تالار بورس کالا
http://www.boursekala.com/talar/

با هدفمندی یارانه ها قیمت کدام کالاها افزایش می یابد
http://www.boursekala.com/talar/viewtopic.php?f=117&t=4310
صفحه 1 از 1

نویسنده:  akhbar [ 10 اکتبر 2010, 11:05 ]
موضوع پست:  با هدفمندی یارانه ها قیمت کدام کالاها افزایش می یابد

احتمال افزایش همزمان قیمت 7 حامل انرژی در آبان

به گزارش خبرنگار مهر، براساس برنامه‌ریزیهای انجام شده، قرار است در آبان ماه امسال سوت اصلاح قیمتها به صدا در‌آید تا اقتصاد ایران دوره جدیدی از فعالیت خود را آغاز کند؛ دوره‌ای که ازآن به عنوان انجام اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور یاد می‌شود.

گزارشهای دریافتی از جلسات هدفمندی یارانه ها در دولت که با حضور مقامات ارشد اجرایی کشور برگزار می‌شود، نشان می دهد کهقیمت 7 حامل انرژی با آغاز اجرای هدفمندی یارانه ها -در آبان ماه - به طور همزمان افزایش می یابد.

بنزین، گازوئیل، نفت سفید، نفت کوره، گاز مایع، گاز طبیعی و برق ؛ 7 حامل انرژیای هستندکه قیمتهای آنها به صورت همزمان، تغییر خواهند یافت.

بنزین

سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره بنزین 400 تومانی با آغاز اصلاح قیمتها گفته است: "حتما شاید بشود."

در حال حاضر ظرفیت روزانه تولید بنزین در داخل با محاسبه طرح ضربتی اجرا شده، 66 میلیون لیتر و میزان مصرف روزانه این فرآورده سوختی نیز به طور متوسط65 میلیون لیتر است.

هم اکنون قیمت هر لیتر بنزین یارانه ای 100 تومان، بنزین معمولی آزاد 400 تومان و بنزین سوپر 540 تومان است.

گازوئیل

هم اکنون ظرفیت تولید روزانه گازوئیل کشور در حالیبه 85 میلیون لیتر رسیده که مصرف روزانه این فرآورده سوختی نیز تقریبا به میزان تولید گزارش شده است. قیمت گازوئیل هم اکنون 160 ریال است.

برق

بنابراعلام دولت، قیمت برق در راستای اجرای هدفمندی یارانه ها قرار است فردا یکشنبه تعیین تکلیف نهایی شود. گزارشها حاکی از آن است که قیمتهای برق برای بخشهای مختلف تبعیضی - ترجیحی خواهد بود. به عبارت دیگر،قیمت‌گذاری برق به نحوی خواهد بود که همچنان از مناطق گرم و بخشهای کشاورزی و صنعت حمایت شود.

در حال حاضر تولید برق در اوج 41 هزار مگاوات و مصرف برق در اوج 41 هزار و 600 مگاوات گزارش شده است، البته بخشی از نیاز مصرف، در زمان اوج از واردات تامین می شود، ضمن اینکه ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور56 هزار مگاوات است.

هم اکنون قیمت برق خانگی، صنعتی و کشاورزی به ترتیب165 ، 206 و 21 ریال به ازای هر کیلو وات ساعت است، این در حالی است که قیمت جهانی برق به طور متوسط12 سنت در هر کیلو وات ساعت اعلام شده است. همچنین قیمت تمام شده برق (با احتساب سوخت یارانه ای ) 832 ریال است.

گاز طبیعی

هم اکنون میزان تولید گاز طبیعی در کشور 600 میلیون متر مکعب در روز گزارش شده است. گاز مشترکان خانگی به ازای هر متر مکعب 100 ریال است که هم اکنون برای دهکهای مختلف درآمدی و مصرف، این رقم پلکانی افزایش می یابد.

در حال حاضر قیمت هر متر مکعب گاز واحدهای کشاورزی 158 ریال، خدمات 250 ریال، مراکز آموزشی و مدارس 90 ریال، نانوایی ها 48 ریال، اماکن دولتی 90 ریال، هتلها و مسافرخانه ها 158 ریال، پالایشگاه‌ها 158 ریال، پتروشیمی‌ها 158 ریال، نیروگاه‌ها 49 ریال و مساجد و حسینیه ها 90 ریال است.

گاز مایع

در حاصل حاضر میزان تولید و مصرف گاز مایع در کشور برابرشده به طوری که هم اکنون میزان تولید این فرآورده سوختی 6500 تن در روز اعلام شده است.در همین حال، قیمت تولید هر متر مکعب گاز مایع5000 ریال تمام می شود ولی به مصرف کننده 50 ریال فروخته می‌شود.

نفت کوره و سفید

میزان تولید روزانه نفت کوره 76 میلیون لیتر گزارش شده است که از این میزان، به طور متوسط روزانه 50 میلیون لیتر به نیروگاه‌ها تحویل دادهو مابقی با قیمت فوب خلیج فارس صادر می‌شود.

همچنین میزان تولید نفت سفید کشور در روز بیش از 21 میلیون لیتر گزارش شده است. قیمت نفت سفید در داخل کشور 165 ریال است، این در حالی است که قیمت این فرآورده سوختی در بازارهای جهانی از قیمت بنزین بالاتر است.

صفحه 1 از 1 همه زمانها به صورت UTC + 3:30 hours تنظیم شده.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/