تالار بورس کالا
http://www.boursekala.com/talar/

بیکاری و طرح تحول اقتصادی و حذف یارانه ها
http://www.boursekala.com/talar/viewtopic.php?f=117&t=3556
صفحه 1 از 1

نویسنده:  saaman [ 22 ژانویه 2010, 22:35 ]
موضوع پست:  بیکاری و طرح تحول اقتصادی و حذف یارانه ها

- با اجراي طرح تحول اقتصادي بسياري از كارشناسان براين باورند كه به دليل افزايش هزينه توليد، رشد قيمت تمام‌شده محصولات و كاهش حاشيه سود بنگاه‌هاي صنعتي، نرخ بيكاري در واحدهاي توليدي افزايش خواهد يافت.

حال اين پرسش در محافل صنعتي وجود دارد كه دولت مسووليت مهار رشد نرخ بيكاري را به عهده كدام دستگاه واگذار مي‌كند. به عبارت ديگر، دولت چه برنامه‌اي براي جلوگيري از رشد نرخ بيكاري، تثبيت آن و حفظ سطح اشتغال در پيش خواهد گرفت.
ظاهرا وزير كار و امور اجتماعي دولت دهم اعتقادي به اينكه وزارت كار متولي اشتغال و افزايش فرصت‌هاي شغلي براي تنظيم بازار كار است،‌ ندارد. اين موضوعي است كه «عبدالرضا شيخ الاسلامي» بعد از كسب راي اعتماد از مجلس بر آن تصريح مي‌كند. اين در شرايطي است كه وزير كار و امور اجتماعي دولت نهم، اين وزارتخانه را مسوول ايجاد اشتغال و رفع بيكاري در اقتصاد مي‌دانست و با همين شعار هم طرح پر حاشيه «بنگاه‌هاي زود بازده» را با ايده جلوگيري از مهاجرت ساكنان روستاها و شهرهاي كوچك پياده كرد.
جهرمي مي‌گفت: «من متولي اشتغال را وزارت كار و امور اجتماعي مي‌دانم. هرچند برخي از دوستان توصيه مي‌كنند اين مسووليت را نپذير؛ چراكه مساله اشتغال به اين زودي‌ها قابل حل نيست.»
وي در جايي گفته بود: «دوستان از من خواستند اعتبار گذشته را به مسلخ نبرم.»

توجه‌ يا بي‌توجهي به توصيه
ظاهرا جهرمي وزير كار پيشين هيچ گاه به توصيه دوستان توجه نكرد. او اين وزارتخانه را متولي ايجاد اشتغال مي‌دانست و حتي در موارد متعدد به سياست‌هاي پولي كشور و بانك مركزي، به دليل اينكه همسو با خواسته‌هاي مدنظرش نبود، حمله كرد. آنقدر كه منجر به اختلاف شديد و تغيير «طهماسب مظاهري» رييس كل وقت بانك مركزي شد. حالا وزير كار و امور اجتماعي ظاهرا توصيه‌هاي دوستان وزير كار و امور اجتماعي را بيشتر جدي گرفته است.
اين در شرايطي است كه شوراي عالي اداري در سال 1381، تعيين راهبردهاي اشتغالزايي را به عهده وزارت كار و امور اجتماعي گذاشته بود. هرچند اين طرح هيچ گاه به تصويب نرسيد.
با اين حال، از آن روز تاكنون شماري از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در دوره‌هاي مختلف از جمله نمايندگان دوره هشتم، همچنان مي‌گويند كه وزارت كار در دو دولت همسو، نمي‌تواند نسبت به بازار كار دو رويكرد كلان و سياست‌گذاري متفاوت داشته باشد.
به نظر مي‌رسد در شرايط كنوني كه قانون هدفمند كردن يارانه‌ها با آثار گسترده در بازار كار، به زودي اجرا خواهد شد، وزارت كار بايد در بسته سياستي متبوع خود با همكاري ساير دستگاه‌هاي مسوول سهم، نقش و جايگاه خود را به طور شفاف بيان كند.
نقشي كه كم نمي‌شود
اين گفتار كه ما مسوول صيانت از بازار كار هستيم و نه مسوول اشتغالزايي، كار چندان دشواري نيست كه يك دستگاه بزرگ و عريض و طويل به عهده بگيرد. اين كه قانون كار بايد اجرا شود، موضوع بديهي است كه سال‌ها گفته شده، نوشته شده و هيچ وقت هم به دقت عين قانون اجرا نشده است. اينكه با تعطيلي و ورشكستگي چند بنگاه، ضرورت توجه به اشتغالزايي تاكيد شود، چيزي از مسووليت وزارت كار و امور اجتماعي، با توجه به نقشي كه طي چهار سال اخير براي دريافت تسهيلات ارزان از سيستم بانكي دريافت كرده و همچنان از آثار مثبت آن تمجيد مي‌شود و اين طرح را با حداقل انحراف مي‌داند، كم نمي‌كند.
تازه دولت تصميم دارد، طرح بنگاه‌هاي زودبازده را در سال آينده هم اجرا كند. اگر وزارت كار و امور اجتماعي خود را مسوول ايجاد اشتغال نمي‌داند، اين طرح موفقيت‌آميز را چه دستگاهي اجرا مي‌كند؟
اگر هم اينك، وزارت كار خود را مسوول ايجاد اشتغال نمي‌داند، پس چرا همچنان خواستار سياست‌هاي دريافت مابقي تسهيلات بنگاه‌هاي زود بازده است.

تسهيلات ميلياردي در انتظار نيمه تمام‌ها
«حميد حاجی عبدالوهاب» معاون وزير كار، روز گذشته در گفت‌وگو با مهر، با اشاره به اينكه طرح‌هاي زود بازده همچنان منتظر دريافت تسهيلات هستند، خاطرنشان كرد: هنوز 7هزار میلیارد تومان (طرح‌های کوچک) از 21 هزار میلیارد تومان پرداخت شده از سوي سیستم بانکی باقیمانده که اين طرح‌ها همچنان در انتظار دریافت تسهیلات هستند، البته این طرح‌ها هنوز به مرحله عقد قرارداد نرسیده، ولی در این بخش نیز کار در حال پیشرفت است.
معاون سرمایه انسانی و توسعه اشتغال وزارت کار و امور اجتماعی همچنين از فراهم شدن شرایط پرداخت تسهیلات یک میلیارد تومانی به طرح‌های نیمه تمام اشتغالزا خبر داد.
حمید حاجی عبدالوهاب همچنين از آخرین وضعیت و پیشرفت طرح بنگاه‌های زودبازده در کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از 28 هزار میلیارد تومان طرح ایجاد بنگاه‌های کوچک زودبازده توسط سیستم بانکی در کشور به تصویب رسیده است.
معاون سرمایه انسانی و توسعه اشتغال وزارت کار و امور اجتماعی اظهار داشت: سیستم بانکی نیز تاکنون حدود 21 هزار میلیارد تومان به عنوان تسهیلات به طرح بنگاه‌های زودبازده پرداخت کرده است. معاون وزیر کار از اجرای برنامه جدید در پرداخت تسهیلات به طرح‌های اشتغالزا خبر داد و افزود: به طرح‌های نیمه تمام نیز اجازه داده شد بیش از يك میلیارد تومان تسهیلات بگیرند. در اين شرايط به نظر مي‌رسد وزارت كار بايد حداقل «نقش حداقلي» را براي مسووليتي كه دولت مي‌خواهد ايفا كند، بپذيرد. سرانجام وزارت كار يا مسوول است يا نيست. چه كسي مي‌داند؟
روزنامه دنیای اقتصاد

صفحه 1 از 1 همه زمانها به صورت UTC + 3:30 hours تنظیم شده.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/