بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 22 نوامبر 2019, 04:35
پاسخ به موضوع  [ 5 پست ] 
 بورس كالا چيست؟ 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
بورس كالا بازاری متشكل و سازمان يافته‌ است كه در آن به طور منظم كالا يا كالاهاي معيني با روش هايي مشخص مورد معامله قرار مي‌گيرند . معمولا در اين بازار تعداد زيادي از عرضه‌كنندگان، كالاهاي خود را به خریداران عرضه مي نمايند.

هرچند از نظر تئوري طبقه‌بندي‌هاي متعددي براي بورس كالا وجود دارد؛ اما با گسترش بازارها، عملا چندين نوع ازنظام هاي اقتصادي بورس كالا در قالب يك تشكل متمركز قرار گرفته است. به طور معمول بورس‌هاي كالايي را در کنار بورس‌هاي اوراق بهادار تعريف مي‌كنند. رسم است كه كالاهاي خام و فرآوري ‌نشده مانند فلزات، پنبه، گندم، برنج و... در بورس كالا داد و ستد ‌مي شوند.

توجه:
نحوه خرید و فروش در بورس کالای ایران در تاپیک زیر آمده است:


http://www.forum.boursekala.com/viewtopic.php?f=124&t=2318

درحال حاضر زمينه هاي فعاليت بورس كالای ایران عبارتند از :
• فلزات و مواد معدني (كاني هاي فلزي)
• محصولات شیمیایی و پتروشيمي
• محصولات كشاورزي
• معاملات آتی ( Future )


20 فوریه 2009, 13:58
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
بي شك از مهمترين اهداف تاسيس بورس كالا ايجاد بازاري قانونمند، شفاف سازي معاملات و قيمتها ، حذف واسطه گريهاي غيرضروری و مبادله آزاد كالا بين عرضه كنندگان و تقاضا كنندگان است. حضور مستمر نهادهاي نظارتي ، توليدكنندگان، مصرف‌ كنندگان و تجار به همراه حضور كارشناسان و ناظران ، بازاري شفاف و عاري از خلل در روند عرضه و تحويل كالا را نويد مي دهد. در واقع خريداران و فروشندگان در بورس كالا با خيالي آسوده ازخريد و فروش خود ، از مزاياي مترتب بر قوانين و مقررات حاكم بر بورس برخوردار مي‌شوند.


مهمترين اهداف بورس كالا را مي توان به شرح زير خلاصه نمود:

• ايجاد بازاري منسجم ، سازمان يافته و قانونمند براي تسهيل داد و ستد نقدي و آتي كالا ، که در آن قيمت ها به صورت شفا ف و در اثر تقابل آزاد عرضه و تقاضا کشف مي شود.
• سامان دهي بازار كالاهاي خاص نظير محصولات فلزی کشاورزي ، انرژي و پتروشيمي از طريق مكانيزم اجرائي ناظر بر تعهدات و منافع طرفين معامله.
• كشف قيمت كالاها براساس تعامل و تقابل عرضه و تقاضا و نياز بازار.
• حذف واسطه گري و واسطه هاي غيرضروري در معاملات و خريد و فروش مستقيم بين فروشنده و خريدار.
• كاهش نوسانات مخل بازار و امكان انتقال ريسك.
• كاهش ريسک بين فروشنده و خريدار به دليل اجراي عمليات از طريق اتاق پاياپاي.
• امكان انجام معاملات نقدي و آتي كالا با استفاده از ابزارهاي مناسب .
• فراهم سازي تسهيلات مالي براي خريد و فروش.
• تحليل آماري وضعيت بازار و ارائه خدمات مشاوره در پيش‌بيني نوسانات بازار كالاها به منظور كمك به طرفين معاملات در برنامه ريزي و انجام به موقع تعهداتشان.
• حرکت از يک بازار سنتي به سمت بازار مدرن سرمايه و کالا و تعامل بهتر و قوي تر با بازارهاي بين المللي.
• استفاده از مكانيزم فروش سلف در جهت كسب نقدينگي براي بنگاه هاي توليدي
• استفاده از مكانيزم معاملات آتي در جهت كاهش ريسك بازار و نيز رونق بخشيدن به بازار كالا و حفظ منافع توليد كنندگان و مصرف كنندگان


20 فوریه 2009, 14:00
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
به طور كلي، مراجعه كنندگان به بورس كالا را مي توان در دو دسته بندي جداگانه قرار داد:

• دسته اول كساني هستند كه مي‌خواهند از ريسك نوسان كاذب قيمت ها در امان باشند و در واقع بورس‌هاي كالا، به عنوان خطرپوش شناخته مي‌شوند، مانند توليدكنندگان كالا، مصرف‌ كنندگان عمده.
• دسته دوم، بر خلاف گروه اول كساني هستند كه از نوسانات قيمت استفاده كرده و سود خود را حداكثر مي كنند. در بورس‌هاي كالا، اين گروه با نام سوداگران (Speculator) شناخته مي‌شوند.


20 فوریه 2009, 14:01
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
توليدکنندگان و بازرگانان مواد اوليه:

همواره يكي از بزرگترين مشكلات توليد كنندگان در ايران مشكل تهيه مواد اوليه به دليل عدم شفافيت بازار، نامعلوم بودن روند آتي قيمت محصولات و ناكارآمدي نظام تعيين قيمت و توزيع محصولات بوده است. ايجاد بورس كالا ، آهنگ نويد بخشي براي رفع مهمترين بخش از فرآيند عمليات يك واحد توليدي است.
توليدكنندگان مي توانند با استفاده از ابزارهاي داد و ستد در بورس ، در برابر نوسانات قيمت ايمن شوند و با خريد و فروش قراردادهاي سلف و آتي، ريسك قيمت را پوشش دهند. بازرگانان نيز مي توانند با همين روش با اطمينان خاطر بيشتري از قيمتهاي آتي براي صادرات و واردات محصولات موردنظرشان تصميم‌گيري نمايند.


مصرف‌كنندگان:

صنايعي که مواد عرضه شده در بورس كالا را به عنوان مواد اوليه خود دريافت مي نمايند، نقش بسيار مهمي در بازاربرعهده دارند. طبيعتا اين صنايع نيز براي برنامه ريزي توليد خود، تمايل دارند از خطرات ناشي از نوسان قيمتها ايمن شوند و با برآوردي مطمئن از قيمت تمام شده، به توليد اقتصادي بپردازند. براي اين گروه، بورس كالا مکان مطمئني براي خريد مواد اوليه، دريافت اطلاعات موثق در مورد روند قيمت‌ها و در نتيجه تضمين سود شرکت است.


سازمان‌هاي ناظر ، ارائه كنندگان خدمات جنبي و كارشناسان تحليل گر بازار:

هر چند اين نهادها و افراد به طور مستقيم در مبادلات شركت نمي‌كنند، اما وجود آنها در رونق يا امنيت بازار ضروري است. شرکتهاي بيمه، بانكها، انبارها، شركتهاي حمل و نقل، اتاق پاياپاي وكارشناسان تحليل گر از جمله ارائه دهندگان اين خدمات و تسهيلات هستند.


20 فوریه 2009, 14:02
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
برخلاف سازمان بورس اوراق بهادار، شركت بورس كالا صرفا رسالت عرضه سهام شركت‌ها را عهده‌دار نيست و در بعد رسالت عرضه كالا بايد هيات‌مديره شركت بورس كالا در تركيب خود، حداقل دو نفر صاحب‌نظر داراي مقبوليت بين توليدگنندگان و خريداران و دانش حرفه‌اي و كاربردي در زمينه خريد و فروش كالاهاي مورد معامله را داشته باشد.

بورس كالا چيست؟
يك بازار متشكل و سازمان‌يافته كه به طور منظم كالاهاي معين از جمله فلزات و مواد معدني (كاني‌ها)، انرژي، محصولات كشاورزي در آن با سازوكار خاص مورد معامله قرار مي‌گيرد.

الزام‌هاي قانوني بورس كالا چيست؟
تا قبل از تصويب برنامه سوم توسعه اقتصادي كشور، براي راه‌اندازي بورس كالا، خلا قانوني وجود داشت، اما با توجه به ماده 95 از بند «ج» برنامه سوم توسعه دولت موظف شد نسبت به ايجاد بورس كالا با همكاري دستگاه‌هاي ذي‌ربط اقدام كند.

بورس كالا چه منافعي را به دنبال دارد؟
سازماندهي بازار اوليه (عرضه اوليه) و شفافيت بازار از جهت عرضه، تقاضا، قيمت واقعي كالا و تصحيح ساختار بازار، شفاف بودن نحوه انجام معاملات خريد و فروش اعم از عرضه‌هاي اوليه يا ثانويه، برخورداري توليدكنندگان و تجار از مزاياي مترتب به قوانين و مقررات حاكم بر بورس، افزايش كارآيي و بهره‌وري بازاريابي و شفافيت و سهل‌الوصل بودن اطلاعات معامله‌ها را مي‌توان از جمله حداقل منافع و اهداف بورس كالا برشمرد.

چه گروه‌هايي با بورس در تعامل نزديك هستند؟
توليدكنندگان، كارگزاران، بازارسازان و تجار در تعامل نزديك با اين بورس قرار دارند كه تركيب پيشنهادي براي سهامداران بورس كالا براي كارگزاران 20درصد، صنوف 40درصد، نهادهاي مالي 10درصد و مردم 30درصد است.

اعضاي هيات‌مديره بورس كالا بايد چه ويژگي‌هايي داشته باشند؟
بايد از مقبوليت و توانمندي فردي براي تصميم‌سازي و تصميم‌گيري متناسب با شرايط بازار برخوردار باشند.
در اين ميان، دبيرخانه بورس كالايي در بورس فلزات مستقر است كه نياز به تدوين حجم زيادي از مقررات بوده كه تا چند سال اين روند نيز ادامه خواهد داشت و براي بالا رفتن قدرت آيين‌نامه‌‌ها ديدگاه‌هاي صاحبنظران باتجربه و كاربردي ضروري احساس مي‌شود.


آيا نوع فعاليت بورس كالا تغيير خواهد كرد؟‌
بورس كالا كه ناشي از ادغام بورس فلزات و بورس اوراق بهادار است از نظر نوع فعاليت هيچ تغييري نخواهد كرد و فقط نحوه ساختار حقوقي آن/ ماليكت آن متفاوت خواهد بود و همانند روال گذشته بخشي از كالاها براساس حراج حضوري و كشف قيمت واقعي انجام خواهد شد. در بورس كالا عضويت در هيات‌مديره با نهادهاي مالي و توليدكنندگان كالا است و اسامي نمايندگان شركت‌هايي كه به عنوان اعضاي هيات‌مديره شركت بورس كالاي ايران (سهامي‌عام) انتخاب شدند براي تاييد صلاحديد به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه شد.


22 فوریه 2009, 21:47
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 5 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 15 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد