بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 06 دسامبر 2019, 05:09
پاسخ به موضوع  [ 9 پست ]  برو به صفحه قبلی  1, 2
 شاخص بورس کالا 
نویسنده پیام

عضو: 03 آوریل 2010, 17:59
پست ها: 84
تعريف شاخص براي بورس كالا در معاونت بورس‌ها و ناشران سازمان بورس اوراق بهادار بررسي مي‌شود. مدير مطالعات اسلامي‌سازمان بورس با اشاره به اينكه شاخص بورس كالا در حال حاضر در معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران در حال بررسي است، گفت: تا چند روز آينده نتيجه بررسي‌هاي اين معاونت مشخص و به رئيس سازمان ارسال مي‌شود. علي سعيدي درباره آخرين وضعيت بررسي‌هاي سازمان بورس درباره شاخص بورس كالا اظهار کرد: در حال حاضر تعيين شاخص بورس كالا در معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران در حال بررسي است و نظر معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران حداكثر چند روز آينده مشخص مي‌شود.


25 می 2010, 07:58
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
در حالي كه طراحي شاخص براي بورس كالا از سال 86 تاكنون توسط شركت بورس كالا و سازمان بورس در حال پيگيري است، اما رييس هيات‌مديره اين شركت در مورد آخرين وضعيت طراحي شاخص بورس كالا گفته كه در اين زمينه هنوز به تعريف مشخصي نرسيده است.

محمدرضا شهيدي‌تبار، رييس هيات‌مديره شركت بورس كالا درباره آخرين وضعيت طراحي شاخص بورس كالا اظهار كرد: در گذشته چند شاخص براي بورس كالا در نظر گرفته شد و مورد آزمايش قرار گرفت؛ ولي هيچ‌كدام از اين شاخص‌ها معرف نماد واقعي بورس نبود؛ لذا با استفاده از تجربه‌هاي روز دنيا در حال مطالعه روي شاخص هستيم؛ ولي هنوز به تعريف مشخصي در اين خصوص نرسيده‌ايم.
رييس هيات‌مديره شركت بورس كالا با بيان اينكه طراحي شاخص در برنامه بورس كالا بوده و اقدامات لازم در حال انجام است، گفت:‌ بورس كالا تاكنون به اين نتيجه نرسيده است كه بگويد يك شاخص با چه شرايطي مي‌تواند بيان‌كننده شرايط بازار باشد.
وي در پاسخ به اين سوال كه بورس كالا چه زماني داراي شاخص مي‌شود، عنوان كرد:‌ تصور نمي‌كنم شاخص بورس كالا به امسال برسد؛ زيرا هر بار طراحي شاخص مورد پيگيري قرار گرفت، با مشكل مواجه شد، لذا بعد از مطالعات فراوان به اين نتيجه رسيديم كه شاخص‌هاي طراحي شده نمي‌تواند بيان‌كننده وضعيت بازار باشد.
شهيدي‌تبار در پاسخ به اين سوال كه با اين شرايط طراحي شاخص بورس كالا منتفي شده است، گفت: خير، طراحي شاخص جزو برنامه‌هاي امسال شركت بورس كالا است و در حال حاضر مطالعاتي براي ايجاد شاخص بورس كالا در حال انجام است.
کلمه شاخص (INDEX) در کل به معناي نمودار يا نشان‌دهنده يا نماينده است. شاخص کميتي است که نماينده چند متغير همگن است و وسيله‌اي براي اندازه‌گيري و مقايسه پديده‌هايي است که داراي ماهيت و خاصيت مشخصي هستند که بر مبناي آن مي‌توان تغييرات ايجاد شده در متغيرهاي معيني را در طول يک دوره بررسي كرد.
در هر بازار بورس اوراق بهاداري مي‌توان بنا بر احتياج و کارآيي شاخص‌هاي زيادي را تعريف و محاسبه كرد، در تمام بورس‌هاي دنيا نيز شاخص‌هاي زيادي براي گروه‌ها و شرکت‌هاي مختلف محاسبه مي‌شود. به عنوان مثال در بازار سهام آمريکا شاخص داوجونز (DOW &JONES) تغييرات 30 شرکت صنعتي، 20 شرکت حمل‌ونقل و 15 شرکت خدماتي را نشان مي‌دهد يا شاخص نزدک (NASDAQ) تغييرات سهام خارج از بورس را نشان مي‌دهد.

ايسنا


06 ژوئن 2010, 09:52
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
ارسال گزارش نهايي شاخص بورس كالا تا پايان هفته به سازمان بورس

پيشنهادات سازمان بورس در مورد طراحي شاخص بورس كالا اعمال شده است و گزارش مورد نظر تا پايان هفته جاري به سازمان بورس ارسال مي‌شود.

پژمان ساعت‌ساز، مدير مطالعات اقتصادي و برنامه‌ريزي شركت بورس كالا با اشاره به وضعيت طراحي شاخص بورس كالا و با بيان اينكه كليه اصلاحات مورد نظر بورس در حال اعمال است، اظهار داشت: اين گزارش تا پايان هفته توسط كميته شاخص به هيات‌مديره سازمان بورس ارائه مي‌شود و با توجه به تغييراتي كه بورس كالا اعمال كرده است و در صورتي كه اين گزارش در شوراي عالي بورس نيز تصويب شود، بورس كالا داراي شاخص خواهد شد.

ساعت‌ساز با اشاره به اينكه موضوع طراحي شاخص بورس كالا از سال 86 در كميته شاخص مطرح شده است، در مورد علت طولاني شدن طراحي شاخص بورس كالا گفت: بايد بسياري از ملاحظات در طراحي شاخص بورس در نظر گرفته شده و تا جايي كه مي‌تواند چكش بخورد تا شاخص كامل و جامعي كه حاوي كليه اطلاعات باشد، نمايش داده شود.

وي به مقايسه شاخص بورس كالا و اوراق بهادار پرداخت و با اشاره به اينكه شاخص بورس كالا تخصصي است، گفت: ‌در بورس اوراق بهادار سهام مورد معامله قرار گرفته و اين سهم هر روز عرضه مي‌شود، ولي در بورس كالا سبد كالايي وجود دارد كه بايد بررسي شود آيا اين سبد بايد در شاخص محاسبه شود يا نه؟‌ بنابراين بايد شاخصي طراحي شود كه كليه كالاها را در خود داشته باشد.
ساعت‌ساز اضافه كرد: علاوه براين در بورس كالا تمام كالاها به صورت هفتگي خريد و فروش نمي‌شود و برخي كالاها فصلي است؛ به طوري كه در بورس‌هاي كالايي دنيا كالاهايي روي شاخص نمايش داده مي‌شود كه هر هفته مورد معامله قرار مي‌گيرد؛ بنابراين نمي‌توان شاخص را روي كالايي بست كه تداوم عرضه ندارد و بايد به گونه اي طراحي شود كه قابليت نمايش داشته باشد.


15 سپتامبر 2010, 08:11
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
مدیر مطالعات اقتصادی،برنامه ریزی و آموزش در گفگو با ایسنا:

تدوين شاخص‌ بورس كالا و تحويل آن به هيات مديره سازمان بورس
مدير مطالعات اقتصادي، برنامه‌ريزي و آموزش بورس كالاي ايران از تحويل تدوين شاخص‌ بورس كالا به هيات مديره سازمان بورس خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بورس کالای ایران، پژمان ساعت‌ساز در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، ادامه داد: كميته شاخص متشكل از اعضاي سازمان بورس كالاي ايران و نيز اساتيد مربوط به اين حوزه تشكيل شد و با توجه به نياز حوزه شكل كار را تدوين كرد كه جهت تاييد به هيات مديره سازمان بورس سپرده شد و در صورت تاييد امكان اجرا و محاسبه شاخص‌ها بوجود خواهد آمد.

وي با تاكيد بر اينكه ايجاد شاخص در بورس كالا نياز اين بازار به حساب مي‌آيد، گفت: براي اينكه مشخص شود در بازار بورس كالا چه وضعيتي حاكم است بايد شاخص اين بورس تهيه شود. اما بحث بر سر آن است كه با توجه به تنوع كالا در بورس و نيز تداوم معاملات بايد مواردي در تعيين شاخص‌ها لحاظ شود. به طور مثال سوالي مطرح بود كه آيا كالاهايي كه به صورت سبد وارد بازار مي‌شوند نيز در شاخص‌ لحاظ شوند يا خير؟

ساعت ساز همچنين اظهار كرد: بعد از تاييد هيات مديره و شوراي عالي بورس شاخص‌ها با توجه به تدوين اوليه‌ي كميته شاخص اندازه‌گيري و مشخص خواهند شد.

وي با بيان اينكه سبد كالاهايي همچون فلزات نيز در تدوين اوليه لحاظ شده و مورد محاسبه قرار خواهند گرفت، خاطرنشان كرد: بيش از سه ماه است كه تدوين كميته شاخص به هيات مديره بورس تحويل شده است.

او در بيان اينكه تعيين شاخص براي بورس كالا چه تاثيري در ميزان معاملات خواهد داشت؟ گفت: اين شاخص‌ها نشان دهنده روند بازار، ميزان تقاضا و نوع كالاهايي كه عرضه مي‌شوند است. در سياست‌گذاري‌هاي كلان شاخص‌ مي‌تواند به شدت مورد استفاده باشد و نيز سرمايه‌گذاران را به انجام معامله در بازار سرمايه و نه بازار پول تشويق كند.

وي يادآور شد: در حال حاضر تمام سرمايه‌گذاران تمايل به سرمايه‌گذاري در بازار پول دارند؛ در شرايطي كه در دنيا بازار سرمايه سودده است و ما بايد سرمايه گذاران كشور را به اين سمت متمايل كنيم.

مدير مطالعات اقتصادي، برنامه‌ريزي و آموزش بورس كالاي ايران در پايان خاطر نشان كرد: براي تعيين شاخص ها منتظر تاييد سازمان بورس هستيم


12 دسامبر 2010, 17:38
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 9 پست ]  برو به صفحه قبلی  1, 2

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 13 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد