بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 23 آوریل 2019, 06:24
پاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 
 نرخ تورم در ایران 
نویسنده پیام

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
محاسبه تورم مرکز آمار دقیق تر از بانک مرکزی است
رقم تورم استخراجي مركز آمار دقيق‌تر از بانك مركزي است

رييس مركز آمار ايران با تاكيد بر اينكه رقم تورم استخراجي اين مركز، عددي دقيق‌تر است، اظهار كرد كه اعلام نرخ تورم از سوي مركز آمار همچنان منتظر مصوبه دولت است.

محمد مدد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به موضوع اعلام نرخ تورم از سوي مركز آمار ايران اشاره كرد و افزود: در بيشتر كشورهاي دنيا، مركز آمار نرخ تورم را اعلام مي‌كند، چون مركز آمار در اين موضوع ذي‌نفع نيست، اما در سال 83 هيات دولت تصويب كرد كه نرخ تورم در كشور ما از طريق بانك مركزي اعلام شود.

مدد با اشاره به اينكه بيش از 20 سال است نرخ تورم مركز آمار استخراج شده و به مراكز ذي‌ربط اعلام مي‌شود، افزود: پس از الزام بانك مركزي براي اعلام نرخ تورم، مركز آمار به كار خود براي استخراج اين رقم ادامه داد، اما اعداد استخراج شده را تنها به مراكز مربوط اعلام مي‌كند.

او ضمن اعلام نكردن تفاوت آخرين رقم تورم استخراجي توسط مركز آمار با رقم اعلام شده توسط بانك مركزي، گفت: آنچه توسط مركز آمار استخراج مي‌شود، عددي دقيق‌تر است، چون بانك مركزي در محاسبات خود تورم روستايي را اعلام نمي‌كند، ضمن اينكه شهرهاي تحت پوشش مطالعات مركز آمار نيز بيشتر است.

وي تاكيد كرد كه اعلام نرخ تورم توسط مركز آمار همچنان منتظر مصوبه دولت است.

به گزارش ايسنا بانك مركزي اواخر هفته گذشته بر اساس روال سال‌هاي اخير ميزان تورم نقطه‌اي و 12 ماه منتهي به شهريور را اعلام كرد كه براي نخستين بار در 16 ماه اخير به زير 20 درصد رسيده بود.

بانک مرکزي تورم ماهانه را بر پايه نتايج به دست آمده از شاخص بهاي کالاها و خدمات مصرفي در مناطق شهري ايران و براساس سال پايه 100=1383 (359 قلم کالا و خدمت) اعلام مي‌كند.


17 اکتبر 2009, 17:00
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران درمرداد ماه 1389
۱۴ شهريور ۱۳۸۹
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ،خلاصه نتایج به دست آمده از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران براساس سال پایه 100=1383 ( 359 قلم کالا و خدمت ) در مرداد ماه 1389 به شرح زیر است :

شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در مرداد ماه 1389 نسبت به ماه قبل 2/1 درصد افزایش یافت. در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ، شاخص مذکور 6/9 درصد رشد داشته است.
نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به مرداد 1389 نسبت به دوازده ماه منتهی به مرداد 1388 معادل 8/8 درصد می باشد.
شایان ذکر است باتوجه به اینکه نرخ تورم در تیر ماه 1389 برابر با 1/9 درصد بوده است ، روند کاهشی نرخ تورم در مردادماه 1389 نیز ادامه یافته است


12 سپتامبر 2010, 08:02
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
تاكيد دوباره بهمنی: نرخ تورم 7 درصد می‌شود

ريیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تداوم کاهش نرخ تورم در کشور قطعی است، از پیش‌بینی کاهش نرخ تورم به 7 درصد تا اول مهرماه خبر داد و گفت: تورم ناشی از آزادسازی قیمت‌ها خارج از اراده بانک مرکزی است.

محمود بهمنی در گفت‌وگو با خبرگزاري مهر درباره سیاست‌های ضد تورمی بانک مرکزی گفت: برای کنترل نرخ تورم باید سیاست‌های پولی و مالی با یکدیگر در نظر گرفته شوند، تمام مسائل مربوط به کنترل تورم نیز به بانک مرکزی مربوط نمي‌شود. ريیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی با کمک ابزارهای پولی و نرخ‌ها، نرخ تورم را کنترل مي‌کند، افزود: با افزایش نرخ‌های سود سپرده‌ها قطعا منابع بیشتری جذب بانك‌ها مي‌شود که این امر یک نوع شیوه برای کنترل نرخ تورم است.وی ادامه داد: اما با کاهش نرخ‌های سود سپرده منابع از بانك‌ها خارج و کمتر جذب بانك‌ها مي‌شود و وارد بازارهای مالی دیگری نظیر بورس مي‌شود، در کشور ما نیز نقدینگی به جز بانك‌ها وارد بورس مي‌شود، زیرا راه‌های سوق یافتن منابع مالی به دیگر بازارها نظیر طلا و ارز را بسته‌ایم.بهمنی گفت: بانک مرکزی در بخش سیاست‌های پولی برای کنترل تورم نرخ‌های سود بانکی، توزیع بخشی تسهیلات و سپرده‌هاي قانونی را نیز کنترل مي‌کند و از این طریق نیز حجم نقدینگی، خطوط اعتباری و غیره کنترل مي‌شود.

سیاست‌های پولی و مالی
وی عنوان کرد: از سوی دیگر وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز سیاست‌های مالی را اعمال مي‌کند، یعنی سیاست‌های مالی و پولی همچون دو بال هستند، همچنین تورم از مسائل مالی همچون سهام، بورس، مالیات و غیره تاثیر مي‌پذیرد. به عنوان مثال، اگر مالیات‌ها به درستی اخذ شود، قدرت خرید مردم تحت تاثیر قرار مي‌گیرد، قدرت خرید نیز تقاضا را متاثر مي‌کند و در مجموع تقاضا روی تورم اثر مي‌گذارد.ريیس کل بانک مرکزی در ادامه با بیان اینکه تورم ناشی از آزادسازی قیمت‌ها خارج از اراده بانک مرکزی است، عنوان کرد: سیاست اصلاح قیمت‌ها برنامه‌ریزی شده و باید این دوران پشت سر گذاشته شود، باید رشد و افزایش قیمت‌ها ناشی از این کار را بپذیریم و روی آنچه حاصل شده، برنامه ریزی کنیم.وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با توجه به روندی که هم‌اکنون در نرخ تورم کشور حاصل شده، کاهش نرخ تورم قطعی است، پیش‌بینی مي‌شود که نرخ تورم تا پایان شهریورماه امسال اگر هدفمندی یارانه‌ها اجرا نشود به حدود 7 درصد کاهش یابد ؛ اما اجرای این طرح قطعا تاثیر خود را خواهد گذاشت.نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به فروردین امسال معادل 4/10 درصد، اردیبهشت ماه 9/9 درصد، خردادماه 4/9 درصد، تیرماه 1/9 درصد و در پایان مردادماه امسال نیز 8/8 درصد بوده که روند کاهنده خود را در مدت 5 ماه ابتدای امسال طی کرده است.


22 سپتامبر 2010, 09:34
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 7 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد