بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 18 ژوئن 2019, 17:28
پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 دستورالعمل ها و قوانین و مقررات عمومی تالار بورس کالا 
نویسنده پیام

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
توجه : مواد این آیین نامه مربوط به بورس فلزات سابق است که هم اکنون نیز اعتبار دارد.

ماده 1 مربوط به تعاریف و اصظلاحات بورس کالای ایران است که در تاپیک جداگانه زیر آمده است:
http://www.forum.boursekala.com/viewtopic.php?f=124&t=2344

ماده2- زمان انجام معاملات در بورس کالا پنج روز در هفته به استثنای روزهای پنجشنبه و تعطیل می باشد

و ساعات معاملات با تصویب هیأت مدیره بورس تعیین می شود.

تبصـره: زمان داد و ستد هر فلز توسط هیأت مدیره بورس مشخص می شود .


ماده 3 - معاملات در بورس کالا در ساعات مشخصی كه توسط هیأت مدیره تعیین می شود، از طریق حراج حضوری و با استفاده از وسائل الكترونیكی انجام می گیرد. كارگزاران پیشنهاد خرید و فروش خود را با لحاظ سفارش خریدار و فروشنده، با ذكر حجم قرارداد، مطرح و ثبت می نمایند. پس از پایان حراج حضوری در سایر ساعات كه محدوده آن نیز توسط هیأت مدیره مشخص می شود، کارگزاران می توانند معامله را بصورت الكترونیكی انجام دهند.

ماده 4 – در مواردی كه كارگزاری فلزی را برای فروش با قیمت مقطوع عرضه كند، خود وی نمی تواند قیمتی كمتر از قیمت مقطوع را برای خرید اعلام نماید. فلزی كه به قیمت مقطوع برای فروش عرضه می شود به نخستین کارگزاری كه آمادگی خود را برای خرید به قیمت مزبور اعلام كند، فروخته خواهد شد. در صورتی كه قیمت های پیشنهاد شده، كمتر از قیمت مقطوع باشد معامله انجام نخواهد شد. در صورت آمادگی فروشنده به فروش به بالاترین قیمت پیشنهاد شده، كارگزار فروشنده پس از ابطال پیشنهاد اولیه، پیشنهاد جدیدی ارائه میدهد.

ماده 5 - در صورتی كه عرضه و تقاضای كارگزار فروشنده و كارگزارخریدار در قیمت های معین اعلام گردد و در هر مورد خریدار و یا فروشنده ای در این نرخ ها وجود نداشته باشد، عرضه و تقاضای مزبور، پس از پرداختن به معامله دیگر، به خودی خود منتفی می شود. در صورت تمایل كارگزار، عرضه و تقاضای معامله نشده در همان جلسه می تواند مجدداً اعلام شود .

ماده 6 - هیأت مدیره بورس کالا در مواردی كه قیمت پیشنهادی فلز برای عرضه در هر جلسه نسبت به آخرین قیمت معامله شده روز قبل ، بیش از درصد معینی كه توسط این هیات تعیین می شود تغییر نماید، در صورتیكه تشخیص دهد دلایل موجهی برای این نوسان وجود ندارد، مجاز است از انجام معامله جلوگیری كند. هیأت مدیره بورس میتواند اختیار خود را در این خصوص به دبیر كل تفویض نماید.

تبصره:
در صورتی كه كارگزار ذینفع نسبت به تصمیم جلوگیری از انجام معامله بر اساس این بند معترض باشد، باید اعتراض خود را كتباً، با ذكر دلیل، برای رسیدگی و تعیین تكلیف، به دبیر كل سازمان تسلیم نماید. رسیدگی به این اعتراض،در هیأتی متشكل از نماینده شورای بورس در هیأت مدیره و دو نفر كارگزار بی طرف، به تعیین رئیس هیأت مدیره بورس، ظرف 48 ساعت به عمل می آید. نظر و تصمیم كتبی ناظر شورای بورس به اتفاق یكی از كارگزاران، قطعی و لازم الاجراست.

ماده 7 - در صورتی كه تعدادی از كارگزاران، در یك زمان، هریك مقداری از فلز خاص را برای فروش به قیمت معین عرضه نمایند و تقاضای خرید به قیمتی كمتر از قیمت پیشنهاد شده باشد، معامله فقط در مورد فلز كارگزار یا كارگزارانی كه آمادگی خود را برای فروش به قیمت مورد تقاضا اعلام كنند قطعیت می یابد.

ماده 8 - در صورتی كه كارگزار فروشنده ، خود نیز داوطلب خرید باشد و قیمت پیشنهادی وی مساوی قیمت پیشنهادی كارگزاران دیگر باشد، حق تقدم همواره با كارگزاران دیگر است. در صورتی كه كارگزار فروشنــده در نرخ های جدید رقابت كرده و كارگزاران دیگر نیز در رقابت شركت كنند، حق تقدم در قیمت های مساوی، همواره با كارگزاران دیگر است و از بین این كارگزاران نیز نخستین كارگزاری كه اعلام خرید در قیمت مساوی را كرده است خریدار شناخته می شود .

ماده 9 - در صورتی كه كارگزاری، فلزی را جهت فروش به تفكیك عرضه كند و كارگزاران دیگر، خریدار قسمتی از آن باشند ، كارگزار عرضه كننده، مكلف است پس از قطعی شدن معامله، قرارداد اصلی را تفكیك كرده و آن قسمت از قرارداد اصلی خود را كه نسبت به آنها تعهد خرید شده است، قرارداد باز برای آن صادر كند. در صورتی كه كارگزار بخواهد فلز خود را به طور یكجا به فروش برساند، باید در موقع عرضه این موضوع را مطرح كند.

ماده 10 - در مواقعی كه اعلام خرید كارگزار یا قطعیت معامله ، مورد تردید باشد ، نظر دبیركل بورس کالا یا نماینده وی در رفع تردید ، قطعی است و باید از آن پیروی شود .

ماده 11- در موارد زیر، معامله قطعی شناخته می شود :

1) در صورتی كه عرضه فلز یا قرارداد با قیمت مقطوع صورت گیرد، نخستین كارگزاری كه آمادگی خود را برای خرید به قیمت مزبور اعلام كند، خریدار فلز یا قرارداد عرضه شده خواهد بود.

اگر چند كارگزار، خرید خود را همزمان اعلام كنند، فلز یا قرارداد عرضه شده، به نسبت تقاضا، به كارگزارانی كه همزمان اعلام خرید كرده اند‌ فروخته می شود و اگر در تقدم یا تأخر اعلام خرید اختلاف باشد، باید از رأی دبیركل بورس کالا یا نماینده وی به عنوان داور پیروی شود.

2) در صورتی كه عرضه به قیمت رقابتی صورت گیرد، كارگزاری را كه عرضه كننده به عنوان خریدار به بالاترین قیمت مخاطب قرار می دهد ، خریدار شناخته می شود. اگر مورد ابهامی در این زمینه پیش آید، رأی دبیركل بورس کالا یا نماینده وی باید اجرا شود .

3) اگر مدیر عامل بورس کالا یا نماینده وی تشخیص دهد كه كارگزاری صراحتاً با انجام معامله ای موافقت كرده است، معامله مزبور قطعی به شمار می رود.

ماده 12- کارگزار فروشنده وظیفه دارد اسناد مربوط به معاملات را پس از انجام آن، بی درنگ تكمیل و امضا كند و برای امضا به كارگزار خریدار تسلیم نماید تا پس از تأیید ناظر معاملات به اتاق پایاپای ارسال گردد.


23 فوریه 2009, 22:48
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 3 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد