بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 23 می 2019, 05:34
پاسخ به موضوع  [ 9 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 بحران یورو یا بحران اروپا : بحران بدهی های دولتی 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
تضعيف يورو در بازارهاي جهاني
جورج سوروس مي خواهد يورو را سياه بخت کند.
نام جورج سوروس ميلياردر يهودي مجاري تبار براي تمامي جهان شناخته شده است. عده اي او را عامل تغييرات در کشورهاي مشترک المنافع و بلوک شرق مي دانند و عده اي او را صاحب يک امپراتوري بزرگ متشکل از 527 گروه اقتصادي جهان مي دانند.
اجازه دهيد نگاهي گذرا به استراتژي معاملاتي و تفکرات وي داشته باشيم؛ SOROS او مردي است كه بانك انگلستان را به زانو درآورد. ماجرا از اين قرار بود كه در سال 1990 انگلستان تصميم گرفت كه به منظور مشاركت در اقتصاد ثابت و پايدار با تورم بسيار پايين (براي مثال يک درصد در سال) كه توسط بانك مركزي آلمان BUNDES BANK مديريت مي شد به مكانيسم مبادله ارز Exchange Rate Mechanism ERM ، سيستم پولي اروپا بپيوندد.
اين توافق دو جانبه حركت پوند را كاملابه مارك مربوط مي كرد، يعني انگلستان از سياست هاي پولي بوندنس بانك متاثر مي شد. جورج سوروس که پي برده بود، نمي توان سياست هاي پولي اقتصاد انگلستان را با آلمان مرتبط كرد تا توانست ارزهاي غير پوندي تهيه كرد.در اوايل 1990 آلمان توسط بوندنس بانك به طور چشمگيري نرخ بهره را افزايش داد تا از اثرات تورمي ناشي از اتحاد دو آلمان جلوگيري كند. از آن طرف غرور ملي انگلستان و تعهدش به ERM و همچنين کاهش تورم و افزايش رشد اقتصادي باعث شد كه اين كشور نتواند ارزش پوند را در برابر ساير ارزها پايين بياورد، اما بالاخره بانک انگلستان مجبور شد که پوند را از مکانيزم نرخ گذاري مبادلات اروپا خارج کند و پوند استرلينگ را دوباره ارزش گذاري کند، هنگامي كه اين سياست ها به تعليق درآمد کساني سود مي کردند که پوند کمتر و ارزهاي جهان رواي بيشتري در سبد ارزي داشتند.
در چهارشنبه 16 سپتامبر 1992 كه به چهارشنبه سياه معروف است جورج سوروس به اعتبار كل دارايي خود كه يك ميليارد دلار بود با وامي (leverage) معادل ده ميليارد دلار وارد بازار شد و معادل آن مبلغ پوند فروخت. اين كار بانك انگلستان را مجبور به كاهش ارزش پوند مي كرد. بازار در عرض 24 ساعت شاهد سقوط آزاد پنج درصدي پوند (معادل پنج هزار پيپ) بود. بانك انگلستان قول داد كه نرخ بهره را افزايش مي دهد تا سفته بازها را تحريک به خريد پوند كند، اما اين کار هم نتيجه نداد.
سوروس با اين کار در يک روز صاحب ميليون ها دلار شد، اما اين آخرين حرکت وي نبود، وضعيت شرق آسيا و نقش سوروس در آن، يکي ديگر از اقدامات وي بود. در اين اواخر هم، مشاوران اقتصادي سوروس به وي اطلاع دادند که بازار مسکن آمريکا روند اشتباهي را طي مي کند، لذا وي با هشياري و خارج کردن سرمايه خود از بازار مسکن آمريکا، شرط بندي کرد که بازار مسکن آمريکا به زمين خواهد خورد.
حال وي قصد دارد تا با کمک برخي صندوق هاي سرمايه گذاري بزرگ که نگران افزايش ارزش يورو هستند ارز مشترک اتحاديه اروپا را سياه بخت کرده و از ارزش آن بکاهد، اما انجام اين گونه معاملات شرط بندي فرم، در گردهمايي هاي بزرگ و با حمايت بانک ها انجام مي شود. يکي از اين گردهمايي ها که به ميزباني بانک boutique و با حضور چهره هاي شناخته شده جهاني همچون سوروس و صندوق هاي سرمايه گذاري بزرگ در منهتن آمريکا برگزار شد ،dinner idea بود. در اين مهماني خصوصي مدير قبلي شرکت brothers salomon که در حال حاضر مدير صندوق سرمايه گذاري SA service financial globe در نيويورک و لندن است اظهار داشت: در سال جاري ميلادي يورو و دلار ارزش يکساني خواهند يافت. شايعات حاکي از آن است که جورج سوروس نيز قصد شرکت در اين شرط بندي را دارد و پيش بيني مي کند يورو به سطح پايين تري از برابري فعلي در برابر دلار افت کند.
از طرف ديگر وضعيت اقتصادي يونان را نيز بايد مدنظر داشت: نخست وزير يونان، جورج پاپاندرئو، براي خارج شدن از بحران اقتصادي کشورش از اتحاديه اروپا و صندوق بين المللي پول در خواست کمک کرد. آمار رسمي، کسري بودجه يونان را بيش از آنچه انتظار مي رفت نشان داد. بر اساس اين آمار، کسري بودجه يونان به 6/13 درصد توليد ناخالص ملي رسيده است.
يونان که درگير بدهکاري 300 ميليارد يورويي است، براي نجات پيدا کردن از وضع موجود، امسال به 45 ميليارد يورو نياز دارد و طبق قانوني که در اتحاديه اروپا در نظر گرفته شده است اعضاي اتحاديه اروپا موظف هستند به هنگام درگيري يکي از اعضا با بحران هاي اقتصادي و بدهکاري هاي سنگين به آن کمک کنند، البته در اواسط ماه آوريل سال جاري وزراي امور مالي کشورهاي اروپايي موافقت کردند به طور اضطراري تا 30 ميليارد يورو به يونان پرداخت کنند.
تمام موارد ياد شده در خصوص يورو/دلار در حد پيش بيني و احتمالات و شنيده ها است؛ اما اگر همين گفته ها حقيقت يابد و بانک مرکزي نيز به همين رويه روي يورو نرخ گذاري کند بازار شاهد کاهش ارزش يورو و افزايش دلار و درهم خواهد بود. اگر اين فرضيه را روي نمودار قرار دهيم و با فرمول نويسي در اکسل کمي با آن بازي کنيم، پيش بيني مي توان کرد که يورو/ ريال و دلار/ريال با نرخ نزديک به هم معامله شوند. به عبارت ديگر تفاوت نرخ يورو و دلار در بازار داخلي چندان نخواهد بود. احتمالاشاهد هستيد که درهم در بازار کنوني چه رشد خيره کننده اي را دارد و نرخ مرجع آن در بازار اصلي 2750 اعلام شده است. اگر بانک مرکزي در تعيين نرخ روي يورو/ريال تجديد نظر نکند و با هر بار کاهش يورو در مقابل دلار ارزش آن را به همين منوال پايين آورد، فرضيه فوق الذکر معتبر خواهد بود.
اگر در يک جمله بخواهيم اين گزارش را به پايان برسانيم مي توان گفت: شايعه شده است جورج سوروس مي خواهد يورو را سياه بخت کند.
نويسنده: کريم رضاييان


19 می 2010, 09:34
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
آیا بحران اروپا به سود آمریکا است؟

برخي نظری جالب در این باره دارند. به اعتقاد آنها بحران اروپا حداقل در چند فصل پیش رو به سود آمریکا خواهد بود.
خلاصه بحث آنها این است که بحران اروپا با مهار نرخ‌های بهره در آمریکا و پایین نگاه داشتن قیمت نفت، بیش از آن که برای بهبود اقتصاد آمریکا مضر باشد، به آن کمک می‌کند. با این وجود انتظار داریم که در این میان روی دیگر سکه جریان ورود سرمایه به آمریکا که همانا افزایش عدم‌تراز بیرونی است، ظاهر شود. مسلما این امر تعدیل نهایی را دوباره به زمانی در آینده منتقل می‌سازد.
آیا این گفته واقعا صحت دارد؟ بسیار بعید است که نرخ‌های بهره به رقمی کمتر از مقدار کنونی خود کاهش یابند. در حال حاضر این نرخ‌های بهره دقیقا در سطحی هستند که حتی اگر هیچ بحرانی در اروپا وجود نداشت، باز هم در همین سطح اندک قرار می‌گرفتند. ممکن است شرایط موجود در اروپا، فدرال رزرو را اندکی به شروع اقدامات سختگیرانه بی‌میل‌تر کند، اما این مساله هیچ تفاوتی را در دنیای واقعی به بار نخواهد آورد. به عقیده من، تاثیر وقایع اروپا بر اقتصاد آمریکا همانند تاثیر قیمت نفت، حاشیه‌ای است و به دلیل تقاضای اساسا ضعیف از جانب اروپا اهمیتی صرفا ثانویه دارد. مهم‌تر از همه اینکه ارزش حق خرید نهفته در قیمت نفت – یعنی اینکه ممکن است بتوان هم‌اکنون اقدام به خرید کرد و سپس در آینده با مقداری سود دست به فروش زد– کاهش یافته است، زیرا چشم‌انداز‌های افزایش شدید قیمت نفت از میان رفته‌اند. به بیان دیگر کاهش قیمت نفت مساله‌ای است مالی، نه بنیادی. این چیزی است که کماکان به رشد آمریکا کمک می‌کند. قیمت نفت به هر حال قیمت نفت است، اما به عقیده من ارتباط با اروپا تاثیری درجه دوم بر اقتصاد آمریکا می‌گذارد.
نکته آخر این است که اگر بحران اروپا در نهایت، رفتاری را که آمریکا مجبور است در قبال کسری‌های دوگانه خود در پیش گیرد، واقعا به تاخیر انداخته و بنابراین بر وخامت اوضاع بیفزاید، از آینده بدی برای نرخ‌های بهره خبر می‌دهد و احتمالا شیب تند منحنی بازدهی را برای مدت زمانی قابل پیش‌بینی حفظ خواهد کرد. چنان چه نقدینگی دنیا بار دیگر به آمریکا سرازیر شود، به رونق کوتاه مدت مطلوبی در این سوی اقیانوس اطلس منجر خواهد شد، اما این شرایط به هیچ وجه امکان دوام ندارد و چنان‌چه وضعیت فوق صرفا احتمال بروز بهبودی دبلیو شکل را زیاد کند، حتی مطمئن نیستم که بتوان آن را اتفاق مثبتی قلمداد کرد.
مترجم: محسن رنجبر


06 ژوئن 2010, 11:54
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
در گفت‌وگوي فارس با يك كارشناس اقتصادي اعلام شد:
دست پنهان چيني‌ها در پشت پرده كاهش ارزش يورو
خبرگزاري فارس: يك كارشناس اقتصادي تبديل ذخاير چين و نهادهاي بين‌المللي خصوصي از يورو به دلار را در كاهش ارزش يورو موثر دانست و گفت: در صورت تغيير رفتار چين و نهادهاي مالي خصوصي يورو دوباره در بازارهاي جهاني قدرت خواهد يافت.

محمد واعظ در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس «توانا» در خصوص دلايل كاهش ارزش يورو در برابر دلار طي ماه‌هاي گذشته، ابتدا تغيير نرخ مبادلات واحدهاي پولي معروف را در دو دليل عمده دانست و اظهارداشت: دليل اول تغيير راهبرد و يا تاكتيك كشورهاي عمده برخوردار از ذخاير خارجي تلقي مي‌شود.
وي در توضيح دليل دوم تغيير نرخ مبادلات ارزي، افزود: تغيير راهبرد نهادهاي مالي در تعيين تركيب دارايي‌هاي پولي دومين دليلي است كه جزء عوامل مؤثر در تغيير نرخ مبادلات واحدهاي پولي تلقي مي‌شود.

* نقش چين در كاهش ارزش يورو

واعظ تصريح كرد: از حدود 5 هزار ميليارد دلار ارزش ذخاير رسمي خارجي، حدود 27 درصد آن متعلق به كشور چين است كه در اين ارتباط تغيير روند مقام ارزي چين در تعيين سبد دارايي‌هاي ارزي اين كشور يك عامل موثر در برابري دلار و يورو تلقي مي‌شود.
اين كارشناس اقتصادي گفت: از يك طرف به خاطر مشكلات اقتصادي نوظهور در بخش‌هاي غير بحراني اقتصاد اروپا و از طرف ديگر نوعي خنثي سازي فشارهاي تجاري آمريكا بر چين، موجب شد تا احكام ارزي چين با تغيير تركيب ارزي ذخاير خارجي از يورو به دلار، زمينه‌ساز افزايش نرخ برابري دلار به يورو شود.

* عدم پايبندي به قواعد اتحاديه، يورو را از ذخاير ارزي خارج كرد

واعظ تصريح كرد: از طرف ديگر بخش نهادهاي مالي خصوصي با مشاهده مشكلات اقتصادي كشورهاي اروپايي علي‌الخصوص كشورهايي كه قبلا وارد بحران نشده بودند و همچنين عدم پايبندي تعدادي از اين كشورها به قواعد پولي داخلي اتحاديه از طريق تغيير تركيب ذخاير ارزي خود از يورو به دلار عامل ديگري براي افزايش نرخ برابري يورو در مقابل دلار شوند.
وي اضافه كرد: در صورتي كه رفتارهاي مذكور تغيير جهت دهد قيمت يورو نيز تغيير جهت خواهد داد و در صورت تغيير رفتار چين و نهادهاي مالي خصوصي اين امر محقق مي شود.


14 ژوئن 2010, 12:31
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
عضو هيأت علمي دانشگاه اصفهان گفت: به نظر من يورو تا 6 ماه آينده موقعيت خود را در برابر دلار بازخواهد يافت و بر اين اساس لازم است، بانك مركزي در تبديل ذخاير ارزي از يورو به دلار صبر پيشه كند.

كميل طيبي در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهارداشت: با توجه به اينكه شرايط يورو تا 6 ماه آينده دچار تغيير خواهد شد، بنابراين بايد متوسل به اقداماتي شد كه ميزان ضرر وارده به ذخاير ارزي كشور را كاهش دهد از اين جمله، بايد تلاش كرد تا ضمن تعديل در روابط مالي، ديون و واردات غيرضروري به تعويق انداخته شوند.
وي در ارتباط با شرايط حاكم بر وضعيت كنوني نرخ ارز گفت: نوسانات كنوني در نرخ ارز (پولهاي اصلي شكل گرفته) مي تواند تا حدود زيادي ناشي از بحران جهاني باشد كه اين بحران، خود ماهيتاً مالي بود.
طيبي افزود: با توجه به تغييرات و نوساناتي كه در تراز تجاري يا حساب سرمايه اي كشورهاي مختلف به خصوص اروپا و آمريكا حادث شده، اين كشورها، سياستهايي براي جبران كسريها در پيش گرفته اند.
وي با اشاره به كاهش شديد ارزش يورو ( پول اروپا ) نسبت به دلار گفت: اين مسأله خود از بهبود در شرايط تجاري يا حسابهاي سرمايه اي آمريكا حكايت دارد كه به تقويت دلار منجر شده است.
اين كارشناس اقتصادي با انتقاد از تكيه به يك ارز گفت: در شرايطي كه ارزش دلار و يورو در برابر هم دچار نوسان مي شوند، تكيه كردن به تنها يك ارز براي كشور در حال توسعه اي همچون ايران، بسيار ريسك آفرين است.
وي افزود: مبادلات براساس يك پول، همين مشكلاتي را به وجود خواهد آورد كه اكنون با آن مواجه هستيم. منطقي ترين راه اين است كه ما سبد متنوعي از داراييهاي نقدي براي حفظ ثروت خود ابجاد كنيم تا از كاهش ريال در مقابل ساير پولها جلوگيري شود.
اين اقتصاددان گفت: براين اساس، ذخاير ارزي كشور مي تواند تركيبي از يورو، دلار و ساير پولهاي قوي چون ين باشد.
وي افزود: سبد منطقي در قالب ذخاير ارزي مي تواند از اشكال ديگري از داراييها همچون اوراق بهادار برخوردار باشد.
طيبي با بيان اينكه پيش بيني مي شود تا 6 ماه آينده، يورو موقعيت خود را در برابر دلار باز يابد گفت: اروپا با توجه به يكپارچگي پولي كه دارد مي تواند سياستهاي يگانه ارزي و پولي داشته باشد و بنابراين به همين واسطه خواهد توانست، نقظه برگشت داشته باشد.
وي با تأكيد بر اين نكته كه اروپا با مقداري شناوري در يورو خواهد توانست بازار خود را به سمت تعادل هدايت كند افزود: اروپا و آمريكا در حال حاضر شرايط بعد از بحران را تجربه مي كنند، از آنجا كه آمريكا زودتر دچار بحران شده، زودتر به شرايط بهبود اقتصادي رسيده ولي برخي كشورهاي اروپايي چون يونان و اسپانيا و... به واسطه ساختار داخلي كشورشان دچار آسيب شده و در وضعيت اقتصادي بحراني به سرمي برند.
اين اقتصاددان گفت: چون اينگونه كشورها در سبد يورو سهمي دارند به واسطه همين بحران، وضعيت يورو را با افت روبرو كرده اند ولي به نظر من اين شرايط موقتي خواهد بود.
وي افزود: با اين تفاسير، آنچه در اين ميان براي ما مهم است اين است كه در اين شرايط سعي كنيم تعديل در روابط مالي خود ايجاد كنيم و از سويي ديون و يكسري واردات را به تعويق بياندازيم.
طيبي در ارتباط با بحث تبديل ذخاير از دلار به يورو و نگرانيهاي حاضر گفت: در همان زمان نيز كه ذخاير از دلار به يورو تبديل مي شد، همه مي دانستند كه دلار پول ضعيفي نيست و از قدرت رقابت با يورو برخوردار است. اين افت يورو نيز قابل پيش بيني بود.
وي افزود: با توجه به هزينه بر بودن انتقال از يورو به دلار (كه آن زمان نيز همين تبديل هزينه بر بود)، بايد سعي كرد تا مبتني بر شرايط بازار بين المللي و متناسب با بالانسي در تبديل ارزشهاي ارزي داراييها به يكديگر، به يك نسبت 50 به 50 و يا 30 درصد از ارزهاي مختلف يا هر نسبت ديگري، به يك تركيب متنوع از ذخاير ارزي دست يابيم.


14 ژوئن 2010, 12:32
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
آیا یورو تا پنج سال دیگر وجود خواهد داشت؟
پیش‌بینی کارشناسان از آینده یورو

آن زمان كه «يورو» به عنوان پول واحد اروپايي جايگزين پول‌ ملي اكثر كشورهاي قدرتمند اروپايي (به جز انگليس) شد، ميلتون فريدمن اقتصاددان پرآوازه مكتب پوليون از آينده‌اي نامطمئن براي اين پول خبر داد. اكنون سال‌ها پس از آن پيش‌بيني، پول اروپايي ماه‌ها است كه در سرآشيبي سقوط قرار گرفته و سردمداران اصلي آن در ميان اين دوراهي خطرناك قرار گرفته‌اند كه با كشورهاي غيرمتعهد به پيمان نخستين چه كنند؟ اگر كمك كنند نوعي پاداش به خائن است و اگر نكنند؛ يورو را در مسير سقوط هل داده‌اند. با اين وضعيت يورو به كجا مي‌رود؟


بله. زيرا راه ديگري وجود ندارد
ریچارد بالدوین
مرگ یورو یک فاجعه اقتصادی خواهد بود، نه به خاطر این که یورو ارز خارق‌العاده‌ای است، بلکه به این دلیل که فرآیند از بین رفتن آن می‌تواند به شدت برای بانکداری اروپا و سیستم مالی آن مخرب باشد.
شکی نیست که در نتیجه نابودی یورو در کل قاره اروپا رکود بسیار شدیدی رخ خواهد داد.
باری آیچنگرین سال‌ها پیش توضیح داده بود که چه چیزی می‌تواند باعث شود که یورو کنار گذاشته شود. او پیش‌بینی کرده بود که برخی کشورها از منطقه یورو خارج می‌شوند تا از این قدرت برخوردار شوند که ارزش پول خود را کاهش دهند. سپرده‌گذاران بانکی معنی این اقدام را می‌فهمند و بنابراین پول‌های خود را از بانک‌ها بیرون می‌کشند که این وضعیت به هجوم به بانک‌ها (bank run) منجر می‌شود و سیستم بانکی را به نابودی می‌کشد. هجوم به بانک‌ها ممکن است به دیگر کشورهای عضو منطقه اروپا که دولت یا بخش بانکی ضعیفی دارند، سرایت کند.
از آنجا که هسته سیستم بانکی منطقه یورو به ملت‌های پیرامونی مبالغ قابل‌توجهی وام داده، فروپاشی بانکی در کشورهای پیرامونی به احتمال زیاد مشکلات زیادی را در کشورهای هسته‌ای به بار می‌آورند.
اگر رهبران کشورها به قدری بی‌کفایت باشند که نتوانند این دومینو را متوقف کنند، باید منتظر وقوع رکود شدید، بیکاری گسترده و حتی شورش‌های اجتماعی باشیم. از آنجا که بانک‌های اروپایی بخش بزرگی از بخش بانکی جهان را تشکیل می‌دهند و بازارهای اعتبار جهانی نیز به شدت در هم ادغام شده‌اند، شوک در منطقه یورو کشورهای اقصی نقاط جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در چنین شرایطی است که نابودی یورو به نظر ایده خوبی می‌آید.اما رهبران اتحادیه اروپا و رهبران جهان به خصوص ريیس فدرال رزرو و رییس بانک مرکزی انگلستان که اینها را به خوبی می‌دانند هر کاری می‌کنند تا نگذارند روزی برسد که نابودی یورو راه‌حل مشکلات باشد. به همین خاطر است که من به جرات می‌گویم در پنج سال دیگر هم یورو باقی است؛ زیرا دولت‌ها سیاست‌های خود را طوری تغییر می‌دهند که مطمئن شوند که یورو نابود نمی‌شود.


بله. زیرا اتحادیه پولی، در واقع امری سیاسی است
رابرت پروتی
آیا یورو پنج سال دیگر وجود خواهد داشت؟ بله. آیا باید پنج سال دیگر وجود داشته باشد؟ بستگی دارد. برای بررسی این پاسخ‌ها باید نشان دهیم که یورو چطور و چرا به وجود آمد. این روزها مد شده که به خوانندگان دو سوی آتلانتیک یادآوری شود که منطقه پول واحد، زمانی معنی پیدا می‌کند که تحرک نیروی کار بین اعضای آن بسیار بالا و شوک‌های وارد به این اعضا مشترک باشد. در پی این استدلال ادعا می‌شود که هیچ کدام از این شرایط برای اعضای منطقه یورو صدق نمی‌کند.
برخلاف آنچه که اغلب کارشناسان فکر می‌کنند، سیاست‌گذاران در اواخر دهه نود کاملا نسبت به این مسائل آگاه بودند. اما این نگرانی‌ها با ملاحظات دیگر جبران شد. آلمان را در نظر بگیرید. چرا آلمان می‌خواست مارک خود را کنار بگذارد و سیاست پولی خود را به میل و هوس ایتالیا و یونان بسپارد. پاسخ این است که تشکیل اتحادیه پولی هیچ ربطی به اقتصاد نداشت و بیشتر امری سیاسی و تاریخی بود.
هلموت کهل آخرین صدر اعظم آلمان بود که می‌توانست دوران نازی‌ها و جنگ جهانی دوم را به یاد بیاورد.
از نظر او، یورو فرصتی برای آلمان بود تا گذشته را پشت سر بگذارد و خود را یکبار و برای همیشه به اروپا پیوند دهد. همچنین همین امر بود که باعث شد فرانکو میتران، فرانسه را به سیاست‌های پولی و اقتصادی‌ای وابسته کند که با اغلبشان مخالف بود.


بله؛ با توجه به اینکه اصلاحاتی که مدیریت بودجه دولت را بهبود می‌بخشند در دستور کار است
ریچارد کو
منطقه اروپا بر خلاف دیگر مناطق پولی که به طور طبیعی تکامل پیدا کرده اند به طور مصنوعی خلق شده است. به منظور این که این تجربه بی‌سابقه موفقیت آمیز باشد، خالقان یورو مجبور بودند شرایطی را وضع کنند که برای ایجاد اطمینان از این که این منطقه به خاطر دولت‌های بی‌مسوولیت دچار مشکل نمی‌شود، ضروری بود. یکی از این شرایط این بود که کسری بودجه کشورهای عضو به 3 درصد تولید ناخالص داخلی شان محدود شود.
قرار بود هر کشوری که از این شرط تخطی کند به شدت جریمه شود. این شرایط باعث همگرا شدن بازده اوراق قرضه برای این کشورها شد. اما زمانی که معلوم شد یونان این شرایط را نقض کرده کل منطقه یورو در آشفتگی‌ای فرو رفت که ایجادکنندگان این منطقه از آن هراس داشتند. اما بر خلاف راه‌حلی که ایجادکنندگان این منطقه ارائه داده بودند، منطقه اروپا نه تنها در مجازات کردن کشور متخلف شکست خورد بلکه مجبور شد به این کشور کمک مالی
ارائه دهد.


یورو دوام خواهد آورد اکنون زمان آن است که از شر کسری بودجه خلاص شویم
آلبرتو آلسینا

من فکر می‌کنم یورو پنج سال دیگر نیز همچنان با ماست. معلوم نیست که یونان با ما باشد یا نه اما این امر برای منطقه اروپا به عنوان یک کل اهمیت زیادی ندارد(هرچند این امر ممکن است برای یونان کاملا مهم باشد). به نظر می‌رسد که تعدیل در یونان در حال انجام است اما هنوز نمی‌توان نتیجه نهایی را حدس زد.
در کل من معتقدم که این که دولت از چه چیز باید اجتناب کند مهمتر از آن است که چه کاری باید صورت دهد. دولت‌ها برای کاهش کسری‌ها نباید مالیات‌ها را افزایش دهند، برای افزایش رشد نباید مخارج عمومی را زیاد کنند و نباید به پوپولیست‌هایی که با بانک‌ها و بازارهای مالی خصومت دارند اجازه بروز دهند.


احتمالا نه؛ عضویت در اتحادیه اروپا برای آلمان و یونان گزینه خوبی نیست
ژیل سن پائول
اقتصاددانان، ناگزیر می‌خواهند که عضو «جریان اصلی» علم اقتصاد باقی بمانند تا ارتباطشان با سیاست مداران و رسانه‌ها قطع نشود. سال‌هاست که یورو به عنوان یک گام غیرقابل بازگشت به سوی ادغام بیشتر اروپا شناخته می‌شود.
با وجود شواهدی دال بر آنکه که کشورهای منطقه یورو با سرعتی کمتر از دیگر کشورهای اروپا رشد می‌کنند اما از تشکیل این واحد پولی مشترک همواره به عنوان یک موفقیت یاد می‌شود. اغلب اقتصاددانان برای این که جزء جریان اصلی باقی بمانند از زیر سوال بردن یورو اجتناب کرده‌اند. این در حالی است که بسیاری از آنها قبل از تشکیل یورو با این ایده مخالف بودند.
اما با توجه به بحران فعلی دوباره می‌توان از یورو انتقاد کرد. اگر بتوان تصور کرد که یک کشور اتحادیه اروپا از پرداخت بدهی‌هایش قاصر شود و بدهی‌های خود را نکول کند، پس می‌توان تصور کرد که برخی از کشورها هم می‌توانند از اتحادیه پولی اروپا خارج شوند.


شاید؛ منطقه اروپا دچار مشکل است اما حفظ آن ارزشش را دارد
هارولد جیمز
در نبود اصلاحات معنی دار در منطقه یورو، شوک‌های مالی بزرگ همچنان ادامه دار خواهد بود و آشفتگی‌های مالی قابل‌توجهی وجود خواهد داشت. بنابراین پاسخ اول آن است که بقای یورو در شکل فعلی، مورد سوال است. از سوی دیگر، واحد پولی مشترک برای ادغام اروپا نقشی اساسی داشته و کل پروژه اروپا با نابودی آن مورد تهدید واقع می‌شود. بنابراین حفظ این واحد پولی ارزشش را دارد.
منبع: اكونوميست
مترجم: فياض خاك
روزنامه دنیای اقتصاد


04 جولای 2010, 09:02
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 9 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: Bing [Bot] و 2 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد