركننده امكان فروش هر نوع كالايي از طريق بورس وجود خواهد داشت. برنامه بورس كالا علي اكبر هاشميان، مديرعامل شركت بورس كالا در تشريح فعاليت‌هاي اين شركت با اشاره به رشد،سود آوري و توسعه روز افزون آن بازار گفت: تقويت فعاليت در حوزه‌هاي معاملاتي فلزات، پتروشيمي، كشاورزي و آتي از مهم‌ترين برنامه‌هاي شركت بورس كالا ست. وي در ادامه، ارزان كردن تضمين‌ها، ايجاد صندوق تضمين كارگزاران، تقويت معاملات آتي، پذيرش كالاهاي جديد، ايجاد امضاي الكترونيك، استفاده از شبكه ساتنا براي نقل و انتقال لحظه‌اي وجوه، اجرايي كردن معاملات سلف موازي، تقويت فعاليت در حوزه معاملات بين‌المللي، انتقال شركت بورس كالا به ساختمان جديد از اوايل سال جديد و انجام معاملات نفت خام در بورس كالا را از مهم‌ترين برنامه‌هاي آينده شركت بورس كالا اعلام كرد.


22 فوریه 2009, 21:07
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 18 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 11 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد